Nie taki książe, jakiego się spodziewano…

twojacena.pl 17 godzin temu

Nie taki książę okazał się…

Ludwika poznała Bartosza, gdy ten właśnie wrócił z wojska. Chłopak wyglądał, jakby wyszedł prosto z okładki modnego czasopisma — wysoki, umięśniony, z hipnotyzującym spojrzeniem zielonych oczu i kręconymi, czarnymi włosami. Przy nim Ludwika wydawała się zwyczajna, choć była urocza: jasne włosy, smukła sylwetka, miły uśmiech. Nie mogła uwierzyć w swoje szczęście — spośród całej grupy wybrał właśnie ją.

— Co on w tobie widzi? — szeptały koleżanki. — Tacy przystojniacy nie zatrzymują się długo. Pobawi się i pożegna.

Ale Ludwika tylko się uśmiechała — wierzyła w ich miłość. Wspólnie chodzili do kina, na tańce, spotykali się ze znajomymi. Bartosz nie zasypywał jej komplementami, ale był blisko, a jego dotyk przyprawiał ją o zawrót głowy. Gdy pierwszy raz przyprowadziła go do domu, matka — Katarzyna Stanisławowa — zmarszczyła brwi. Potem, pozostawszy sam na sam z córką, powiedziała cicho:

— Piękny mąż — cudzy mąż, córeczko. Tacy rzadko bywają wierni. Poczekaj ze ślubem, sprawdź go. Zbyt on… wystawowy.

Ludwika się obraziła. Wierzyła w uczucia Bartosza, nie chciała słuchać wątpliwości. Ale matka zasiała w niej ziarno niepokoju.

Z czasem Bartosz zaczął się zmieniać. Najpierw siłownia, potem basen, w końcu nowe towarzystwo. Ludwika, by być blisko, też zapisała się na treningi, ale czuła się niepewnie przy świetnie umięśnionych, błyszczących dziewczętach. Bartosz z zaciekawieniem na nie zerkał, a Ludwika coraz częściej wychodziła wcześniej, starając się ukryć łzy.

— Chuchro z ciebie — zaśmiał się raz, gdy się przeziębiła po basenie. — Lepiej siedź w domu z książkami.

Słowa ją zraniły, a wtedy przypomniała sobie słowa matki. Już czuła, iż Bartosz się oddala. Coraz częściej wychodził sam, nie dzwoniąc, nie zapraszając, nie tłumacząc. Aż w końcu po prostu zniknął. Przestał się odzywać.

— Nie dzwoni? — spytała matka.

— Nie… — szepnęła Ludwika, odwracając twarz do ściany.

— No to wstawaj! Do fryzjera marsz! — rozkazała Katarzyna Stanisławowa. — Nowa fryzura — pierwszy krok do nowego życia. Potem uszyjemy sukienkę, jesteś zdolna.

Kupiły materiał, Ludwika szkicowała fasony, próbując się oderwać od myśli. Plotki o nowych dziewczynach Bartosza docierały do niej, ale trzymała się twardo. Gdy kilka tygodni później pojawiła się na potańcówce — odmieniona, lekka, promienna — wszyscy się oglądali. Zauważono ją.

Jeden chłopak, Ryszard, skromny i niepozorny, zaczął się nią opiekować. Nie był przystojniakiem, ale jego oczy patrzyły na Ludwikę tylko z ciepłem i szczerością. Miesiąc później oświadczył się.

— Oto mężczyzna! — powiedziała matka. — Zakochał się — to się żeni. A ty?

— Zgadzam się — cicho odparła Ludwika.

— Kochasz go?

— A jak nie kochać? Jest dobry, pracowity, wierny. Potrzebuje tylko mnie.

Ślub był ciepły, pełen serdeczności. Ludwika i Ryszard zaczęli od zera: pierwszy stołek, pierwszy talerz. Po roku urodziła się córeczka, a trzy lata później syn. Rodzina, troska, szczęście.

O Bartoszu już nie myślała. Słyszała tylko przypadkiem, iż porzucił żonę, uciekł do kochanki, znów się bawi. Ludwika uśmiechała się wtedy:

— Czy on w ogóle był mój? Takie młodzieńcze zauroczenie. Niech będzie szczęśliwy, jeżeli potrafi.

A w domu czekali na nią dzieci i mąż. I matka — mądra, dobra, najbliższa. Ta, która kiedyś uchroniła ją od prawdziwej biedy. Ta, dzięki której Ludwika znalazła swoje ciche, prawdziwe szczęście.

Mamo… zostań przy mnie jak najdłużej. Bez ciebie świat jest mniej jasny…

Idź do oryginalnego materiału