Nie wahaj się zrobić tych ośmiu trudnych rzeczy dla swojego zdrowia psychicznego

ohme.pl 11 miesięcy temu

Codzienny stres jest jedną z głównych przyczyn poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym w naszym życiu: może powodować choroby serca, stany lękowe, brak snu, zaburzenia autoimmunologiczne, problemy z wagą, poczucie nieszczęścia, a choćby głęboką depresję.

Aby być szczęśliwym w życiu, musisz robić trudne rzeczy. Ponieważ trudne rzeczy ostatecznie Cię budują i zmieniają Twoje życie od środka.

Ale jesteśmy zajęci – wszyscy gdzieś musimy być, mamy rzeczy do zrobienia i ludzi do zaopiekowania. Jak zatem złagodzić stres, a jednocześnie dobrze wykonywać swoją pracę, nie zaniedbując przy tym bliskich i siebie? Co realnie możemy zacząć robić już dziś, aby pielęgnować nasze zdrowie psychiczne i ogólne dobre samopoczucie?

Bądź tu i teraz. Zajmując się tylko jednym zadaniem na raz

Oszczędź sobie stresu związanego z przeskakiwaniem z tematu na temat. Odłóż wszystko inne i zrób, co musisz. Po kolei. Zanurz w tym zadaniu, pozbywając się poczucia, iż ​​musisz się spieszyć, bo kolejne zadanie czeka. Zawsze będzie następne zadanie, bo tak już po prostu jest. Niech więc te późniejsze zadania przyjdą później. Po prostu angażuj się na 100% w to jedno zadanie, jakby to był cały twój świat.

I zawsze pamiętaj, iż wyniki są ważniejsze niż czas potrzebny na ich osiągnięcie.

Odpuść kontrolowanie tego, czego nie można kontrolować

Stres powoduje strach, a nie czynniki zewnętrzne, takie jak obowiązki zawodowe lub problemy rodzinne. Te czynniki zewnętrzne są tylko częścią życia, ale stają się stresujące, gdy boisz się porażki, boisz się, iż ludzie cię nie polubią, boisz się, iż nie jesteś wystarczająco dobra, boisz się odrzucenia i tak dalej.

Twoje lęki opierają się na jakiejś fantazji na temat tego, jak wszystko powinno wyglądać (i boisz się, iż twoje życie może nie dorównać tej fantazji). Te fantazje pozwalają ci poczuć, iż masz kontrolę nad światem, nad którym tak naprawdę nie masz kontroli. Wyrządzają ci krzywdę, powodując strach i stres. Zamiast tego odpuść sobie kontrolę. Pogódź się z chaosem i niepewnością i zaufaj, iż wszystko się ułoży. Będziesz się mniej bać i odczuwać mniej stresu.

Akceptuj ludzi takimi, jakimi są i uśmiechaj się

Denerwujemy się na innych, ponieważ nie spełniają naszych wyobrażeń o tym, jak „powinni” się zachowywać. Zamiast się wkurzać na innych, próbuj zaakceptować ich takimi, jacy są i zdaj sobie sprawę, iż podobnie jak ty są niedoskonali i szukają szczęścia. Robią, co mogą. Zaakceptuj ich takimi, jakie są. W większości przypadków i tak nie da się ich zmienić (a niegrzecznie jest próbować). Więc oszczędź sobie niepotrzebnego stresu…

Wykonuj krótkie praktyki uważności

Nie musisz medytować przez 30 minut, aby uzyskać korzyści płynące z uważności…

  • Możesz wykonać szybki skan ciała (skoncentruj się na swoim ciele i zwróć uwagę, jak czuje się każda jego część) w 30 sekund.
  • Możesz zwracać uwagę na swój oddech przez 60 sekund (posłuchaj go i poczuj).
  • Możesz przez minutę obserwować swoje myśli na temat obaw, lęków, osądów, wątpliwości i ideałów (uznaj, iż te myśli to po prostu myśli; nie musisz w nie wierzyć ani na nie reagować).
  • Możesz chodzić uważnie, zwracając uwagę na swoje stopy, ciało, oddech i otoczenie.

Możesz wykonywać każdą z tych krótkich praktyk uważności w małych kawałkach, kiedy tylko tego potrzebujesz, w ciągu dnia.

Usuń nieprawdziwe myśli

Musisz nauczyć się nowego sposobu myślenia, zanim będziesz mógł opanować nowy sposób bycia. Za każdym stresującym uczuciem kryje się nieprawdziwa myśl. Przed tą myślą nie cierpiałeś, ale po tej myśli zacząłeś cierpieć. Kiedy rozpoznasz, iż ta myśl nie jest prawdziwa, ponownie nie będzie cierpienia. Zmieniając swoje myśli, zmieniasz swoje życie. Zatem następnym razem, gdy złapiesz stresującą myśl, zadaj sobie te cztery pytania:

  • zy to prawda? – To pytanie może zmienić Twoje życie. Zachowaj spokój i zadaj sobie pytanie, czy myśl, z którą się zmagasz, jest prawdziwa.
  • Czy mogę mieć absolutną, 100% pewność, iż to prawda? – To kolejna okazja, aby otworzyć umysł i wejść głębiej w nieznane, aby znaleźć odpowiedzi, które kryją się pod tym, co myślisz, iż wiesz.
  • Jak się czuję, kiedy myślę o tej myśli? – Dzięki temu pytaniu zaczynasz zauważać wewnętrzną przyczynę i skutek. Możesz zobaczyć, iż kiedy wierzysz w tę myśl, pojawia się zaburzenie, które może wahać się od łagodnego dyskomfortu po całkowitą panikę i strach. Co czujesz? Jak traktujesz sytuację (lub osobę), o której myślisz, jak traktujesz siebie, kiedy wierzysz w tę myśl? Być specyficznym.
  • Kim byłbym i co zrobiłbym inaczej, gdybym nie myślał o tej myśli? – Wyobraź sobie siebie w swojej sytuacji (lub w obecności tej osoby), nie wierząc w tę myśl. Jak inaczej wyglądałoby Twoje życie, gdybyś nie był w stanie choćby pomyśleć o tej stresującej myśli? Jak byś się czuł? Co wolisz – życie z myślą czy bez? Co sprawia wrażenie spokojniejszego?

Świadomie eliminuj niepotrzebne porównania.

Czasami powodem, dla którego zmagamy się ze stresem i niepewnością, jest to, iż porównujemy się innych osób. Odpuść sobie. Nie porównuj swojego rozdziału 1 z rozdziałem 15 kogoś innego. Podążaj własną ścieżką, napisz własną historię życia i nigdy się nie poddawaj.

Następnym razem, gdy przyłapiesz się na porównywaniu swojej sytuacji życiowej z sytuacją kogoś innego, odwołaj się do tych dwóch formuł:

  • Formuła szczęścia = rób wszystko, co w twojej mocy i czuj się z tym dobrze.
  • Formuła nieszczęścia = porównaj się z innymi.

Śledź, co idzie dobrze i dziękuj

Przeoczenie wszystkiego, co cudowne, jest tragedią. Daj z siebie wszystko, a resztę oddaj. Kiedy tkwisz w myślach o życiu, które twoim zdaniem powinnaś mieć, nie zauważasz piękna tego, co masz . Będzie ci trudno być szczęśliwą, jeżeli nie będziesz teraz wdzięczna za dobre rzeczy w swoim życiu.

Oto super proste, pięciominutowe, codzienne ćwiczenie wdzięczności, które działa cuda:

Każdego wieczoru przed pójściem spać zapisz trzy rzeczy, które udały ci się w ciągu dnia i ich przyczyny. Po prostu podaj krótkie, przyczynowe wyjaśnienie każdej dobrej rzeczy.

W badaniu skuteczności tego ćwiczenia wdzięczności, przeprowadzonym przez Martina Seligmana, uczestnicy zostali poproszeni o przestrzeganie tych dokładnych instrukcji tylko przez tydzień. Po tygodniu byli wymiernie o 2% szczęśliwsi niż wcześniej, ale w kolejnych testach ich szczęście stale rosło, z 5% po jednym miesiącu do 9% po sześciu miesiącach. Co ciekawsze, od uczestników wymagano prowadzenia dziennika wdzięczności tylko przez tydzień, ale większość z nich kontynuowała, ponieważ sprawiało im to przyjemność.

Korzystaj ze swojego ciała

Twoje ciało to najwspanialszy instrument, jaki posiadasz. Kiedy więc wszystko inne zawiedzie, a poziom stresu rośnie, użyj ciała, aby uspokoić umysł.

Umysł odzwierciedla twoje ciało, reagując na jego poziom napięcia, tempo oddechu, prędkość ruchu i skupienie umysłu. Podobnie twoje ciało odzwierciedla twoje myśli, uczucia, nastrój i reaguje na twój stan umysłu, zadawane pytania i wypowiadane słowa. jeżeli więc umysł i ciało są wewnętrznie połączone, jasnym jest, iż jeżeli bezpośrednio i świadomie przejmiemy kontrolę nad jednym, będzie to miało wpływ na drugie.

Uważnie dostosowując sposób, w jaki korzystasz ze swojego ciała, możesz bezpośrednio wpłynąć na swój stan umysłu i radykalnie zmienić swoje nastawienie. Wyobraź sobie, iż siedzisz w złym humorze, z ramionami opuszczonymi do przodu, płytkim oddechem i marszcząc brwi. Śmiało, zrób to już teraz, aby przekonać się, jak wpływa to na twój stan umysłu. A potem zrób odwrotnie: stań prosto i wywołaj szeroki uśmiech na twarzy. Weź kilka głębokich, mocnych oddechów i wyciągnij ramiona w powietrze.

Czujesz się lepiej?

Idź do oryginalnego materiału