Najpiękniejsze zamki gotyckie na Warmii i Mazurach

szalonewalizki.pl 1 rok temu

Szlak zamków gotyckich Warmii i Mazur

Na najpiękniejsze zamki gotyckie na Warmii i Mazurach, jak i w Polsce można patrzeć z różnych perspektyw. Jako świetną samochodową trasę turystyczną albo szlak pieszy lub rowerowy śladami zabytków. To też jedna z niewielu turystycznych atrakcji regionu wartych odwiedzenia, niezależnie od pory roku, więc dobry czas na zamki jest zawsze.

Zamek w Olsztynie

Niezależnie od pomysłu w jaki chcemy ten szlak poznawać, warto pamiętać, iż jest to unikat na skalę światową, jakich nigdzie nie spotkasz. Geograficznie patrząc ich budowa postępowała z zachodu na wschód, wraz z chrystianizacją ziem należących do pogańskich plemion, zamieszkujących między innymi tereny obecnego województwa warmińsko-mazurskiego. Najdalej na północny-wschód na Warmii i Mazurach wysunięty jest zamek w Giżycku, ulokowany strategicznie na przesmyku między wielkimi jeziorami Niegocin i Kisajno.

Zamek w Giżycku

Zamki budowano właśnie w takich naturalnych miejscach obronnych. Ich układ zaprojektowany został tak, by była między nimi łączność wzrokowa. jeżeli więc uważnie przyjrzymy się szlakowi to zobaczymy, iż odległości pomiędzy poszczególnymi obiektami są nie większe nie 50 km a najczęściej to 20-30 km.

Większość z nas kojarzy zamki głównie z obecnością Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie znanego lepiej jako Zakon Krzyżacki. Ale na Warmii i Mazurach zamki należały również do kapituły warmińskiej, a także jak ten w Lidzbarku Warmińskim do jej biskupów.

Zamek w Lidzbarku Warmińskim

Zamki krzyżackie dzieliły się na komturskie ( konwentualne ) i urzędnicze, gdzie władzę pełnili podlegający Krzyżakom wójtowie, prokuratorzy czy komornicy. Zamki komturskie były w tej hierarchii najważniejsze, najbardziej okazałe i jest też ich najmniej.

Najpiękniejsze zamki gotyckie na Warmii i Mazurach – mapa miejsc

Giżycko – krzyżacki zamek prokuratorski

Giżycko od niepamiętnych czasów wyróżniało się strategicznym położeniem, dzięki wyjątkowemu ukształtowaniu terenu. Dwa wielkie jeziora i wąski pas lądu między nimi sprawiły, iż właśnie tutaj w 1341 roku powstał zamek prokuratorski.

Na przestrzeni wieków zamek najeżdżały i paliły wojska litewskie. Odbudowywano go w zależności od epoki. W XVII wieku przebudowano go w stylu renesansowym na dwór myśliwski, a w XIX wieku służył oficerom z pobliskiej Twierdzy Boyen.

Po wojnie zamek podupadał do tego stopnia, iż w 2008 zawaliła się jedna z jego ścian. Uratowało go powstanie w tym miejscu Hotelu St. Bruno, za pomocą którego zyskał nowe życie.

Zamek – Hotel St. Bruno

Z pierwotnego zamku oryginalne jest jedno skrzydło z renesansowanymi szczytami murów. Reszta została dobudowana pod okiem konserwatora, z dbałością o detale. Dlatego dziś tworzą naprawdę spójną całość.

Co zobaczyć wokół zamku w Giżycku?

Niewątpliwie dawny zamek a w tej chwili hotel w Giżycku jest niezwykle malowniczo położony. Dziś znajduje się w samym centrum pięknego, mazurskiego miasta jakim jest Giżycko. A obok niego wiele atrakcji, które przy okazji warto również zobaczyć. Najlepiej prezentuje się od strony kanału, szczególnie o zachodzie słońca.

Kanał Giżycki i most obrotowy na Kanale

Tuż obok zamku znajduje się kanał Giżycki (dawniej Łuczański), który został przekopany w drugiej połowie XVII wieku. To trzeci pod względem długości kanał mazurski, który łączy jeziora Niegocin i Kisajno.

A na nim, tuż obok zamku znajduje się jedyny w Polsce i jeden z niewielu w Europie most obrotowy. Powstał pod koniec XIX wieku, by zapewnić dojazd do pruskiej Twierdzy Boyen.

