Choć Polska nie jest w czołówce największych państw świata, to możemy pochwalić się kilkoma sporymi miastami, wyróżniającymi się dużą liczbą ludności oraz powierzchnią. Jeszcze niedawno sądzono, iż największym miastem w naszym kraju jest Warszawa. Kilka miesięcy temu straciła jednak swój tytuł. Główny Urząd Statystyczny opublikował w zeszłym roku ranking największych polskich miejscowości, w którym stolica spadła na drugą pozycję. Które miasto ją przeskoczyło? Różnica jest ogromna.
REKLAMA
Zobacz wideo Jak miasto może przygotować się do skutków zmiany klimatu?
Największe miasto w Polsce powierzchniowo. Dlaczego Gdańsk stał się największym miastem w Polsce?
Przez wiele lat największym miastem w Polsce była Warszawa. Jednak gdy Główny Urząd Statystyczny opublikował w zeszłym roku ranking największych polskich miejscowości, zaszło niemałe zamieszanie. Okazało się, iż kilka niepozornych miast wdarło się do pierwszej dziesiątki, a niektóre choćby na podium. Wszystko przez nietypową sytuację, do której doszło kilka lat temu w Pucku, oddalonym od Gdańska o około 60 kilometrów.
Jeden z przedsiębiorców chciał postawić molo. Kiedy przyszedł do starostwa po niezbędne dokumenty, okazało się, iż oni mogą wydać wszystkie dokumenty, ale kończące się na linii brzegowej. Jak wiadomo, żeby postawić molo, trzeba wejść za linię brzegową
- opowiadał Daniel Stenzel, rzecznik prasowy prezydent Gdańska, w rozmowie z TVN 24. Sytuacja zmusiła urzędników do zmiany przepisów i ustalenia granicy zewnętrznej morza terytorialnego. Zadecydowano, iż wody sięgające nowej granicy zostaną przejęte przez samorządy leżące w Zatoce Gdańskiej.
Granica miasta Gdańska do tej pory kończyła się na linii brzegowej, a teraz ta granica została przedłużona, rozciąga się do linii podstawowej morza terytorialnego. Do tej pory to były wody polskie, natomiast te wody nie były włączone czy powierzchnia tych wód nie była włączona do powierzchni miast położonych tutaj nad brzegiem
- tłumaczył Marcin Grudzień z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. W ten sposób powierzchnia stolicy Pomorza wzrosła aż dwukrotnie.
Jakie są 3 największe miasta w Polsce? Nowe przepisy wiele zmieniły
W wyniku zmiany przepisów największym polskim miastem został Gdańsk. Jego powierzchnia zwiększyła się 41 713 hektarów i wynosi teraz 683 kilometry kwadratowe. Miasto wyprzedziło Warszawę, której powierzchnia wynosi 517 kilometrów kwadratowych. Z kolei na trzecie miejsce wskoczyła Gdynia z wynikiem 391 kilometrów kwadratowych. Teraz pierwszą piątkę zamykają Kraków (327 kilometrów kwadratowych) oraz Szczecin (301 kilometrów kwadratowych). Po wprowadzeniu nowych przepisów zaszło też kilka innych zmian. Powierzchnia Sopotu zwiększyła się o 1040 hektarów. Powiększył się też między innymi powiat pucki (+28 732 hektarów) i powiat nowodworski (+24 003 hektarów). To sprawiło, iż urosło samo województwo pomorskie oraz cała Polska.
20 największych miast w Polsce. Ranking może zaskoczyć
Lista 20 największych miast w Polsce prezentuje się następująco:
Gdańsk - 683 kilometry kwadratowe (w tym 421,04 kilometrów kwadratowych terytorium morskiego)
Warszawa - 517,24 kilometrów kwadratowych
Gdynia - 391,51 kilometrów kwadratowych (w tym 256,36 kilometrów kwadratowych terytorium morskiego)
Kraków - 326,85 kilometrów kwadratowych
Szczecin - 300,55 kilometrów kwadratowych
Łódź - 293,25 kilometrów kwadratowych
Wrocław - 292,81 kilometrów kwadratowych
Zielona Góra - 278,32 kilometrów kwadratowych
Poznań - 261,91 kilometrów kwadratowych
Świnoujście - 202,11 kilometrów kwadratowych (w tym 11,88 kilometrów kwadratowych terytorium morskiego)
Dąbrowa Górnicza - 188,73 kilometrów kwadratowych
Bydgoszcz - 175,98 kilometrów kwadratowych
Katowice - 164, 73 kilometrów kwadratowych
Częstochowa - 159,71 kilometrów kwadratowych
Jaworzno - 152,59 kilometrów kwadratowych
Opole - 148,88 kilometrów kwadratowych
Rybnik - 148,36 kilometrów kwadratowych
Lublin - 147,45 kilometrów kwadratowych
Gliwice - 133,88 kilometrów kwadratowych
Rzeszów - 129.01 kilometrów kwadratowych
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.