Wspólnota majątkowa wynika z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i oznacza, iż wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa przez jedno z małżonków lub oboje należy do wspólnego majątku na równych zasadach. Dotyczy to, jak wylicza Art. 31., wynagrodzenia za pracę i innych dochodów, środków zgromadzonych w ramach funduszu emerytalnego, a także dóbr i przedmiotów, w tym mieszkania i samochodu. To wszystko wchodzi też w zakres dziedziczonego po śmierci współmałżonka majątku. Każde z małżonków ma jednocześnie prawo do majątku osobistego.
REKLAMA
Zobacz wideo Dominika Serowska i Marcin Hakiel wezmą ślub? "Nie będzie ślubu kościelnego" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Co nie wchodzi do majątku wspólnego? Do tego małżonek nie ma prawa
Majątek osobisty to przedmioty, które nie są objęte wspólnością ustawową. To przede wszystkim rzeczy nabyte przed ślubem. Małżonek nie ma także praw do majątku otrzymanego przez współmałżonka w spadku lub darowiźnie. jeżeli kupiłaś mieszkanie przed ślubem, jest ono twoją własnością. jeżeli otrzymasz mieszkanie w spadku po zmarłym członku rodziny już w trakcie trwania małżeństwa, ono także należy tylko do ciebie, chyba iż np. w testamencie wskazano inaczej. Do wspólnoty nie należą też środki ze sprzedaży odziedziczonego spadku lub przedmiotu kupionego przed ślubem.
Z oczywistych względów do majątku wspólnego nie wchodzą też rzeczy osobiste, a więc odzież, przedmioty codziennego użytku, ale też związane z zainteresowaniami i hobby. Co jeszcze nie wchodzi do majątku wspólnego?
Nagrody za osobiste osiągnięcia zarówno w pracy, jak i sportowe.
Odszkodowania i zadośćuczynienia.
Udziały w spółce cywilnej.
Środki uzyskane dzięki prawom autorskim i pokrewnych, np. w ramach praw do własności intelektualnej (chyba iż te prawa zostaną mu udzielone).
Wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę i innej działalności zarobkowej, ale tylko do momentu ich wypłacenia.
Te gwiazdy dbaja o swoje interesy. Przed ślubem podpisali intercyzę epicioci/pixabay
Kiedy ustaje wspólność majątkowa? Nie tylko po śmierci małżonka
Są sytuacje, w których wspólny majątek przestaje obowiązywać albo z automatu, albo na życzenie. Intercyza, a więc umowa o rozdzielności majątkowej, może być podpisana zarówno przed ślubem, jak i w trakcie małżeństwa. W tym układzie każdy z małżonków ma prawo do zarządzania swoim majątkiem osobno, nie ma więc domyślnej formy "nasze". Intercyza może też ustalić części wspólne i części wyjęte z majątku wspólnego.
Wspólność majątkowa ustaje domyślnie z chwilą śmierci małżonka i rozwodu. Po śmierci cały majątek wspólny trafia do podziału spadkowego między wszystkich uprawnionych do dziedziczenia. Gdy sąd orzeknie rozwód, wspólny majątek zostaje podzielony albo zgodnie z ustaleniami małżonków, albo sądownie, jeżeli brakuje w tym zakresie zgody.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.