Nie drukują ani nie kasują biletów. Jak kupić i okazać bilet w nowych biletomatach?

krknews.pl 3 godzin temu

Nowe biletomaty w krakowskich autobusach już działają. Od 31 stycznia uruchomiono e-biletomaty. To nowy typ urządzeń, które nie drukują ani nie kasują papierowych biletów – zamiast tego zapisują bilet na nośniku, którym pasażer dokonuje płatności.

Urządzenia zaczęto montować w części autobusów już jesienią ubiegłego roku, jednak do tej pory wyświetlały jedynie komunikat „Wkrótce uruchomienie”. w tej chwili działające e-biletomaty można spotkać w 151 pojazdach prywatnego przewoźnika Mobilis. W najbliższych miesiącach planowane jest rozszerzenie systemu – łącznie 760 urządzeń zostanie zamontowanych w pozostałych autobusach oraz w części tramwajów komunalnego przewoźnika MPK SA w Krakowie.

Biletomaty nie drukują papierowych biletów ani nie umożliwiają ich kasowania. Pasażer wybiera na ekranie odpowiedni bilet, a następnie płaci, przykładając kartę, telefon lub zegarek z funkcją płatności zbliżeniowej. Bilet zostaje zapisany na użytym nośniku, który później należy przyłożyć do czytnika kontrolera.

Aby kupić bilet, wystarczy zbliżyć do urządzenia kartę płatniczą, telefon lub zegarek z funkcją płatności zbliżeniowej. System przypisuje zakupiony bilet do konkretnej karty płatniczej lub – w przypadku urządzeń elektronicznych – do wirtualnej karty w systemie sprzedaży biletów, szyfrując go w sposób gwarantujący bezpieczeństwo transakcji. Bilet nie jest fizycznie zapisywany na nośniku użytym do płatności, ale jedynie przypisywany do systemu. E-biletomat nie drukuje papierowego biletu.

Sam proces zakupu pozostaje intuicyjny i podobny do dotychczasowego. Najpierw należy wybrać rodzaj biletu spośród dostępnych opcji. Można nabyć m.in. bilety krótkookresowe – z wyjątkiem 70-minutowego – takie jak 20-minutowy, 7-dniowy czy jednoprzejazdowy dla grupy do 20 osób.

Po wybraniu biletu należy przeprowadzić płatność, zbliżając do urządzenia kartę płatniczą, telefon lub zegarek z funkcją płatności zbliżeniowej. Po zakończeniu transakcji warto zwrócić uwagę na komunikat wyświetlony na ekranie – zielony oznacza, iż płatność przebiegła pomyślnie.

Jeśli transakcja się nie powiedzie i na ekranie pojawi się czerwony komunikat, oznacza to, iż żadna kwota nie została pobrana z konta. W takiej sytuacji wystarczy ponowić próbę zakupu.

Podróżujący komunikacją miejską mogą w każdej chwili sprawdzić datę zakupu biletu oraz czas jego ważności na urządzeniu. W tym celu należy wybrać na ekranie głównym opcję „Sprawdź swoje bilety” w prawym dolnym rogu, a następnie zbliżyć kartę, telefon lub zegarek. Po chwili na ekranie pojawi się informacja o zakupionym bilecie.

Weryfikacja biletu podczas kontroli odbywa się poprzez przyłożenie karty do czytnika kontrolerskiego. Kontroler nie ma dostępu do danych karty – służy ona jedynie do potwierdzenia posiadania biletu, identyfikując przypisany do niej bilet w systemie sprzedaży. Numer karty w procesie zakupu jest bezpiecznie zaszyfrowany.

fot. Krakow.pl

Idź do oryginalnego materiału