Jego wyjątkowość polega na tym, iż przęsło mostu nie idzie w górę, a obraca się o 90° i ustawia równolegle do nabrzeża. I poruszane jest jedynie siłą ludzkich rąk !!!

Porty nad jeziorem Niegocin

Gdy przejdziemy most i pójdziemy w prawo wzdłuż kanału, dotrzemy do jeziora Niegocin i zobaczymy po obu stronach porty jachtowe znajdujące się u ujścia Kanału.

Spacerując dalej wzdłuż brzegu Niegocina dotrzemy do plaży miejskiej.

A najważniejszy giżycki port, który naprawdę warto poznać bliżej to Ekomarina Giżycko.

Twierdza Boyen w Giżycku

Warto też wybrać się do innej wyjątkowej atrakcji Giżycka, jaką jest Twierdza Boyen, która przyczyniła się do rozwoju miasta i turystyki na Mazurach.

A więcej o tym przeczytasz w naszym artykule

  • Giżycko na Mazurach – 10 nieżeglarskich miejsc, które polecamy

Ryn – zamek krzyżacki

Zamek w Rynie to kolejny z zamków z niebanalną historią i jeszcze ciekawszą teraźniejszością. Dlatego zaliczamy go do kategorii – najpiękniejsze zamki gotyckie na Warmii i Mazurach. Podobnie jak ten w Giżycku powstał na przesmyku pomiędzy jeziorami: Ryńskim i Ołów, na sporym wzniesieniu.

Dzięki temu jest widoczny z daleka, jak i z zamku jest dobry widok na całą okolicę.

Jego budowę rozpoczęto pod koniec XIV wieku. Początkowo miał to być zamek komturski, ale po klęsce pod Grunwaldem budowę ograniczono. Później znajdowała się tu siedziba wójta krzyżackiego, a w kolejnych wiekach starostów księcia pruskiego.

Po wojnie był siedzibą Urzędu Miasta i Domu Kultury. Na szczęście dla zamku został sprzedany, a w jego murach powstał 4 gwiazdkowy Hotel Zamek Ryn – zdecydowanie jeden z naszych ulubionych na tym szlaku, z racji pięknego położenia i atrakcji jakie się w nim znajdują.

Dał on nowe życie zamkowym murom i poprawił stan zabytku, na którego renowację, władze samorządowe nie miały wystarczających pieniędzy.

Zwiedzanie zamku w Rynie z przewodnikiem

Dziś można tu nie tylko wypoczywać, ale też zwiedzać zamek, tak jak my z przewodnikiem. Polecamy taki spacer z niezastąpioną Panią Wiesławą Bujwid.

To zdecydowanie co innego niż tylko zamieszkanie w murach z historią, bo można przejść się przez wszystkie skrzydła i poznać ich historię oraz przeznaczenie.

Na samym szczycie zobaczyliśmy owalne okienko, które okazało się być miejscem po zegarze, który we wcześniejszych wiekach działał na zamku.

Najbardziej okazałe jest skrzydło komturskie zamku, a zlokalizowane w nim pokoje noszą imiona komturów krzyżackich.

Tutaj też znajduje się kącik pamięci księżnej Anny, żony Wielkiego Księcia Litwy – Witolda. Według legend miała ona zostać zamurowana przez Krzyżaków na zamku, a dziś błąka się po nim jako biały dama, pomagając zbłąkanym w powrocie z winiarni.

Jeśli dobrze poszukasz również na tym korytarzu, na wysokości wzroku znajdziesz gotycką cegłę z odciśniętymi łapkami zwierząt, które postanowiły przespacerować się po przygotowanej do wypalenia glinianej formie.

Ciekawa jest oczywiście najstarsza historia zamku, ale też ta trochę bardziej współczesna, bo w zamku w XIX wieku istniało kobiece więzienie.

Skrzydło więzienne w Zamku w Rynie.

Dlatego w jednym ze skrzydeł zamkowych znajdują się mrożące krew w żyłach eksponaty nawiązujące do tego okresu z historii zamku w Rynie.

Co zobaczyć w Rynie niedaleko zamku?

Ryn to niewielkie ale pięknie położone miasteczko w sercu Mazur. Wspomniane wcześniej dwa jeziora to Ołów – poza mazurskim szlakiem, ale jest niezwykle czyste, z ładną plażą i molo. Idealne na wypoczynek i kąpiele.

