Niezwykły świat tradycyjnej czarno-białej fotografii

radiokielce.pl 9 miesięcy temu
Zdjęcie: Niezwykły świat tradycyjnej czarno-białej fotografii


W sali ekspozycyjnej zabytkowego ratusza w Sandomierzu powstała stała wystawa przenosząca widza w świat dawnej, czarno-białej fotografii. Autorem pomysłu i wykonawcą ekspozycji jest Piotr Kusal, pasjonat tradycyjnej fotografii i jej propagator. Zrealizował w przestrzeni miasta już kilka wystaw złożonych ze starych zdjęć Sandomierza.

Wejście na stałą ekspozycję od razu przenosi zwiedzającego w dawny świat fotografii. W drzwiach wiszą negatywy tworzące rodzaj zasłonki, a zaraz przy wejściu są tablice z historią fotografii. Na wystawie są także przedmioty zarówno z kolekcji autora wystawy, jak i te użyczone przez mieszkańców. Urządzono tam m.in przytulne atelier fotograficzne ze starą lampą, dywanem i stylizowanym stolikiem, są dawne fotografie portretowe sandomierzan, zdjęcia okolicznościowe np. ze ślubów, jak również ciemnia fotograficzna, w której jeszcze 30 – 50 lat temu robiło się zdjęcia. Dzięki zgromadzonym przedmiotom można przypomnieć sobie jak wyglądał cały proces wywoływania zdjęć, jest też powiększalnik, kopiarka do negatywów, zegar do ustawiania czasu naświetlania i projektor Krokus – najstarszy tego typu sprzęt polskich pochodzący z lat 50-tych.

Uwagę zwraca kolekcja aparatów fotograficznych, których jest około 100. Najstarszy wyprodukowano w 1900 roku. Jedną z ciekawostek jest aparat szpiegowski, którego używały służby bezpieczeństwa w NRD. Są także aparaty skrzynkowe, mieszkowe, pierwsze lustrzanki, polaroidy i wiele innych. Na wystawie można oglądać także duże aparaty studyjne, wykorzystywane w pierwszych zakładach fotograficznych. Jeden z nich ma długość prawie dwóch metrów. Ekspozycję dopełnia mini kino w stylu retro ze starym projektorem, fotelami i ekranem, na którym nieustannie wyświetlane są archiwalne, najstarsze filmy jakie nakręcono w Sandomierzu.

Jedna część sali ratuszowej przeznaczona jest na wystawy czasowe. w tej chwili ekspozycja prezentuje siedmiu sandomierskich fotografów, którzy mieli w mieście pierwsze, własne zakłady fotograficzne.

Kamila Kremiec-Panek, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury uważa, iż historia fotografii to także historia Sandomierza i jej mieszkańców, dlatego spodobał się jej pomysł Piotra Kusala, który pracował nad nim wiele lat, kolekcjonując eksponaty. Jej zdaniem, stała ekspozycja w ratuszu będzie bardzo ważnym miejscem na mapie Sandomierza, które każdy powinien zobaczyć.

Piotr Kusal jest założycielem grupy na Facebooku, która publikuje historyczne fotografie związane z Sandomierzem i mieszkańcami miasta. Grupa skupia ponad 2800 członków i opublikowano w niej dotychczas kilka tysięcy zdjęć. Oprócz zbierania fotografii, realizuje filmy dokumentalne, w których najstarsi sandomierzanie opowiadają o dawnych czasach i życiu w Sandomierzu.

Ekspozycja stała nosi tytuł „Czarno-biała fotografia Sandomierza” i zostanie otwarta w sobotę (24 lutego) o godz. 17.00.



Idź do oryginalnego materiału