Niesamowite odkrycie w Yellowstone. Naukowcy nie kryją zaskoczenia. "Przetrwał tysiące lat"

gazeta.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: istock/@BobGrif


Park Yellowstone to perełka Stanów Zjednoczonych. Mimo iż istnieje od 153 lat, jego teren wciąż nie został zbadany w 100 procentach, czego dowodem jest niedawne odkrycie naukowców. Pod topniejącym lodem znaleźli coś nieprawdopodobnego.
Park Narodowy Yellowstone znajduje się na terytorium stanów Wyoming, Montana i Idaho. To najstarsze tego typu miejsca na świecie, a jego powierzchnia obejmuje blisko 8980 kilometrów kwadratowych. Na tym ogromnym terenie natura została zachowana w niemal nietkniętym stanie, a dzika przyroda co roku przyciąga tłumy turystów. Yellowstone słynie z pięknych widoków, wulkanów błotnych, wodospadów, gejzerów i gorących źródeł. Niedawno doszło tam do niezwykłego odkrycia.


REKLAMA


Zobacz wideo Anita Sowińska: Trzeba się przyjrzeć mniejszym regionom, które są bardzo cenne przyrodniczo


Na terenie Yellowstone odkryto pradawny las. "Byliśmy bardzo zaskoczeni"
Yellowstone został utworzony w 1872 roku, ale wciąż skrywa wiele tajemnic. Okazuje się, iż w wyniku topniejącego lodowca badacze z Uniwersytetu Stanowego Montany odkryli pradawny las, którego wiek szacowany jest na 6000 lat.
Zobacz też: Kiedy jechać do Japonii? Ten termin jest najlepszy. Załapiesz się nie tylko na kwitnące wiśnie


Park Narodowy Yellowstone istock/@pabradyphoto


Las znajdował się na wysokości 3091 metrów w Górach Skalistych. - Byliśmy bardzo zaskoczeni, iż przetrwał tysiące lat - powiedział w wywiadzie dla newsweek.com Dave McWethy, adiunkt w Katedrze Nauk o Ziemi na Uniwersytecie Stanowym Montany. Naukowcy uważają, iż kiedy aktywność wulkaniczna na półkuli północnej spowodowała spadek temperatury, drzewa zostały "uwięzione w lodzie" i pozostały w nim aż do odwilży, jaką obserwujemy w ostatnich latach.


Ocieplenie klimatu wyzwaniem nie tylko dla człowieka. Przyroda musi się dostosować
Topnienie lodu w Yellowstone może spowodować, iż naukowcy dokonają kolejnych przełomowych odkryć, ale jednocześnie wiąże się to z innymi wyzwaniami. Przyroda i dzika roślinność będzie musiała dostosować się do nowych warunków. - Już widzimy, iż drzewa zaczynają się osiedlać w górach w odpowiedzi na ocieplenie i spodziewamy się, iż tak będzie dalej - wyjaśnił Dave McWethy. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału