Nietuzinkowy podział mieszkania w Pradze – oryginalny i nieszablonowy styl

plndesign.pl 10 miesięcy temu

Podział mieszkania jako alternatywa dla bliźniaczych przestrzeni mieszkalnych? Dlaczego nie? 40 m2 piętra nieruchomości w Pradze zostało podzielone przez architektów na dwie podobne przestrzenie. Wnętrza każdego z nich zostały zainspirowane fakturą oryginalnych tynków. Ciekawym zabiegiem jest tutaj również kolorystyczno-szklany podział przestrzeni. Zajrzyj do wnętrza!

Niebiesko-żółta odsłona wnętrza

Obie aranżacje mają dokładnie ten sam układ i zastosowane rozwiązania projektowe, jednakże architekci z pracowni Reaktor zdecydowali się na podkreślenie różnorodności dzięki palety barw. Tak zwana część „Blues” jest ogólnie ciemniejsza, z czarnymi akcentami i przydymionym szkłem. Wszystko to tworzy lekko loftowy, ale jednocześnie nowoczesny klimat.

Z drugiej strony przestrzeń, zwana „Yellows”, łączy w sobie delikatniejsze i jaśniejsze odcienie z półprzezroczystymi szybami. Taka delikatność to z kolei nieco przytulniejsza odsłona bliźniaczej aranżacji. W obu przestrzeniach projektanci zdecydowali się na oddzielnie kuchni i łazienki szklanymi przegrodami, które pozwalają na przenikanie światła w głąb planu piętra.

Co ciekawe, blat kuchenny płynnie łączy się z meblami łazienkowymi, tworząc złudzenie optyczne z odbiciem zlewu, baterii i szafek. Stanowi to symboliczny podział, nawiązujący do podziału całości. A skoro już o kuchni mowa, to na uwagę zasługuje tutaj fakt, iż szafki zostały skonstruowane w taki sposób, aby stanowiły jednocześnie schody prowadzące do antresoli, znajdującej się tuż nad częścią kuchenną.

Historyczne akcenty estetyczne

Warto zwrócić uwagę również na wyjątkowe akcenty designerskie. Mowa tu między innymi o oryginalnym lakierze, który teraz jest w tej przestrzeni prawdziwym dziełem sztuki. Stara, porysowana powierzchnia została zachowana w połowie układu. Niewielkie pęknięcia nadają ścianom autentyczności, zamieniając przestrzeń w artystyczną kompozycję.

Do malowideł dodano jedynie liniowe oznaczenia od elektryka dotyczące rozmieszczenia przełączników, notatki robotników oraz poziomą linię na wysokości 1 metra, ułatwiającą precyzyjną instalację wszystkich warstw rekonstrukcyjnych. Takie dodatki techniczne podkreślają wyjątkowość oryginalnego lakieru, a jednocześnie wartość historyczną nieruchomości.

Dekoracyjno-funkcjonalne akcenty

Wspomniane wcześniej antresole to wbudowane stalowe konstrukcje, które zwiększają powierzchnię użytkową. Balustrada jest stworzona z drutów ze stali nierdzewnej i swoim designem przypomina secesyjną balustradę budynku mieszkalnego. Część sypialna została otynkowana bez malowania, dzięki czemu kunszt tynkarzy jest widoczny przez półprzezroczysty matowy lakier w dwóch wariantach kolorystycznych.

Przestrzeń zdobią oryginalna sztukateria, okna skrzydłowe, dębowy parkiet i stare, odrestaurowane drzwi, dodatkowo przycięte nad trzecim zawiasem, aby zmieściły się pod poddaszem sypialnym. Główne oświetlenie zapewnia pionowa wiązka świetlówek, nieco przypominająca latarnię. Spawy, zadrapania i widoczne pociągnięcia pędzlem są zwieńczeniem wyjątkowej aranżacji mieszkania.

Projekt pracowni Reaktor to niecodzienne rozwiązanie, które umożliwia wygospodarowanie dwóch oddzielnych, funkcjonalnych przestrzeni w jednym mieszkaniu. Zastosowane rozwiązania techniczne sprawiają, iż wnętrze zaskakuje, a jednocześnie inspiruje i pokazuje, iż ograniczeniem dla aranżacji jest tylko wyobraźnia inwestorów i architektów.

Projekt: Studio Reaktor | studio-reaktor.com
Zdjęcia: Michaela Kociánová | tacofoti.cz

Idź do oryginalnego materiału