Naravni Spomenik Krčnik w Słowenii to piękny kanion z kamiennym łukiem. Znajduje się na potoku Kožbanjšček. To nieoczywiste miejsce, które warto zobaczyć podczas podróży. W pobliżu znajduje się granica z Włochami. My właśnie jechaliśmy z Italii do Słowenii. Zobaczyliśmy jak potok Kožbanjšček wyrzeźbił malownicze koryta zwane Krčnik o długości około 40 metrów.
Taki skalny most, który można tam zobaczyć to zjawisko występujące niezwykle rzadko w Słowenii. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych takich mostów w kraju. Przeważnie są stworzone przez wietrzenie skał. Tutaj utworzył je prąd wody. Wąwóz ma strome ściany, a następnie przechodzi w wąską dolinę. Początkowo nie wiedzieliśmy o tym miejscu. Dopiero śledziłem Google Maps i okazało się, iż jakiś interesujący punkt jest oznaczony.
Jak dojechać na parking przy kanionie?
Krčnik znajduje się w zachodniej części Słowenii. Dojazd ze stolicy państwa zajmuje 1 godzinę i 30 minut. Z południowej Polski dojedziesz w 9 godzin – 830 km. Ostatnie kilometry będą bardzo malownicze. Na miejscu możesz spodziewać się wielu obywateli Włoch. Przy atrakcji znajduje się bezpłatny parking. Na zatoczce zmieści się kilka samochodów.
- Współrzędne parkingu przy kanionie: 46.0390, 13.5290.
Jak dojść na miejsce z samochodu?
Dojście na miejsce zajmuje maksymalnie 5 minut. Trzeba zejść w dół za wydeptaną ścieżką. Na pewno ją zauważysz, gdy będziesz na miejscu. Jest tam także tablica, na której widnieją informacje o Naravni Spomenik Krčnik. Są one w języku słoweńskim, włoskim oraz angielskim. Nie ma tego dużo, a można dowiedzieć się podstawowych informacji.
- Wstęp do kanionu jest bezpłatny,
- Atrakcja jest otwarta 24 godziny.
W kanionie woda spada 1,5 m i tworzy efektowną kaskadę. Na miejscu spędzisz około 15 minut. Przy schodzeniu w dół uważaj, ponieważ kamienie mogą być śliskie. Teren zabezpieczony jest barierką, żeby przypadkiem nie wpaść w dół.
Co warto zobaczyć w okolicy?
Jeśli przyjedziesz w to miejsce, to koniecznie w okolicy zobacz wieżę widokową Gonjače. Warty do zdobycia jest również szczyt Monte Mataiur.