DiscoverEU to program realizowany przez Komisję Europejską, za pomocą którego młodzi ludzie mogą podróżować po Starym Kontynencie, odkrywać jego zakątki, historię oraz kulturę. Działa w ramach Erasmus+, tak więc dotyczy nie tylko państw Unii Europejskiej, ale także innych, zrzeszonych w nim państw (np. Islandia, Norwegia). Dwa razy do roku organizowany jest konkurs, w którym do wygrania są bezpłatne bilety, głównie na przejazdy kolejowe. To jednak nie koniec atrakcji. Jakie kryteria należy spełnić, by móc się zgłosić?
REKLAMA
Zobacz wideo Pojechałam pierwszy raz i przepadłam. Pokażę wam Maltę, jakiej nie znacie
Na czym polega DiscoverEU? Darmowe bilety dla młodych
Program DiscoverEU realizowany jest od 2018 roku i każda edycja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W aktualnej rundzie, która niedawno dobiegła końca, zgłosiło się aż 135 tysięcy chętnych, z czego darmowe bilety trafią do 36 762 młodych osób. Już niebawem będą mogli wybrać się w podróż, w której nie zapłacą za przejazdy. To jednak nie koniec. Jak możemy przeczytać na stronie programu, uczestnicy dostaną również europejską kartę młodzieżową DiscoverU, która będzie ich uprawniała do wielu zniżek, między innymi na transport lokalny, zakwaterowanie, wyżywienie, wstęp do obiektów turystycznych, podczas płacenia za szkolenia, kursy i warsztaty. To doskonała okazja na to, by budżetowo poznać Europę.
Jak podróżować po Europie za darmo? Są dwa warunki
Nabór na zgłoszenia odbywa się dwa razy w roku, wiosną oraz jesienią - warto więc śledzić stronę youth.europa.eu, być na bieżąco i nie przegapić kolejnych zapisów. Udział mogą wziąć osoby posiadające obywatelstwo lub mieszkają w jednym z państw Unii Europejskiej bądź państw trzecich stowarzyszonych programem Erasmus+. Ponadto konieczne jest, aby pierwszego dnia okresu przewidzianego na podróż miały ukończone 18 lat. Oznacza to, iż w obecnej edycji udział mogła wziąć młodzież, która w 2024 roku uzyskała pełnoletniość.
Jak podróżować po Europie za darmo? Jak podróżować po Europie za darmo? Fot. pexels.com / silviopelegrin
Zobacz też: Polskie "królowe adrenaliny". 12 najbardziej stromych tras narciarskich. Wymagają nie lada odwagi
Laureaci będą mogli wziąć udział w podróży trwającej minimum 1, a maksymalnie 30 dni w terminie od marca 2025 do maja 2026 roku. Jak informuje bankier.pl, od początku programu rozdano niemal 355 tysięcy biletów, o które starało się łącznie 1,5 miliona osób. 19 tysięcy zgłoszeń wpłynęło z Polski, z czego skorzystać mogło nieco ponad 2,8 tysiąca młodych Polaków. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.