Neutralizacja niewybuchu na Zatoce Gdańskiej

wbijamszpile.pl 2 miesięcy temu

W środę, 13 listopada, na Zatoce Gdańskiej odbędzie się neutralizacja materiałów wybuchowych, które są pozostałością po II wojnie światowej. Nurkowie Minerzy z 13. Dywizjonu Trałowców oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą specjalistyczną operację w okolicach Gdańska, by zabezpieczyć obszar i usunąć potencjalne zagrożenia. Prace te wymagają szczególnej ostrożności, dlatego ogłoszono zamknięcie dostępu do plaż na odcinku od Gdańsk Stogi do Plaży Sobieszowskiej.

Zakaz kąpieli i przebywania w wodzie – neutralizacja niewybuchu

Na czas operacji, na całym wskazanym odcinku obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli oraz przebywania w wodzie. Specjaliści apelują do mieszkańców i turystów o zachowanie szczególnej ostrożności i ścisłe przestrzeganie zakazu, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z eksplozją lub uszkodzeniem materiałów wybuchowych.

Neutralizacja tego rodzaju jest konieczna, aby usunąć zagrożenie związane z zalegającymi w wodach Zatoki Gdańskiej niewybuchami, które, mimo upływu czasu, przez cały czas stanowią poważne ryzyko.

https://twitter.com/MarWojRP/status/1856305992524320981

Zagrożenia związane z niewybuchami

Podczas II wojny światowej obszar Morza Bałtyckiego był jednym z terenów intensywnych działań militarnych. Na dnie Zatoki Gdańskiej wciąż znajdują się niewybuchy oraz inne materiały wybuchowe, które choćby po kilkudziesięciu latach mogą stanowić niebezpieczeństwo dla ludzi i środowiska.

Nurkowie minerzy są odpowiedzialni za wykrywanie oraz neutralizację tych obiektów, co stanowi wyjątkowo niebezpieczne zadanie, wymagające precyzyjnego planowania i odpowiednich zabezpieczeń. Wykluczenie dostępu do części wybrzeża jest niezbędnym środkiem bezpieczeństwa, który ma na celu ochronę życia i zdrowia mieszkańców oraz osób przebywających na plażach.

Czytaj więcej: Tragiczny finał poszukiwań nurka z wraku ORP Ślązak

Kiedy zakończy się neutralizacja?

Operacja planowo potrwa kilka godzin, jednak służby apelują o monitorowanie komunikatów i śledzenie aktualnych informacji. Wszelkie zmiany oraz ostrzeżenia będą publikowane na bieżąco przez odpowiednie służby. Po zakończeniu akcji wybrzeże zostanie dokładnie sprawdzone, by upewnić się, iż nie pozostały żadne niewybuchy, a teren będzie można ponownie udostępnić dla mieszkańców i turystów.

mn

Idź do oryginalnego materiału