Niektórzy opłacają, chociaż nie muszą. Seniorzy tracą przez to kilkaset złotych rocznie

kobieta.gazeta.pl 16 godzin temu
Zdjęcie: Fot. EllenaZ / iStock


Kogo nie obowiązuje opłata abonamentu RTV? Nie każdy wie, iż pięć grup osób jest zwolnionych z płacenia za telewizor i radio. Nie zawsze jednak odbywa się to automatycznie, dlatego, zanim kolejny raz przelejesz pieniądze, sprawdź. Być może robisz to niepotrzebnie.
Osoby posiadające telewizor lub radio są zobowiązane do ich rejestracji, a następnie opłacania stosownego abonamentu. Jego wysokość uzależniona jest od kilku czynników, gdyż przykładowo przy uregulowaniu rachunku na dłuższy okres "z góry" wiąże się z odczuwalnymi zniżkami. Warto również wspomnieć, iż niektórzy są zwolnieni z płacenia, o czym mogą nie wiedzieć. Co muszą zrobić, aby dopełnić formalności?


REKLAMA


Zobacz wideo Bogdan Zdrojewski: Liczę na to, iż od stycznia 2025 abonament RTV zostanie zlikwidowany


Kiedy emeryt nie musi płacić abonamentu RTV? Zwróć uwagę na wysokość świadczenia
Z uiszczania opłaty abonamentowej zwolnieni są seniorzy, których wysokość emerytury nie przekracza połowy przeciętnego wynagrodzenia z roku poprzedniego. Oznacza to, iż jeżeli pobierają świadczenie mniejsze niż 4090,86 złotych, nie muszą płacić za radio i telewizor. Zważywszy na fakt, iż w tej chwili wysokość średniej emerytury nie przekracza 4 tysięcy złotych, mowa prawdopodobnie o wielu osobach. Należy jednak pamiętać, iż w takiej sytuacji nic nie dzieje się automatycznie. By otrzymać zwolnienie z opłat, należy udać się do placówki poczty polskiej i złożyć stosowny wniosek wraz z dołączonym dokumentem potwierdzającym fakt, iż nie muszą płacić. Mowa o potwierdzeniu wysokości pobieranego świadczenia. jeżeli tego nie zrobisz, dalej będziesz musiała płacić, zaś zaprzestanie może wiązać się z karą.


Abonament radiowo-telewizyjny 2025. Kiedy można zrezygnować z abonamentu RTV? (zdj. ilustracyjne) Fot. Pawel Kacperek / iStock


Jakie warunki trzeba spełnić, żeby nie płacić abonamentu RTV? Mowa o tych osobach
To jednak niejedyna grupa osób, która nie musi opłacać telewizji oraz radia. Poza tym zwolnienie przysługuje również:


seniorom, którzy skończyli 75 lat,
osobom posiadającym I grupę inwalidzką, całkowitą niezdolność do pracy, znaczny stopień niepełnosprawności, trwałą lub okresową całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym,
osobom otrzymującym świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub rentę socjalną oraz osobom niesłyszącym i niewidomym,
weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi oraz członkowie rodzin po wskazanych kombatantach.


Pamiętaj, iż poza pierwszym przykładem, w pozostałych konieczne jest okazanie stosownych dokumentów, np. orzeczenia lekarskiego lub decyzji adekwatnego urzędu. jeżeli zaś chodzi o kryterium wieku, uprawnienie do zwolnienia ustala poczta polska na podstawie danych z rejestru PESEL. Nie musisz więc nic donosić. Natomiast samo zwolnienie nie działa wstecz, a dopiero od pierwszego dnia kolejnego miesiąca po złożeniu dokumentów.


Ile wynosi abonament RTV w 2025 roku? Zapłać z góry, a dostaniesz zniżkę
Zgodnie z rozporządzeniem KRRiT z dnia 13 maja 2024 roku opłata za abonament wynosi 8,70 złotych miesięcznie w przypadku radioodbiornika (104,40 zł rocznie) oraz 27,30 złotych miesięcznie jeżeli posiadasz odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny (327,60 zł rocznie). Płacąc za dłuższy okres z góry, możesz otrzymać zniżki. Dokładne kwoty znajdziesz na stronie rtv.poczta-polska.pl. Czy twoim zdaniem opłata abonamentowa ma sens? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału