Pascal Brodnicki zdradza TOP 10 niezbędnych przypraw
Popularny znawca kulinariów w odcinku „10 przypraw, które musisz mieć w swojej kuchni” zaproponował podstawowe produkty, które według niego należy mieć w swojej spiżarni. Każda z nich będzie idealnie wpasowywać się i dodawać głębi wielu posiłkom. Oto 10 przypraw, bez których trudno obejść się Pascalowi Brodnickiemu:
- Sól-wzmacniacz smaku do wszystkich potraw. Podkreśla smak, a także konserwuje domowe kiszonki.
- Czarny pieprz-bazowy składnik, choć kucharz zachęca do posiadania kilku rodzajów. Według eksperta ma pikantno-słodki smak, a każdy rodzaj inaczej smakuje w potrawach. Najważniejszą zasadą jest korzystanie ze świeżo zmielonego pieprzu.
- Kmin rzymski (kumin)-składnik idealny dla osób gotujących dania kuchni indyjskiej i izraelskiej. Specjalista kulinarny zachęca do korzystania z niego podczas gotowania mięs, szczególnie jagnięciny i do hummusu.
- Cynamon-Pascal Brodnicki poleca korzystać z cynamonu nie tylko do ciast i deserów. Poza tradycyjną szarlotką wymienia potrawy z marchewkami, z batatów, dyni, a także mięsa. Kucharz dodał, iż w tradycyjnie zupie pho wyczuwalna jest odrobina cynamonu.
- Gorczyca-przyprawa dodająca pikanterii do zup i marynat. Kucharz zachęca też do korzystania z musztardy, którą robi się z gorczycy.
- Liść laurowy-uniwersalna przyprawa, którą można spotkać w sosach, zupach (np. rosole) i słodkich konfiturach zrobionych z figi i winogron. Wawrzyn dodawany jest także do pasztetów, marynat lub do gulaszu z dziczyzny.
- Tymianek-w formie suszonej będzie idealny do pasztetów, gulaszy i sosów pomidorowych. Znajduje się w składzie ziół prowansalskich. Pascal Brodnicki poleca łączyć świeży tymianek z morelami.
- Oregano-zioło popularne w daniach kuchni włoskiej, francuskiej i greckiej. Szef kuchni podkreśla, iż suszone oregano świetnie nadaje się do marynaty i dobrze jest dodawać je pod koniec gotowania. Tradycyjnie dodawany jest do sosu pomidorowego do pizzy, a także do marynaty do grilla. Znajduje się w mieszance ziół prowansalskich.
- Kurkuma-popularny produkt w kuchni indyjskiej, który stosowany jest w mieszance przypraw curry i garam masala. Kurkuma stosowana jest do nadania koloru potrawom, np.: sosom i ciastom.
- Papryka-Pascal Brodnicki zwracał uwagę na różne rodzaje papryk. Kucharz zachęcał do wyboru swojego ulubionego rodzaju papryki (słodkiej, ostrej, wędzonej), a także ulubionej formy.
W naszej galerii zebraliśmy 7 podstawowych przypraw niezbędnych w kuchni polskiej
Wybór przypraw do swojej kuchni
W czasie porządków w spiżarni warto zrobić listę najczęściej przez siebie używanych ziół i przypraw. Każda osoba będzie miała inny zestaw, biorąc pod uwagę swoje ulubione dania. Wskazówką pomagającą wybrać kilka koniecznych dodatków będzie rodzaj jedzonej kuchni, a także upodobanie do ostrych lub łagodnych smaków. W kuchni polskiej najczęściej korzystamy z przypraw, które ułatwią trawienie i łączą się zarówno z mięsami, strączkami, jak i warzywami kapustnymi.
Zalety krótkiej listy przypraw
Mając kilka bazowych przypraw, można je twórczo zestawiać i uruchomić kulinarną wyobraźnię korzystając z tego, co akurat macie w kuchni. Ponadto używając przypraw na bieżąco, będziecie mieli pewność, iż są możliwie świeże i pełne aromatu. Jako podstawowy zestaw przypraw proponujemy łatwo dostępne przyprawy, które z racji swojej popularności są tańsze niż wyspecjalizowane dodatki z wyższej półki.
Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni: