Projekt pilotażowy niemieckiego Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców (BAMF), o którym pisze magazyn "Der Spiegel", ma zachęcać do powrotu do Grecji.
Z dokumentu udostępnionego redakcji wynika, iż powracający migranci mają być wspierani przez greckie władze w ramach programu pomostowego. Mają otrzymać m.in. pomoc w zakwaterowaniu, wyżywieniu oraz odpowiednie doradztwo.
Po powrocie migranci zostaną objęci nowym greckim programem integracyjnym, który pomoże im nauczyć się języka i znaleźć pracę.
W przyszłości pod przymusem
Udział w projekcie, który został uruchomiony w styczniu, jest na razie dobrowolny, ale w przyszłości planowane są również przymusowe wyjazdy. Jak wynika z wewnętrznego dokumentu, grupą docelową w Niemczech są samotne i zdolne do pracy osoby w wieku 19-49 lat, którym w ciągu ostatnich dwóch lat przyznano ochronę w Grecji.
BAMF wysyła już pisma do potencjalnych kandydatów, których wniosek o azyl w Niemczech został odrzucony i którzy są zobowiązani do opuszczenia kraju. Adresatami są także osoby w trakcie postępowania azylowego.
Cel: deportacje do Grecji
Za organizację i finansowanie wyjazdu odpowiedzialne są poszczególne kraje związkowe Niemiec – podaje "Der Spiegel". Pozostałe koszty (m.in. wsparcie na miejscu) będą przez rok finansowane przez Komisję Europejską, a później przez grecki rząd.
Dzięki projektowi Berlin chce także poprawić możliwości prawne dla Niemiec w kwestii deportacji migrantów do Grecji. Wcześniej niemieckie sądy zwykle zabraniały powrotów do Grecji, powołując się na nieludzkie warunki w tym kraju.
Nowa kooperacja między Berlinem a Atenami i skupianie się na dorosłych zdolnych do pracy może w przyszłości znowu umożliwić deportacje.