Nawet 3,7 tys. zł. Kosztowne pułapki podczas zwiedzania. Turyści nie wiedzą, iż grozi im kara

gazeta.pl 2 dni temu
Zdjęcie: suriya silsaksom / Getty Images/istock.com


Najważniejsze atrakcje turystyczne w Europie przyciągają tłumy zainteresowanych turystów z całego świata. Warto wiedzieć, iż w przypadku wielu z nich obowiązują zasady, których złamanie może być obarczone mandatem. choćby 900 euro.
Wiosna zagościła na dobre, a wiele osób z niecierpliwością wyczekuje podróży po Europie. Jak informuje serwis dailymail.co.uk, liczba wyszukiwań frazy "najważniejsze europejskie zabytki" w Google wzrosła o 600 procent w ciągu ostatniego roku, ponieważ podróżni pragną odhaczyć najważniejsze punkty na swojej liście. W obliczu tak wielu kultowych miejsc warto jednak pamiętać o zasadach, które zapewnią udaną wizytę w atmosferze szacunku i bez zakłóceń.


REKLAMA


Zobacz wideo Majorka poza sezonem? Ależ oczywiście! [VLOG]


Jakie są zasady zwiedzania? Eksperci mówią, czego unikać w popularnych miejscach
jeżeli masz w planach podróż do słynnych europejskich atrakcji, to eksperci z Travel Republic na łamach dailymail.co.uk przypominają o mniej znanych zasadach. Ich złamanie może skutkować wysoką grzywną.


Obcasy? Nie na Akropolu. W Atenach noszenie butów na wysokim obcasie jest surowo zabronione, by chronić starożytną architekturę. Zakaz obowiązuje także w Partenonie i Teatrze Epidauros, a za jego złamanie grozi kara do 900 euro, czyli w przeliczeniu ponad 3,7 tys. zł.


Akropol Fot. Constantinos Kollias / Unsplash.com


Nie siadaj na Schodach Hiszpańskich. Władze Rzymu zakazały odpoczynku na słynnych schodach, by zapobiec ich niszczeniu. Kara? choćby 500 euro (ponad 2 tys. zł).
Zakaz kąpieli w Fontannie di Trevi. Choć upał może kusić, zanurzenie stóp w słynnej rzymskiej fontannie to wykroczenie karane grzywną od 450 do 500 euro. W skrajnych przypadkach można otrzymać zakaz wstępu do tego rejonu.
Nie karm gołębi. Wenecja zakazała dokarmiania ptaków na placu Świętego Marka już w 2008 roku. Kary wahają się od 25 do 500 euro. Podobne zakazy obowiązują m.in. na Trafalgar Square w Londynie.


Gdzie jest zakaz robienia zdjęć? Lepiej przestrzegać tych reguł podczas "cykania" fotek
Pamiętaj, iż podróżowanie to nie tylko podziwianie zabytków, ale także szacunek dla lokalnych przepisów i tradycji. Przestrzegając tych zasad, unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i sprawisz, iż wyjazd będzie naprawdę bezproblemowy. Tyczy się to również wykonywania pamiątkowych zdjęć.


Nie blokuj ruchu dla zdjęcia. Popularne miejsca, jak okolice wieży Eiffla, przyciągają tłumy fotografów. Jednak blokowanie ruchu pieszych i kierowców może prowadzić do mandatów i konfliktów z lokalnymi mieszkańcami.
Uważaj na zdjęcia w miejscach pamięci. Selfie w historycznych miejscach, jak Kaplica Sykstyńska, mogą być źle widziane lub wręcz zabronione. Zdjęcia z lampą błyskową są tam surowo zakazane, by chronić delikatne dzieła sztuki.


Która z zasad najbardziej cię zaskoczyła? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału