Jesień oficjalnie się rozpoczęła, więc najwyższy czas pomyśleć o przygotowaniu swetrów i ciepłych płaszczy do sezonu. Na wielu z nich mogły pojawić się charakterystyczne kulki i powyciągane włókna. Podpowiadamy, jak skutecznie usunąć zmechacenia, by nie zniszczyć przy tym ubrań.
Zanim zrobi się chłodno, warto pomyśleć o przygotowaniu cieplejszej odzieży do sezonu jesienno-zimowego. Na swetrach, bluzach oraz płaszczach znajdziesz prawdopodobnie sporo zmechaceń, które powstały przed rokiem. Aby przywrócić ubraniom piękny wygląd, możesz wykorzystać jeden ze sprawdzanych patentów.
O czym należy pamiętać, podczas usuwania zmechaceń z ubrań?
Zmechacenia powstają na tkaninach w wyniku tarcia. Paradoksalnie w ten sam sposób możesz je zlikwidować. Powinieneś przy tym pamiętać o kilku rzeczach. Ubranie, które chcesz oczyścić, ułóż na stole, podłodze lub desce do prasowania. Bez względu na to, którą metodę wybierzesz, najpierw przetestuj jej działanie na niewielkim, mało widocznym kawałku materiału. W ten sposób upewnisz się, że nie zniszczysz ubrania. W czasie sczesywania zmechaceń przytrzymuj odzież ręką. Bez względu na rodzaj stosowanego narzędzia, dociskaj je do materiału bardzo delikatnie.
Jak usunąć zmechacenia ze swetrów? Fot. Freepik
Jak usunąć zmechacenia ubrań?
Popularną metodą usuwania zmechaceń ze swetrów i innych elementów stroju jest stosowanie elektrycznej golarki do ubrań. Można ją kupić już za kilkadziesiąt złotych. Nie musisz jednak wydawać pieniędzy, by pozbyć się kłaczków i kulek. Jest kilka domowych patentów, które są równie skuteczne.
- Drobne zmechacenia możesz usunąć z pomocą rolki do ubrań lub zwykłej taśmy klejącej. Przyłóż ją do swetra i energicznie oderwij, a zbierzesz mnóstwo kłaczków.
- Na większe zmechacenia zastosuj pumeks. Delikatnie przesuwaj nim po powierzchni swetra, by zebrać wszystkie odstające włókna. Aby zabieg był mniej inwazyjny, możesz włożyć pumeks w nylonową skarpetkę lub nogawkę starych rajstop.
- Jeśli obawiasz się, iż pumeks jest zbyt chropowaty, użyj gąbki do naczyń. Przecieraj ubranie jej szorstką stroną, a zbierzesz wszystkie zmechacenia.
- Możesz użyć również maszynki do golenia. W tym przypadku musisz zachować dużą ostrożność, ponieważ łatwo uszkodzić materiał. Maszynka świetnie się sprawdzi przy usuwaniu kłaczków ze spodni czy marynarek, a choćby płaszczy. Nie stosuj jej jednak zbyt często, ponieważ ubrania szybciej się zużyją.
Co zrobić, żeby ubrania się nie mechaciły?
Mechaceniu ubrań lepiej zapobiegać. Dzięki temu przedłużysz ich żywotność. Myśl o tym już na etapie kupowania odzieży. Wybieraj rzeczy z materiałów dobrej jakości. Zmechacą się znacznie później niż te wykonane z kiepskich tkanin. Dbaj także o to, by prawidłowo prać ubrania. Przed wrzuceniem do bębna przewracaj je na lewą stronę. Dzięki temu będą ocierać się o inne rzeczy stroną, której na co dzień nie widać. Zawsze sprawdzaj na metkach zalecenia dotyczące odpowiedniego sposobu i temperatury prania. Zbyt ciepła woda, a także szybkie wirowanie mogą niekorzystnie wpłynąć na wygląd ubrań. Mokrych rzeczy nigdy nie rozwieszaj na grzejniku. To również może doprowadzić do szybszego zniszczenia tkanin.