Nowy Instytut Wolności na Węgrzech

plotkosfera.pl 5 godzin temu

Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, który jest ścigany przez polską prokuraturę i otrzymał azyl polityczny na Węgrzech, został powołany na stanowisko dyrektora nowo utworzonego Polsko-Węgierskiego Instytutu Wolności. Instytut ten powstał w ramach Centrum Praw Podstawowych (Alapjogokert Koezpont), które jest bliskie rządowi premiera Viktora Orbana.

Misja Instytutu
Instytut ma na celu analizę trendów wpływających na wolność i tożsamość narodów w Polsce i na Węgrzech. Jak podkreślono w oświadczeniu, „Polska stała się dziś laboratorium eksperymentów, w którym wartości stanowiące fundamenty cywilizacji zachodniej są kwestionowane i nieustannie atakowane”. Instytut zamierza poszukiwać skutecznych mechanizmów obrony przed zagrożeniami dla wolności i tożsamości narodów.

Pierwsze Opracowanie
W ramach działalności Instytutu opublikowano już pierwsze, ponad 40-stronicowe opracowanie na temat sytuacji w Polsce. W opracowaniu tym analizuje się wydarzenia w Polsce z węgierskiej perspektywy. Jak podkreślono, „wydarzenia w Polsce są szczególnie pouczające z węgierskiej perspektywy”. W ostatnim czasie w globalistycznych mediach i wypowiedziach niektórych polityków pojawia się myśl, iż w przypadku zwycięstwa lewicowo-globalistycznego na Węgrzech chciano by wprowadzić model polski.

Centrum Praw Podstawowych
Centrum Praw Podstawowych jest organizatorem m.in. węgierskiej edycji konferencji CPAC, czyli Conservative Political Action Conference, największej imprezy politycznej skrajnej prawicy w USA. Centrum to jest także bliiskie rządowi premiera Viktora Orbana.

Marcin Romanowski
Marcin Romanowski, były wiceminister sprawiedliwości, w tej chwili poseł PiS, jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura zarzuca mu m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz manipulowanie konkursami na środki z tego funduszu, który nadzoruje Ministerstwo Sprawiedliwości. Romanowski i politycy PiS uważają, iż śledztwo dotyczące Funduszu Sprawiedliwości jest „zemstą polityczną przy użyciu prokuratury”.

Azyl Polityczny
Na początku grudnia ub.r. sąd zdecydował o miesięcznym areszcie wobec Romanowskiego. Ponieważ służby nie mogły go odnaleźć, wydano za nim list gończy, a później również Europejski Nakaz Aresztowania. Wówczas okazało się, iż Romanowski uzyskał azyl polityczny na Węgrzech.

Nowe Przepisy
W połowie marca węgierski parlament uchwalił nowe przepisy dotyczące współpracy w sprawach karnych z państwami UE. Przepisy te dają prokuratorowi generalnemu możliwość odwołania się od ewentualnej decyzji sądu o przekazaniu Romanowskiego stronie polskiej. Węgierski sąd najwyższy, Kuria, mógłby uchylić decyzję sądu niższej instancji o przekazaniu poszukiwanego w Polsce polityka.

Ocena Tygodnika „HVG”
Tygodnik „HVG” ocenił, iż parlament zmienił prawo, aby chronić Romanowskiego przed wydaniem go stronie polskiej.

Idź do oryginalnego materiału