Podlasie oferuje sporo atrakcji, z pewnością nie brakuje tam ciekawych tras rowerowych, szlak po Krainie Otwartych Okiennic nie ma sobie równych. Ma on formę pętli, jednak co istotne do początku trasy trudno będzie się dostać komunikacją zbiorową.
Pętla po Krainie Otwartych Okiennic — trasa, z którą poradzi sobie większość
Szlak rowerowy nie jest wymagający i w zdecydowanej większości prowadzi przez drogi o bardzo niskim natężeniu ruchu, dzięki czemu jest to dobra propozycja dla rodzin z dziećmi — tylko sześciokilometrowy odcinek wiedzie wzdłuż drogi krajowej, gdzie napotkamy więcej samochodów. Początek pętli po Krainie Otwartych Okiennic znajdziemy w Trześciance, dokładniej obok cerkwi św. Michała Archanioła. Jest te jeden z ciekawych budynków na trasie, nieopodal jest także sporo miejsc parkingowych, gdzie można zostawić samochód.
Pętla ma 48 km, czas potrzebny na pokonanie tego dystansu to ok. 5 - 7 godz. przy czym może się wydłużyć, jeżeli zdecydujemy się dłużej oglądać zabytkowe budowle, których nie zabraknie podczas przejażdżki. Co ważne teren jest płaski, dzięki czemu podczas jazdy nie odczujemy nadmiernego zmęczenia. Trasę tę można przejechać rowerami różnego typu, w większości (ok. 60 proc.) składa się z dróg asfaltowych, reszta to drogi szutrowe lub wybrukowane kamieniem, jendak jeżeli pogoda dopisuje, to również nie powinniśmy mieć trudności z przejechaniem przez nie.
Sprawdź także: Ta trasa rowerowa jest idealna na wiosnę. Łatwa i prowadzi wokół urokliwego jeziora
Co można zobaczyć na pętli po Krainie Otwartych Okiennic?
Szlak prowadzi przez mniejsze, ale bardzo urokliwe miejscowości są to m.in.: Pawły, Ryboły, Kaniuki, Ciełuszki, Puchły, Ancuty oraz Narew. Ostatni z nich wraz z Trześcianką to miejsca, w których odnotowuje się największe skupiska bociana w Europie. Tak więc przejażdżka wiosną może sprawić, iż na niebie zobaczymy sporo pierzastych piękności. Nie zabraknie również urokliwych krajobrazów, trasa prowadzi przez spokojne okolice, jednak największą atrakcją są cerkwie.
Na pętli po Krainie Otwartych Okiennic napotkamy wiele ciekawych obiektów architektonicznych, warto obejrzeć przynajmniej kilka podczas wycieczki. Na trasie można dostrzec: cerkiew Św. Michała Archanioła w Trześciance, cerkiew Św. Jana Teologa w Pawłach, cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Puchłach, cerkiew pw. Św. Jerzego w Rybołach oraz cerkiew Świętych Kosmy i Damiana w Rybołach. Miejsca te w większości można swobodnie zwiedzać poza godzinami odprawiania nabożeństw.
Poza cerkwiami na trasie znajdziemy również drewnianą kapliczkę pod wezwaniem Św. Proroka Eliasza w Socach, muzeum wsi w Soce, wieżę widokową w Narwi, skansen w Koźlikach oraz kładkę na rzece Narew.
Przeczytaj też: Z tym prostym szlakiem górskim poradzi sobie każdy. Widoki zachwycają
Pętla po Krainie Otwartycj Okiennic — o tym warto pamiętać, przed wycieczką
Szlak ten prowadzi przez małe miasteczka i wsie, dlatego też warto zabrać ze sobą prowiant i wodę, na szlaku znajdziemy sklepy, jednak nie pojawiają się one często, co szczególnie w przypadku przejażdżki z dziećmi może być utrudnieniem. Trasę można pokonać w jeden dzień, niemniej w większości miasteczek znajdują się hotele, dominują gospodarstwa agroturystyczne, gdzie można skosztować regionalnych przysmaków. Najlepszym czasem na wybranie tego szlaku jest wiosna, lato i wczesna jesień.
Zobacz też:
Ulubione uzdrowisko Polaków jeszcze bardziej dostępne. Pociągiem dojedziesz jeszcze w tym roku
Tu odpoczniesz bez tłumów choćby podczas majówki. Natura i doskonała kuchnia na wyciągniecie ręki
Nazywają go Perłą Pomorza. Wiosną zwiedzisz to miejsce bez tłumów