Nie daj się nabrać na fałszywe SMS-y o długach! Ostrzeżenie dla seniorów

gazetasenior.pl 4 tygodni temu
  • About
  • Latest Posts
Linda Matus
Redaktor naczelna at GazetaSenior.pl
Wydawca czasopisma „Gazeta Senior” oraz serwisu gazetasenior.pl. Autorka licznych artykułów i wywiadów poświęconych tematyce senioralnej, a także poradnika pt. „Niezbędnik Wrocławskiego Seniora”. W życiu prywatnym miłośniczka trzeciego wieku. Jej zaangażowanie na rzecz seniorów zostało docenione przez Wrocławską Radę Seniorów, która przyznała jej tytuł „Przyjaciel Seniora”. Ponadto, podczas 51. Wrocławskiej Księgi Pamięci, uhonorowana została „Super Diamentem Wrocławia” za aktywizację seniorów w przestrzeni cyfrowej.
Latest posts by Linda Matus (see all)
  • Nie daj się nabrać na fałszywe SMS-y o długach! Ostrzeżenie dla seniorów - 16 kwietnia, 2024
  • Pieniądze na zatrudnienie emerytów: rząd wesprze aktywność zawodową seniorów - 11 kwietnia, 2024
  • Emerytura 2024: kiedy najlepiej przejść na emeryturę? Terminy od których zależy wysokość emerytury [kalendarz dla przyszłych emerytów] - 9 kwietnia, 2024

Oszuści wysyłają wiadomości SMS, informując o rzekomym ryzyku wpisu na listę dłużników. Co gorsza, wiadomości te zawierają prawdziwe dane osobowe odbiorców, co zwiększa ich wiarygodność.

Więcej aktualnych informacji znajdziesz na stronie głównej GazetaSenior.pl

Jak rozpoznać oszustwo „na wpis na listę dłużników”?

SMS, który może wyglądać na autentyczny, zwykle zawiera tekst typu: „MONIT: [Imię Nazwisko], informujemy o ryzyku dokonania nowego wpisu na listę dłużników. Pobierz raport o sobie na BazaWindykacyjna[kropka]pl. Hasło: XXX.” Kliknięcie w podany link i próba pobrania raportu skutkuje naliczeniem opłaty w wysokości aż 1 299 złotych!

Oszuści liczą na to, iż zapłacisz za raport, który miałby pokazać, czy jesteś na liście dłużników. Klikając, akceptujesz ich warunki, tj. zgadzasz się na opłatę, a jeżeli jej nie uiścisz, mogą naprawdę wpisać cię do rejestru dłużników.

Ostatnio oszuści używali strony TwojDlug[kropka]pl do swoich niecnych celów. Bądź czujny, ponieważ mogą zmienić adres strony, ale sposób oszustwa pozostaje taki sam.

Co zrobić, gdy otrzymasz SMS o rzekomym wpisie na listę dłużników?

Nie klikaj w link! Pierwszym i najważniejszym krokiem jest ignorowanie linków przesłanych w tego typu wiadomościach. Nie należy również pobierać żadnych plików ani aplikacji z nieznanych źródeł.

Zweryfikuj informacje! jeżeli masz wątpliwości co do swojego statusu w rejestrach dłużników, skontaktuj się bezpośrednio z Biurem Informacji Kredytowej lub inną zaufaną instytucją finansową.

Informuj innych! Ostrzegaj bliskich, przyjaciół, znajomych zwłaszcza seniorów, którzy mogą być mniej świadomi tego typu zagrożeń. Edukacja jest najlepszym sposobem na walkę z oszustwami.

Dlaczego seniorzy znajdują się na celowniku oszustów internetowych?

Seniorzy są często celem oszustów z powodu mniejszej znajomości zawiłości nowych technologii, z powodu większego prawdopodobieństwa posiadania oszczędności, czy zaufania, jakim obdarzają instytucje finansowe. Pamiętajcie, iż prawdziwe instytucje finansowe nigdy nie zażądają opłaty za sprawdzenie twojego statusu w rejestrze dłużników poprzez niezabezpieczoną platformę cyfrową. Bądźcie czujni i chrońcie swoje finanse przed nieuczciwymi praktykami. Nie dajcie się zwieść oszustom!

Źródła: Niebezpiecznik.pl, Biuro Informacji Kredytowej (BIK)


Chcesz być na bieżąco z oszustwami na ZUS, na BLIK, na wnuczka, na policjanta, na lekarza? Zapisz się do Newslettera Gazety Senior Zapisz się do Newslettera


Zobacz również inne materiały „Gazety Senior” dotyczące prób oszustwa lub wyłudzenia:

Oszustwa w reklamach leków z udziałem lekarzy: Jak się bronić? Praktyczne wskazówki dla seniorów

Seniorze, nie daj się oszukać! Oszustwo na wnuczka i inne wyłudzenia na seniorach [Różne PRZYKŁADY]

14. emerytura. Oferują pomoc przy wniosku o 14-tkę? To oszustwo!

Idź do oryginalnego materiału