Nawet 3919 złotych z ZUS. Złóż wniosek z tym załącznikiem. Bez niego nie zobaczysz ani grosza

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Świadczenie wspierające - dla kogo? Fot. pexels.com / Marcus Aurelius / Archiwum prywatne


Od początku roku zainteresowani mogą skorzystać z nowego świadczenia, które co miesiąc zasili ich konta. Chodzi o świadczenie wspierające. Dla kogo rząd przewidział taką formę wsparcia oraz co trzeba zrobić, by je otrzymać?
Świadczenie wspierające to stosunkowo nowa forma wsparcia, gdyż w życie weszła dopiero 1 stycznia tego roku. Niemniej od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jakie warunki trzeba spełnić, by móc na nie liczyć? Kryteria są dość konkretne.
REKLAMA


Zobacz wideo Anna Seniuk nie chce być babcią w kapciach. Nieobecność wynagradza wnukom w kreatywny sposób


Nowe świadczenie wspierające. Dla kogo przeznaczone są pieniądze?
Świadczenie wspierające to pomoc finansowa dla osób z niepełnosprawnościami, które ukończyły 18 lat i mieszkają w Polsce. Ma na celu sprawić, aby w dorosłości mogły same decydować, jak je wykorzystają. Co istotne, może zostać przyznane bez względu na inne świadczenia, ale przy tym nie ma jednej wysokości, gdyż jest ona uzależniona od dwóch czynników:


wysokości renty socjalnej, która w tej chwili wynosi 1780,96 złotych,
ustalonego poziomu potrzeby wsparcia.


Poza powyższym, o pomoc mogą starać się jedynie osoby posiadające decyzję Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Dlatego, zanim złożysz wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, udaj się do WZON, gdyż to tam zostanie ustalony poziom potrzeby wsparcia (od 70 do 100 punktów), bez którego nie masz co liczyć na pozytywne rozpatrzenie sprawy.
Kto otrzyma świadczenie wspierające? Fot. Joanna Dzikowska / Agencja Wyborcza.pl
Ile może wynosić świadczenie wspierające? Mowa choćby o 3919 złotych
Świadczenie wspierające może wynosić od 40 do 220 proc. renty socjalnej. Ostateczna kwota uzależniona jest od przyznanych punktów poziomu potrzeby wsparcia. Jak to wygląda?


Od 70 do 74 punktów będzie to 40 proc., czyli 713 złotych brutto,
75-79 punktów -> 60 proc. -> 1069 złotych brutto,
80-84 punktów -> 80 proc. -> 1425 złotych brutto,
85-89 punktów -> 120 proc. -> 2138 złotych brutto,
90-94 punktów -> 180 proc. -> 3206 złotych brutto,
95-100 punktów -> 220 proc. -> 3919 złotych brutto.


Jakie dokumenty potrzebne do świadczenia wspierającego? Nie każdy skorzysta w tym roku
Warto przy tym wiedzieć, iż świadczenie wprowadzane jest stopniowo, przez co nie wszyscy mogą z niego skorzystać od 1 stycznia. W tym roku prawo to przysługuje jedynie osobom, które uzyskały od 87 do 100 punktów. W 2025 roku grupa ta zostanie powiększona o posiadaczy od 78 do 86 punktów, zaś dopiero w 2026 roku wnioski złożą też osoby z 70-77 punktami. Od tych zasad obowiązuje tylko jeden wyjątek. A mianowicie, jeżeli masz co najmniej 70 punktów, a co najmniej na dzień 1 stycznia 2024 roku twojemu opiekunowi przysługiwało prawo do:


świadczenia pielęgnacyjnego,
specjalnego zasiłku opiekuńczego,
zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez gminę,


możesz złożyć wniosek PPW już teraz. Dołącz do niego formularz PPW-K i formularz z WZON, do którego udaj się najpierw. Dokumenty możesz wysłać przez platformę PUE ZUS, portal Emp@tia czy bankowość elektroniczną. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału