Nowe uzdrowisko coraz bliżej. Będzie się specjalizować w leczeniu tych chorób

gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Wyborcza.pl


Nowe uzdrowisko w Pińczowie, położonym na Ziemi Świętokrzyskiej jest coraz bliżej. Na polskiej mapie powstanie więc kolejne sanatorium. Procedowanie w sprawie nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej terenom położonym w tym miejscu wielkimi krokami zmierza ku końcowi.
W Polsce znajduje się ponad 40 miejscowości o charakterze uzdrowiskowym. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2022 roku w tej chwili działalność prowadzi 41 szpitali uzdrowiskowych (w tym trzy dla dzieci), 184 sanatoria uzdrowiskowe, sześć przychodni i 23 zakłady przyrodolecznicze obsługujące kompleksy uzdrowiskowe. Wszystko wskazuje na to, iż już niedługo dane te ulegną zmianie na skutek utworzenia nowego uzdrowiska.
REKLAMA


Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku


Nowe uzdrowisko w województwie świętokrzyskim. Będą tu leczyć nadciśnienie i choroby reumatologiczne
Burmistrz Gminy Pińczów w maju 2023 roku wystąpił do Ministra Zdrowia z prośbą o wydanie decyzji w sprawie potwierdzenia możliwości prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze uznanym za obszar ochrony uzdrowiskowej Pińczów. Szef resortu w maju ubiegłego roku potwierdził możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na tym terenie. Projekt trafił do konsultacji publicznych, a 10 maja podsumowano społeczne konsultacje bez wskazania uwag.


Przypominamy, iż projekt zakłada nadania statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej części miasta Pińczów - Osiedlu Zdrojowemu, części sołectwa Włochy, jakim jest Osiedle Górki-Włochy i sołectwom: Pasturka, Bogucice Drugie oraz Grochowiska, położonym na obszarze gminy Pińczów. Leczenie w tamtejszym uzdrowisku będzie obejmować: choroby ortopedyczno-urazowe, reumatologiczne, skóry, układu nerwowego, kardiologiczne oraz nadciśnienie.


Pińczów leży na malowniczym Ponidziu. Ta kraina zapiera dech w piersiach
Pińczów to siedziba powiatu pińczowskiego w województwie świętokrzyskim. Miejscowość leży na Ponidziu, w dolinie rzeki Nidy, od północy mając wzgórza wchodzące w skład Garbu Pińczowskiego. Region ten słynie przede wszystkim z największych w Europie złóż gipsu, zabytkowych kapliczek, rezerwatów z wyjątkową roślinnością stepową, a także baśniowych krajobrazów ukazujących starorzecza i liczne meandry rzeki.


To właśnie z tego powodu teren ten nazywa się "polską Toskanią". Latem, o zachodzie słońca, wędrując po tamtejszych polach i łąkach, można się poczuć niczym w zaczarowanej krainie. To doskonałe miejsce na podreperowanie zdrowia oraz na weekendowy wypoczynek z dala od zgiełku miast.
Idź do oryginalnego materiału