Każdy piątek w Kościele katolickim jest dniem wspomnienia męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Z tego też powodu w Kodeksie Prawa Kanonicznego stworzono zapis, który jasno wskazuje na to, iż wierni powinni w tym czasie zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, aby wyrazić swój szacunek względem ofiary złożonej przez Zbawiciela. W związku ze zbliżającą się majówką dla wielu osób kościelny zapis może być źródłem dyskomfortu. Na szczęście biskupi wzięli sprawy w swoje ręce. Postawiono jednak pewien warunek.
REKLAMA
Zobacz wideo Szokujące sceny podczas debaty. Braun nazwał Trzaskowskiego "pederastą"
Dyspensa na 2 maja 2025. Biskupi udzielają przyzwolenia tylko w niektórych częściach Polski
W kanonie 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego czytamy, że:
Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba iż w danym dniu przypada jakaś uroczystość
Przykładem uroczystości, kiedy osoby wierzące nie są zobligowane do zachowania mięsnego postu, jest pierwszy piątek po Wielkanocy, ze względu na Oktawę. Istnieje jeszcze jeden przepis, który umożliwia katolikom swobodne zajadanie się mięsiwem w piątek. Nie jest to jednak ogólne przyzwolenie, a indywidualnie udzielona dyspensa od biskupa sprawującego urząd w danej diecezji. Na przykład w tym roku tego typu sankcji nie udzielił biskup diecezji kieleckiej.
Zobacz też: Jaka kiełbasa jest najlepsza na grilla? Technolożka żywności wskazała faworytów
Za to ze względu na zbliżającą się majówkę, biskup Romuald Kamiński (Biskup Warszawsko-Praski) zdecydował się dać przyzwolenie na odstąpienie od charakteru pokutnego oraz postu w piątek 2 maja 2025 roku: Mając na uwadze dobro duchowe wiernych. Niemniej kapłan wspomniał o pewnym warunku, który należy wziąć pod uwagę w razie odstąpienia od kościelnego nakazu.
Warunki dyspensy w piątek. Wierni muszą pamiętać o zadośćuczynieniu
Wierni mieszkający na terenie diecezji warszawsko-praskiej w najbliższy weekend nie muszą martwić się o naruszenie prawa kościelnego dotyczącego postu mięsnego. Majówka to czas, kiedy można spotkać się z najbliższymi i cieszyć się swoją obecnością. Z uwagi na szczególny charakter tego dnia biskup Romuald Kamiński udzielił dyspensy. Niemniej duchowny zalecił katolikom decydującym się na spożywanie mięsa zrealizować czyn pokutny o charakterze duchowym lub materialnym. Jak wskazuje kapłan ofiarę najlepiej przekazać na chorych, ubogich lub cierpiących. W modlitwie natomiast warto prosić o pokój na świecie. Przyzwolenie na spożywanie mięsa na podobnych zasadach otrzymali wierni z archidiecezji katowickiej i częstochowskiej. jeżeli chcecie upewnić się, jak sytuacja wygląda w waszych parafiach, warto odwiedzić stronę diecezjalną lub skontaktować się z kapłanem posługującym na terenie najbliższego kościoła.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.