Natrętne mole lęgną się w szafach i komodach. Jak możemy się ich pozbyć?

warszawawpigulce.pl 2 godzin temu

Mole odzieżowe to dla wielu prawdziwe utrapienie, z którego początkowo nie musimy choćby zdawać sobie sprawy. Jednak po jakimś czasie zauważamy efekty w postaci zniszczonych ubrań. Jest jednak niezwykle prosty sposób, za pomocą którego pozbędziemy się tych natrętnych owadów na dobre

Fot. Pixabay

Mole odzieżowe są znienawidzonymi przez wielu szkodnikami, które żerują w szafach i garderobach. Powodują one często dotkliwe szkody, żerując na naturalnych tkaninach, takich jak wełna, jedwab, bawełna czy len. Efekty ich działalności widoczne są w postaci zniżonych ubrań, pościeli lub choćby dywanów.

Niestety próby pozbycia się moli często okazują się niewystarczające, gdyż mają one tendencję do powracania w miejsce żeru. Ponadto łatwo przeoczyć mniejsze osobniki czy larwy, które często mole składają w trudno dostępnych miejscach. Jest jednak kilka sposobów, dzięki którym będziemy mogli zlikwidować kolonię oraz pozbyć się moli na dobre.

Co więcej, są to naturalne środki odstraszające o przyjemnych zapachach, takich jak lawenda, mięta, cedr, szałwia czy goździki. Oczywiście w sklepach możemy znaleźć również specjalistyczne środki odstraszające te szkodniki, jednak wpierw warto wypróbować tańsze i przyjazne środowisku metody. Możemy wykonać je w domu dzięki foli aluminiowej oraz suszonych ziół.

Folię aluminiową należy podzielić na mniejsze, kwadratowe kawałki (około 10×10 cm, wystarczy 10 sztuk). Następnie należy na każdy z nich wysypać 1 łyżeczkę lawendy i 1 łyżeczkę suszonej mięty oraz zawinąć. Kolejnym krokiem będzie wykonanie 10 małych otworów dzięki wykałaczki, w ten sposób nieprzyjemny dla moli zapach będzie wydobywał się z kwadracików. Te z kolei rozkładamy wszędzie tam, gdzie grasują owady.

Warto również rozważyć hodowanie na parapecie lawendy, której aromat dla ludzi jest niezwykle kojący, natomiast na mole działa niezwykle drażniąco. Dobrym sposobem również będzie dokładne wysprzątanie szaf i komód, a powierzchnie przetrzeć wodą z dodatkiem octu i olejku lawendowego.

Idź do oryginalnego materiału