Na mapie Polski można znaleźć wiele interesujących miejsc, które przyciągają turystów jak magnes. Rozciągający się na powierzchni niespełna 30 ha piaszczysty obszar określany jako Pustynia Siedlecka, ma charakter antropogeniczno-przyrodniczy, co oznacza, iż jego powstanie jest wynikiem działalności człowieka i natury. Co ciekawe, wydmy na obszarze Pustyni Siedleckiej osiągają choćby 30 m wysokości.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?
Pustynia Siedlecka - Siedlec. Jak powstało to niezwykłe miejsce?
W odległości ok. 25 km na południowy wschód od Częstochowy leży jedna z najbardziej fascynujących atrakcji regionu - Pustynia Siedlecka. Siedlec to miejsce, gdzie do lat 60. XX w. wydobywany był piasek. Aby odpowiedzieć na pytanie, jak w tym miejscu powstał pustynny krajobraz, należy cofnąć się wiele milionów lat wstecz.
Pustynia SiedleckaFot: Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl
Proces powstania pustyni jest ściśle związany z procesami geologicznymi. Piaski, które tworzą obszar pustynny, są pozostałością dna morskiego z okresu górnej jury. Wydmy, które możemy tam podziwiać powstały na przełomie zlodowacenia północnopolskiego i holocenu w wyniku działania wiatru. Do powstania krajobrazu pustynnego przyczyniła się nie tylko natura, ale też człowiek. Odlesianie terenu odsłoniło wielkie połacie piasku, które były eksploatowane po II wojnie światowej.
Pustynia Siedlecka - co można tam zobaczyć?
Z jakich atrakcji słynie Pustynia Siedlecka? Zdecydowaną większość jej obszaru stanowią piaszczyste krajobrazy, które dają możliwość spacerów i podziwiania spektakularnej przyrody. W Pustyni Siedleckiej można spotkać gatunki roślin, które są przystosowane do trudnych warunków. Są to m.in.:
kocanka piaskowa
czerwiec roczny
trzcinnik piaskowy
szczotlicha siwa
Jest to atrakcyjny obszar dla osób, które lubią podziwiać świadectwa działalności geologicznej na przestrzeni milionów lat. Na obszarze Pustyni Siedleckiej występuje wiele wydm, a niektóre z nich osiągają choćby kilkanaście-kilkadziesiąt metrów wysokości.
Pustynia SiedleckaFot: Sebastian Adamus / Agencja Wyborcza.pl
Pustynia Siedlecka - off road. Od niedawna obowiązuje zakaz
Każdy miłośnik jazdy terenowej w wymagających warunkach doskonale zna Pustynię Siedlecką. Off road w tym miejscu był szeroko rozwinięty, jednak od stycznia 2025 r. wiele się zmieniło. Teren całej Pustyni został przejęty przez Lasy Państwowe, a w wyniku tej zmiany wprowadzono zakaz wjazdu pojazdów mechanicznych. Na obszarze Pustyni Siedleckiej nie można już poruszać się samochodami terenowymi i quadami, a za złamanie zakazu grozi mandat.
Pustynia Siedlecka - dojazd i parking. Jak zaplanować podróż?
jeżeli zainteresowała Cię Pustynia Siedlecka, dojazd na miejsce najłatwiej jest zorganizować własnym środkiem transportu. Na obszarze pustyni nie ma wyznaczonej infrastruktury i parkingu, dlatego samochód najlepiej zostawić w bezpiecznym miejscu na poboczu.
Oprócz wycieczki na samą pustynię, warto odwiedzić także interesujące miejsca w pobliżu. Są to m.in. Brama Twardowskiego, czyli łuk skalny, przez który zgodnie z legendą przeskakiwał Twardowski, Diabelskie Mosty oraz źródła Zygmunta i Elżbiety.
Zobacz też: Najpiękniejsza droga w Polsce według AI - wybór zaskoczy nie tylko niedzielnych kierowców