Mowa oczywiście o kolorowych jeziorkach, które są niezwykle ciekawym i urokliwym miejscem na mapie Dolnego Śląska. Znajdziesz je nieopodal wsi Wieściszowice, skąd prowadzi niedługi i stosunkowo prosty zielony szlak. Cała trasa ma niecałe dwa kilometry długości w jedną stronę oraz nieco mniej niż 200 metrów przewyższeń, co oznacza, iż trochę prowadzi pod górę. Niemniej każdy powinien dać radę. Warto, gdyż różnobarwne tafle wody przywodzą na myśl amerykańskie Yellowstone.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy możemy się obejść w górach bez zbiorników?
Jakie są fajne miejsca do zwiedzenia w Polsce? Obierz na cel dolnośląskie
Choć zielony szlak zaczyna się miejscowość dalej, spokojnie możesz skrócić sobie drogę i zaparkować samochód tuż przy miejscu, gdzie powinno znajdować się pierwsze z jeziorek, nazywane Żółtym. Dlaczego powinno? Powód jest prosty: jest niewielkie i okresowo wysycha, dlatego nie każdy zdoła je zobaczyć. Ale nic straconego, gdyż zaraz twoim oczom ukaże się drugie, Purpurowe, które jest równocześnie największym. Zlokalizowane na wysokości ok. 560 metrów n.p.m., powstało na terenie kopalni Hoffnung.
Żółte Jeziorko, które często wysycha Kolorowe Jeziorka. Fot. commons.wikimedia.org / Julo
Trzecim jeziorkiem i drugim pod względem wielkości jest Błękitne (nazywane również Lazurowym, Szmaragdowym lub Niebieskim), do którego będziesz mieć 0,6 km trasy. Możesz tu odpocząć przy jednym ze stolików lub ruszyć dalej do ostatniego, Zielonego (nazywanego też Czarnym). Tym razem do przejścia będzie nieco ponad kilometr. Staw ten powstał na terenie kopalni Gustav.
Kiedy najlepiej zobaczyć kolorowe jeziorka? Krótki spacer, na który warto poświęcić więcej czasu
Różnorodne zabarwienie wody w jeziorkach uzależnione jest od składu chemicznego podłoża, na którym zostały zlokalizowane. Co więcej, w zależności od pogody i pory dnia może się ono zmieniać i pięknie mienić, dlatego zdecydowanie polecamy spędzić tu więcej czasu. Tym bardziej iż po drodze będziesz mijać interesujące skałki oraz odpoczniesz na łonie natury. Warto jednak zaznaczyć, iż najlepszym czasem jest wiosna, zwłaszcza po opadach deszczu. Wtedy ich kolor jest szczególnie intensywny.
jeżeli wolisz aktywny wypoczynek, możesz skorzystać z przyległej do szlaku trasy rowerowej. Oprócz tego warto przejść się dalej i zdobyć szczyt, u podnóża którego leżą jeziorka, czyli Wielką Kopę, na którą prowadzą najpierw wcześniej wspomniane zielone oznaczenia, a później żółte. Cała trasa będzie miała 6,2 km długości oraz nieco ponad 320 m przewyższeń.
Wędrówkę możesz również zacząć z drugiej strony, a dokładniej z miejscowości Rędziny. Będzie jednak trochę dłuższa. Niemniej zdecydowanie warto pojawić się na miejscu, by móc podziwiać piękne widoki oraz urokliwe jeziorka o różnorodnym zabarwieniu. A jak już będziesz w okolicy, możesz też zajrzeć do Rudawskiego Parku Krajobrazowego, gdzie czeka na ciebie wiele ciekawych szlaków (np. na Małą Ostrą). Lubisz zwiedzać Polskę? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.