Niszczycielskie trzęsienie ziemi w Azji. Rośnie bilans ofiar

upday.com 2 dni temu
Zdjęcie: fot. STR/AFP/Getty Images


Liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Birmie o magnitudzie 7,7, które miało miejsce w piątek, wzrosła do co najmniej 144 - podała państwowa telewizja MRTV. Ponad 730 osób jest rannych.


Przywódca birmańskiej junty Min Aung Hlaing ostrzegł, iż ofiar śmiertelnych prawdopodobnie będzie więcej. Zaapelował do wszystkich państw o udzielenie pomocy i przesyłanie darowizn. Dodał, iż otworzył szlaki dla pomocy międzynarodowej i przyjął oferty pomocy od Indii i Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).

Według amerykańskich służb geologicznych (USGS) można spodziewać się tysięcy ofiar śmiertelnych i poważnych strat gospodarczych.

"Prawdopodobnie będzie bardzo dużo ofiar śmiertelnych i rozległe zniszczenia, katastrofa prawdopodobnie będzie miała szeroki zasięg" - stwierdzono w analizie.

Piątkowe trzęsienie ziemi jest największym, jakie dotknęło Birmę od 1946 r.

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło centralną Mjanmę (dawna Birma). Są bardzo duże zniszczenia. pic.twitter.com/6JMp2chUdY

— Remiza.pl (@remizacompl) March 28, 2025

Wstrząsy w Tajlandii

Wstrząsy były odczuwalne także w stolicy Tajlandii, Bangkoku. Żywioł zabił tam tam co najmniej 9 osób. Osiem z nich zginęło na placu budowy 30-piętrowego budynku, który w wyniku trzęsienia ziemi zawalił się. Liczba ofiar śmiertelnych może jednak wzrosnąć, gdyż mimo zapadających w Bangkoku ciemności ratownicy wciąż poszukują dziesiątek pracowników budowlanych, którzy prawdopodobnie znajdują się pod gruzami budynku.

Tajskie media donoszą, iż w poszukiwaniu ocalałych policja używa dronów do wykrywania ciepła ciała oraz psów ratowniczych.

Wcześniej premierka Paetongtarn Shinawatra informowała, iż sytuacja w Tajlandii uspokaja się i ludzie mogą wracać do domów, a jedynymi budynkami, których stabilność budzi obawy, to te w trakcie budowy.

🇲🇲 Makabryczne sceny w Mjanmie po trzęsieniu ziemi. Liczba ofiar śmiertelnych może sięgnąć setki. Zniszczenia są ogromne, trwa akcja ratunkowa.

Birma znajduje się w politycznym chaosie od czasu przejęcia władzy przez juntę wojskową w zamachu stanu w 2021 r. - uzyskanie… pic.twitter.com/nUAl56JZWz

— Dominik Serwacki 🇵🇱 ✍️ 🌍 (@DominikSerwacki) March 28, 2025

🇲🇲 Ogromne zniszczenia i dewastacje w Sagaing w Mjanmie (Birma), po niszczycielskim trzęsieniu ziemi o sile 7,7 w skali Richtera.

Według państwowych mediów MRTV wielu cywilów zginęło i zostało rannych. pic.twitter.com/zWg0n5cI7b

— Dominik Serwacki 🇵🇱 ✍️ 🌍 (@DominikSerwacki) March 28, 2025

Co z turystami z Polski?

Polska Agencja Prasowa skontaktowała się z biurami podróży w tej sprawie.

Manager PR Rainbow Tours Katarzyna Pasikowska przekazała, iż w trosce o bezpieczeństwo klientów wdrożono "standardowe procedury, zapewniające szybkie i skuteczne działanie w takich sytuacjach".

Dodała, iż w Tajlandii jest 161 klientów biura. "Obecnie wszyscy nasi goście przebywają w bezpiecznej części kraju, z dala od epicentrum" - podkreśliła. Dodała, iż biuro na bieżąco śledzi rozwój wydarzeń, jednak "w tej chwili nic nie wskazuje na to, aby miały one wpływ na komfort (...) wypoczynku" klientów.

Natomiast Ewa Maruszak z Itaki przekazała, iż aktualnie biuro nie ma klientów w Bangkoku. Także Marzena Buczkowska-German z Wakacje.pl poinformowała, że firma nie ma klientów w Bangkoku ani w okolicznych regionach i prowincjach.

Dodała jednocześnie, iż klienci wyjeżdżający za granicę na wycieczki zorganizowane na miejscu mają kontakt z rezydentem będącym przedstawicielem organizatora, czyli biura podróży, którym Wakacje.pl nie jest, gdyż jedynie jako agent sprzedaje oferty biur. "To właśnie z nim (przedstawicielem organizatora - red.) należy skontaktować się w nagłej sytuacji i to również przedstawiciele ze swojej strony dbają o to, by klienci uzyskali niezbędną pomoc" - podkreśliła.

Buczkowska-German wyjaśniła, iż w przypadku katastrof naturalnych "wytyczne dotyczące sposobu działania, np. ewakuacji, ustalają miejscowe władze, które trafiają następnie do hoteli/ firm transportowych/ touroperatorów". "Bezpieczeństwo klientów jest dla całej branży turystycznej priorytetem, a touroperatorzy zawsze podejmują wszelkie możliwe działania, by to bezpieczeństwo zapewnić" - zadeklarowała.

Rzecznik polskiego Ministerstwo Spraw Zagranicznych informował wcześniej, iż ambasada RP w Bangkoku została ewakuowana z powodu uszkodzenia budynku. Pracownicy placówki - jak dodał - usiłują skontaktować się ze służbami ratowniczymi, żeby ustalić, czy wśród poszkodowanych znajdują się turyści z Polski. Następnie MSZ na platformie "X" podało, iż "w Mjanmie i Tajlandii miejscowe służby potwierdziły, iż wśród poszkodowanych nie ma obywateli RP".

Informujemy, iż z powodu uszkodzeń budynku Ambasady RP w Bangkoku, jej personel został ewakuowany.

Obecna sytuacja może wpływać na zakres udzielanej pomocy konsularnej. https://t.co/LeCqBYytY4

— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) March 28, 2025

PAP

Idź do oryginalnego materiału