Nowa koalicja na rzecz poprawy dostępu do antykoncepcji w Polsce

naszawielkopolska.pl 3 miesięcy temu

Fundacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Federa, Fundacja SexEd, konsultant krajowy ds. perinatologii prof. Mirosław Wielgoś, oraz eksperci medyczni i społeczni zainicjowali działalność koalicji „Prawo do Antykoncepcji”. Inicjatywa ta jest odpowiedzią na trudny dostęp do antykoncepcji w Polsce.

W 2023 roku Polska zajęła ostatnie miejsce w „Europejskim Atlasie Polityki Antykoncepcyjnej”, przygotowanym przez Europejskie Forum Parlamentarne na Rzecz Praw Seksualnych i Reprodukcyjnych, z wynikiem 33,5 proc. (na 100). Wskaźnik ten odzwierciedla brak zmian w dostępie do antykoncepcji w Polsce na przestrzeni lat.

Na warsztacie eksperckim członkowie koalicji „Prawo do Antykoncepcji” omówili różne strategie poprawy dostępu do nowoczesnych metod antykoncepcji. Prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta podkreśliła, iż obecny rynek środków antykoncepcyjnych pozwala na dobór odpowiedniej metody dla każdej pacjentki, uwzględniając jej wiek, stan zdrowia, masę ciała i możliwości finansowe. Zaznaczyła, iż antykoncepcja hormonalna działa także jako lek, chroniąc przed różnymi chorobami, w tym rakiem jajnika i endometrium.

Prof. dr hab. n. med. Mirosław Wielgoś zwrócił uwagę na problem ograniczonego dostępu do nowoczesnych metod antykoncepcji, który dotyka szczególnie młode pacjentki. Brak świadomości prowadzi do niechcianych ciąż, na które nie są one fizycznie przygotowane. Wielgoś podkreślił, iż najważniejsze jest nie tylko refundowanie środków antykoncepcyjnych, ale również edukacja seksualna, wolna od ideologii, prowadzona w domach i szkołach.

Adwokat Katarzyna Bondaryk omówiła prawne aspekty refundacji antykoncepcji, wskazując na trudności związane z ustalonym limitem refundacji oraz długą procedurą zatwierdzania wniosków przez Ministerstwo Zdrowia.

W rekomendacjach dla Ministerstwa Zdrowia i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, koalicja postuluje objęcie refundacją wszystkich metod antykoncepcji i ustalenie górnej granicy wieku uprawnionych pacjentek na 25 lat. Uczestnicy warsztatów zgodzili się, iż refundacja powinna być częścią szerszej strategii, obejmującej również edukację seksualną w szkołach i placówkach opieki zdrowotnej, gdzie pacjentki mogłyby uzyskać informacje od lekarzy, położnych i pielęgniarek.

źródło:newserie.pl

Idź do oryginalnego materiału