Nie dodawaj wody do ciasta na pierogi. Zastąp ją tym, a będzie gładkie i elastyczne

top.pl 4 tygodni temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Pierogi goszczą niemal na każdym stole wigilijnym. Najczęściej przygotowujemy te z farszem z kapusty i grzybów, który smakuje wspaniale w miękkim i elastycznym cieście pierogowym. Okazuje się, iż można zrobić je bez ani jednej kropli wody. W tym przypadku zastępujemy ją innym produktem z lodówki. Przepis jest bardzo prosty.

Pierogi najczęściej robimy z mąki, soli i wody, jednak czy to jedyna opcja? Jeśli chcesz odmienić ciasto pierogowe, aby było jeszcze bardziej gładkie i elastyczne, to konieczniej dodaj do masy...kefir. Przedstawiamy prosty przepis, z którym poradzi sobie każdy.

Ciasto pierogowe z kefirem - dlaczego warto użyć go zamiast wody?

Warto zrobić ciasto pierogowe z kefirem zamiast z wodą, ponieważ jak wspomniano - wychodzi ono gładkie, elastyczne i miękkie. Poza tym jest lepsze do ugniatania i wałkowania, co znacznie ułatwia proces jego przygotowywania. To nie wszystko...

Kefir wpływa pozytywnie nie tylko na formowanie ciasta, ale też na jego smak. Pierogi na tym produkcie zyskują lekko kwaśny posmak, idealnie komponujący się zarówno z wytrawnym, jak i słodkim nadzieniem.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Szybki i puszysty sernik - przepis Ani Starmach

Przepis na ciasto pierogowe na kefirze

Do zrobienia idealnego ciasta pierogowego na kefirze potrzebujemy łącznie 5 produktów. zwykle każdy z nas ma już je w swojej kuchni.

Jakich składników potrzebujemy do zrobienia ciasta na pierogi? Oto lista:

  • 1 szklanka ciepłego kefiru;
  • 600 g mąki pszennej;
  • 3 łyżki roztopionego masła;
  • 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej;
  • odrobina soli.

Na początek łączymy ciepły kefir, roztopione masło, sodę oczyszczoną i sól. Już na tym etapie masa robi się puszysta i sprężysta ze względu na aktywację sody przez ciepły kefir.

W kolejnym kroku przesiewamy do tych składników mąkę pszenną. Cały czas mieszamy ciasto, aby było elastyczne i gładkie, pozbawione grudek.

Tak przygotowaną masę wykładamy na blat kuchenny, uprzednio posypany mąką. Zagniatamy ciasto do momentu, aż nie będzie lepić się do rąk. Może to potrwać choćby 10 minut.

Następnie przykrywamy masę ścierką i odstawiamy ją na 15 minut. Po tym czasie rozwałkowujemy ciasto na cienki placek i zaczynamy wycinać z niego koła np. dzięki szklanki.

Na każde kółko wykładamy farsz, a następnie zlepiamy je na pierogi. Zwróćmy szczególną uwagę na brzegi - muszą być dobrze sklejone, aby nie wypłynęło z nich nadzienie.

Tak przygotowane pierogi gotujemy partiami we wrzącej, osolonej wodzie. Są gotowe do wyjęcia, gdy wypłyną na powierzchnię.

Nie tylko kapusta i grzyby. Różne farsze do pierogów

Na Wigilię najczęściej robi się farsz do pierogów z kiszonej kapusty i leśnych grzybów. W wersji słodkiej można nadziać je z białym serem np. z twarogiem z dodatkiem cukru.

Tradycyjnym nadzieniem jest twaróg, ziemniaki i cebula. Powstają wówczas pierogi ruskie, które wiele osób je na co dzień.

W nowoczesnej wersji możemy podawać je z mielonym mięsem wieprzowym z cebulą i przyprawami. Danie będzie aromatyczne i syte.

Inną propozycją, która może sprawdzić się choćby na Wigilię, są pierogi ze świeżym szpinakiem, pokruszonym serem feta i czosnkiem. Taki farsz smakuje wspaniale w cieście pierogowym na kefirze.

Zobacz też:

Już nie masło orzechowe. Ten krem dobrze smakuje i działa na metabolizm

​Piernik z przepisu siostry Anastazji po prostu rozpływa się w ustach. Najlepszy na święta

Wyjmowanie ości z tej ryby to pestka. Jest tania i smaczna, ale Polacy jej nie jedzą

Idź do oryginalnego materiału