Najpierw nakrętki od butelek, teraz kaucje. Szykuje się rewolucja. Tym razem w segregowaniu śmieci

kobieta.gazeta.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: Kiedy zwrot butelek plastikowych? Ile wyniesie kaucja? Fot. Krzysztof Rak / Agencja Wyborcza.pl


Nie zdążyliśmy się przyzwyczaić do nowych nakrętek, a już nadchodzi kolejna zmiana. Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać kaucja za butelki, która obejmie nie tylko szklane, ale także plastikowe oraz puszki. To nie jest jedyna zmiana, na którą trzeba się przygotować.
Po konsultacjach nie tylko z producentami opakowań, ale także butelkomatów i napojów, w końcu ustalono zasady dotyczące systemu kaucyjnego. Ostatecznie okazało się, iż nie kaucja za butelki nie obejmie wszystkich opakowań. Wykluczone zostały dwa, w tym jedno budzące najwięcej kontrowersji. To niejedyna zmiana, do której będziemy musieli się przyzwyczaić od 1 stycznia.
REKLAMA


Zobacz wideo Polacy o paleniu na balkonie. "Wszystkie smrody lecą do mieszkania"


Od kiedy kaucja za butelki plastikowe? Wiadomo, ile wyniesie kaucja za butelkę
System kaucyjny ma obowiązywać na butelki szklane do 1,5 litra, butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów, a także metalowe puszki do 1 litra. Ministerstwo Klimatu i Środowiska pokazało już znak graficzny, który od stycznia ma znaleźć się na opakowaniach zwrotnych. Będzie to napis "kaucja" w prostokątnej obwódce ze strzałkami.
Z systemu wykluczone zostały... butelki po wódce. Dlaczego? Tego nie wiadomo. Nie będzie też kaucji za plastikowe butelki po mleku. Tu jednak powód jest znany. Producenci zwracali uwagę na związane z tym problemy sanitarne. Ile wyniesie kaucja za butelkę? - W toku konsultacji z branżą doszliśmy do konkluzji, iż powinno to być 50 groszy za opakowania plastikowe i puszki metalowe oraz 1 zł za butelki szklane wielokrotnego użytku - mówiła w marcu Anita Sowińska, wiceszefowa Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Kwoty te mogą się jeszcze zmienić.


By odzyskać kaucję, wystarczy oddać opakowanie w dowolnym punkcie, nie tylko w butelkomacie i nie tylko tam, gdzie butelka została kupiona. Nie będzie też potrzebny paragon. To najkorzystniejsza zmiana, znacznie ułatwi to bowiem odzyskiwanie kaucji przez klientów, a przy tym segregację butelek. Do systemu kaucyjnego obowiązkowo muszą przystąpić wszystkie większe sklepy, a więc o powierzchni większej niż 200 metrów kwadratowych. Mniejsze będą miały dowolność w tym zakresie.
Automat do zwrotu plastikowych butelek w sklepie Kaufland w mieście Pasewalk w Niemczech. Automat przyjmuje tylko te butelki, na które wcześniej była naliczona kaucja. W Niemczech to prawie wszystkie butelki plastikowe i większość butelek szklanych Fot. Cezary Aszkiełowicz / Agencja Wyborcza.pl


Nie tylko kaucje za butelki. Zmienią się też zasady dotyczące ubrań
System kaucyjny to niejedyna ważna zmiana. Od 2025 roku obowiązek segregacji odpadów spadnie też na firmy budowlane, które będą musiały oddzielać odpady remontowo-budowlane na określone kategorie. Nie będzie to jednak obowiązywało w przypadku osób prywatnych, które same będą przeprowadzały remont. Zmieni się też sposób segregowania zużytej odzieży. Ta będzie trafiać do specjalnych pojemników w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Gminy będą musiały rozbudować więc system odbioru, a Polacy będą musieli przyzwyczaić się do nowych zasad w segregowaniu starych ubrań. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału