Najpiękniejszy park w stylu angielskim leży w 72 proc. w Polsce. Zajmuje powierzchnię 728 ha

g.pl 1 dzień temu
Ten park to bardzo malowniczy obszar, który rozciąga się na granicy między dwoma pastwami. Większa jego część znajduje się w Polsce, natomiast po drugiej stronie Nysy Łużyckiej można podziwiać bajkowy Nowy Zamek. Dowiedz się, czym to miejsce zachwyca turystów.
Park Mużakowski wchodzi za jeden z najbardziej urokliwych parków w stylu angielskim w Europie. Ze względu na swoją wartość krajobrazową i kulturową, w 2004 r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictw UNESCO jako obiekt transgraniczny. Jest to doskonałe miejsce na piesze i rowerowe wycieczki.


REKLAMA


Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym


Park Mużakowski - gdzie jest? Nie każdy wie o jego istnieniu
Wciąż jeszcze kilka osób wie, iż w zachodniej Polsce znajduje się liczący 728 ha powierzchni Park Mużakowski. Gdzie jest dokładnie? Park jest zlokalizowany po obu stronach Nysy Łużyckiej.


Park Mużakowski, Bad Muskau. Pałac i posiadłość księcia von PückleraAnna Kraśko/ Agencja Wyborcza.pl


Polska część zajmuje 522 ha i leży przy miejscowości Łęknica, natomiast część niemiecka rozciąga się na obszarze 206 ha, wokół Mużakowa. Wejście do parku jest możliwe zarówno do strony polskiej, jak i niemieckiej. Jak czytamy na stronie obiektu, granicę można swobodnie przekraczać mostem Podwójnym i Angielskim w parku, a także Mostem Pocztowym między Łęknicą i Mużakowem.


Park Mużakowski - atrakcje. Jaka jest historia parku?
Dzieje tego wyjątkowo malowniczego miejsca sięgają 1815 r. i są związane z księciem Hermannem von Pückler-Muskau. Jakie były założenia dotyczące wyglądu dzisiejszego Parku Mużakowskiego? Atrakcją miał być jego naturalny wygląd i niemal niewidoczna ingerencja człowieka. Właściciel postanowił stworzyć nowoczesny romantyczny park krajobrazowy w stylu angielskim. Założenia były bardzo ambitne, jednak nie wszystkie udało się zrealizować.


Park Mużakowski, Bad Muskau. Pałac i posiadłość księcia von PückleraAnna Kraśko/ Agencja Wyborcza.pl


W 1845 r. park trafił w ręce księcia Henryka Niderlandzkiego, który dokonał jego rozbudowy. Zniszczenia z czasów II wojny światowej sprawiły, iż park popadł w ruinę i zapomnienie. Rewitalizację rozpoczęto w latach 90. XX w. W jej ramach odbudowano ścieżki i mosty, a także przywrócono dawną kompozycję krajobrazową.
Park Mużakowski - zamek Bad Muskau. Co warto o nim wiedzieć?
Historia zamku Bad Muskau, z którego słynie Park Mużakowski sięga czasów średniowiecza, jednak dzisiejszy wygląd został mu nadany w XIX w. w wyniku przebudowy w stylu neorenesansowym.


Park Mużakowski, 20 sierpnia 2020.Fot. Artur Łukasiewicz/ Agencja Wyborcza.pl


Hermann von Pückler przekształcił dawną rezydencję w pałac, który idealnie wpisywał się w koncepcję romantycznego krajobrazu. W XX w. pałac został zniszczony, ale z czasem dokonano jego rekonstrukcji. w tej chwili mieści się w nim m.in. muzeum i punkt informacji turystycznej.
Park Mużakowski - Łęknica. Jakie atrakcje czekają po polskiej stronie parku?
Choć teren przy zamku to najciekawsza część Parku Mużakowskiego, Łęknica również oferuje turystom wiele atrakcji. Jest nią chociażby Geopark Łuk Mużakowa, który jako jedyny w Polsce został przyjęty do Światowej Sieci Geoparków, uzyskując specjalny certyfikat.


Dolne Łużyce, Geopark Łuk Mużakowa, lipiec 2021 r.Fot. Artur Łukasiewicz/Agencja Wyborcza.pl


Można go zwiedzać pieszo lub na rowerze. Turyści mogą podziwiać unikalną na skalę światową strukturę geologiczną, którą tworzą m.in. kolorowe jeziorka.


Park Mużakowski - zwiedzanie. Informacje praktyczne dla turystów
jeżeli chcesz zobaczyć Park Mużakowski, zwiedzanie jest możliwe od świtu do zmierzchu. Za sam wstęp do parku nie są pobierane opłaty, ale obowiązują bilety uprawniające do wstępu na wystawy (organizowane po stronie niemieckiej). Co jeszcze warto wiedzieć przed podróżą?


do parku można wjechać rowerem, jednak należy korzystać tylko z wyznaczonych ścieżek
wstęp z psem jest możliwy tylko pod warunkiem trzymania zwierzęcia na krótkiej smyczy \
większa część parku jest przystosowana do osób poruszających się na wózkach inwalidzkich
nie zaleca się wchodzenia na teren parku w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych, zwłaszcza burzy


Zobacz też: Rowerem przez Saharę, a potem w koronach drzew. To najpiękniejsza ścieżka rowerowa w Polsce
Idź do oryginalnego materiału