W każdym polskim domu, o ile jego mieszkańcy nie stosują diet bezmięsnych, co jakiś czas je się klasycznego schaboszczaka. Nad Wisłą uchodzi on za potrawę tradycyjną, ściśle związaną z niedzielnym, rodzinnym czasem spędzonym przy stole. Jesteśmy jednak zdania, iż zbyt częste sięganie po to danie może w końcu spowodować delikatne „przejedzenie”. Jak tego uniknąć? Pożegnać się z pysznymi kotletami w panierce? Nic z tych rzeczy. Oto pomysł na kotlety schabowe inaczej, za pomocą którego zaznasz odmiany, jednocześnie nie odchodząc za daleko od tradycji!
Historia kotletów schabowych jest naprawdę długa, jednak w Polsce pierwsza wzmianka o nich pojawiła się dopiero w 1860 roku, w książce „365 obiadów za 5 złotych” słynnej publicystki i autorki dzieł kulinarnych Lucyny Ćwierciakiewiczowej. Podobne, panierowane kotlety były przyrządzane już siedem wieków wcześniej w Lombardii; stamtąd zawędrowały do Austrii i dopiero później do Polski. To brzmi jak droga wystarczająco długa, by schabowe miały prawo już nieco się znudzić, prawda?
Tradycja kotletów schabowych sięga zamierzchłych czasów – Pyszności; foto: domena publiczna
To dlatego dzisiaj proponujemy ci kotlety schabowe inaczej; ich forma jest niemal identyczna, co w przypadku klasyki, ale użyte składniki zmieniają to i owo. Gwarantujemy, iż kiedy już ich spróbujesz, zgodzisz się ze stwierdzeniem, iż taka odmiana wychodzi tylko i wyłącznie na dobre. Oto prosty sposób na to, by pozostać w kulinarnym kanonie, a jednocześnie nieco w nim zamieszać.
Kotlety schabowe inaczej
Składniki:
- 4 plastry schabu środkowego
- 2 jajka
- 6 łyżek musztardy
- 1 łyżka śmietany 12 proc.
- bułka tarta do panierowania
- sól, pieprz
- olej do smażenia
Sposób przygotowania:
Oto jak przygotować kotlety schabowe inaczej – Pyszności; foto: Adobe Stock
Plastry schabu rozbij, zaczynając od środka i przechodząc stopniowo na boki. Dopraw je pieprzem i bardzo niewielką ilością soli i delikatnie wklep przyprawy. Następnie z obu stron wysmaruj kotlety musztardą. Jajka wbij do miski, dodaj do nich kwaśną śmietanę i szczyptę soli. Wymieszaj, aż konsystencja stanie się jednolita.
Czas na przejście do klasyki gatunku. Kotlety panieruj najpierw w mieszance jajka i śmietany, a następnie w bułce tartej. Na patelni rozgrzej tłuszcz (tu możesz przeczytać, jaki będzie najlepszy do schabowych) i smaż kotlety z obu stron do zarumienienia. Odsącz z tłuszczu i gotowe. Smacznego!