Rządowy projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom, przyjęty przez Radę Ministrów, stawia na kompleksowe uregulowanie zatrudniania obcokrajowców w Polsce. Jednocześnie, nowe przepisy przewidują wprowadzenie mechanizmów kontrolnych i kar za nielegalne zatrudnienie.
Wprowadzenie elektornizacji procesu wydawania zezwoleń na pracę
Nowa ustawa przewiduje pełną electronizację procesu wydawania zezwoleń na pracę, od złożenia wniosku po odbiór decyzji. Według ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej, informatyzacja procedur pozwoli na sprawniejsze rozpatrywanie spraw i lepsze gospodarowanie zasobami kadrowymi urzędów pracy.
Walka z nielegalnym zatrudnieniem
Za każdy przypadek nielegalnego zatrudnienia pracodawcom będzie grozić grzywna od 3 do 50 tysięcy złotych. Wojewodowie otrzymają również prawo do odmowy wydania zezwolenia na pracę pracodawcom, którzy nie prowadzą rzeczywistej działalności gospodarczej lub działają głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Polski.
Wsparcie integracji cudzoziemców
W ramach nowych przepisów przewidziano możliwość realizacji programów integracyjnych dla pracowników z zagranicy, w tym pomoc w nauce języka polskiego. Publiczne służby zatrudnienia będą mogły tworzyć wyspecjalizowane punkty wspierania cudzoziemców na rynku pracy.
Dane liczbowe
Według danych GUS, w 2020 roku عدد cudzoziemców zatrudnionych w Polsce wyniósł 1,73 miliona. Najwięcej z nich pochodziło z Ukrainy (54,6%), następnie z Białorusi (14,1%) i Niemiec (4,6%).
Wpływ nowych przepisów na rynek pracy
Ekspertów są zdania, iż nowa ustawa wpłynie korzystnie na rynek pracy w Polsce, przyczyniając się do zwiększenia legalizacji zatrudnienia cudzoziemców i ograniczenia szarej strefy. Anna Maria Dąbrowska, ekspertka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, twierdzi, iż nowe przepisy będą miały korzystny wpływ na rozwój gospodarki i poprawę warunków życia cudzoziemców w Polsce.
Wejście w życie nowych przepisów
Nowe przepisy wejdą w życie w pierwszym dniu miesiąca następującego po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw. Na dostosowanie systemów teleinformatycznych przewidziano okres przejściowy trwający dwa lata.