Jezioro Ryńskie łączy się z Tałtami i szlakiem mazurskich jezior, dzięki czemu dopływają tu żaglówki, houseboaty i motorówki z innym miejsc Krainy Tysiąca Jezior.

Jezioro Ryńskie

Ekomarina i Gościniec Ryński Młyn

Na pewno warto zobaczyć nowoczesną Ekomarinę, leżącą zaledwie kilkaset metrów od zamku.

Nieco bliżej znajduje się Gościniec Ryński Młyn. To dobra restauracja, którą odwiedzamy przy każdej okazji, gdy jesteśmy w Rynie. Mieści się w zabytkowym młynie wzniesionym na przełomie XIV i XV wieku.

Młyn działał tu do 1990 roku. Teraz serwuje się tu kuchnię opartą o staropolskie receptury.

Kętrzyn – zamek krzyżacki

To kolejny z północnych zamków, które wspólnie z Giżyckiem i Rynem tworzyły trójkąt o bokach od 20 do 30 km. Z takiej odległości, w razie napaści można było wypatrzeć znaki z wież i ruszyć z pomocą.

Co ciekawe, w Kętrzynie tę funkcję pełniła wieża pobliskiej bazyliki mniejszej św. Jerzego, która jest najlepiej zachowanym na Warmii i Mazurach kościołem obronnym.

Sam zaś zamek jest budowlą trójskrzydłową. Otoczony był murem z basztami obronnymi, a jego budowę ukończono w 1374 roku. Pomagała mu lokalizacja na wzniesieniu, dostępu do której od wschodu broniły bagna i staw (zasypany w XIX wieku ) a od południa rzeka Guber.

Wieża zamku znajduje się wewnątrz dziedzińca.

Niegdyś były tu też drewniane krużganki, które z trzech stron oplatały dziedziniec na wysokości pierwszego piętra. Po wojnie kilka z niego zostało i adekwatnie częściowo swój blask odzyskał w trakcie ostatniego remontu zakończonego w 2021 roku.

Zamek w Kętrzynie

Dziś w zamku znajduje się Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego.

W najbardziej reprezentacyjnej sali na parterze organizowane są tu wystawy czasowe ze zbiorów muzeów z Warmii i Mazur, które prezentują portrety i rzeźby ocalałe w czasie wojny.

Na wyższych kondygnacjach znajdują się wystawy stałe prezentujące dawny Kętrzyn oraz dzieje zamku i jego okolic.

Muzeum w Baszcie w Kętrzynie

Do zamku należy też Muzeum w Baszcie, która była jednym z elementów murów obronnych dawnego Rastenburga.

Dziś można w niej oglądać wystawę poświęconą dawnej kuchni opartej na krzyżackich przepisach. Więcej o zamku w Kętrzynie, który odwiedzaliśmy świeżo po remoncie możesz przeczytać w tym tekście:

  • Zamek w Kętrzynie na Mazurach – dlaczego warto go odwiedzić?

Lidzbark Warmiński – zamek biskupów warmińskich

Nazwanie zamku w Lidzbarku Warmińskim „perłą w koronie” tego Szlaku Zamków Gotyckich na Warmii i Mazurach chyba nie będzie zbytnią przesadą. To najpiękniejszy z zamków i najbardziej oryginalny, przez co trafił w 2018 na listę pomników historii.

Zlokalizowany jest na rozwidleniu dwóch warmińskich rzek – Łyny i Symsarny. Został zbudowany w drugiej połowie XV wieku. Lidzbarski zamek był zamkiem biskupim a każdy z kolejnych jego rządców starał się dorzucić cegiełkę do jego wizerunku i poprawiał jego wygląd.

Jednym z takich dodatków były piękne, murowane, dwukondygnacyjne krużganki. Z ich powodu lidzbarski zamek bywa nazywany „Wawelem Północy”, bo dziedziniec przypomina nieco ten z Krakowa.

Niedawno odkryto w krużgankach wyjątkowe średniowieczne freski.

A także ścianę z pamiątkami po gościach, które dziś nazwalibyśmy – graffiti. Naprzeciwko schodów na pierwszym piętrze znajdują się cylindryczne okręgi przypominające układ niebieski.

Badania pokazały, iż ich autorem był najsłynniejszy polski astronom Mikołaj Kopernik.

Co zobaczyć na zamku w Lidzbarku Warmińskim i w okolicy?

Sam zamek jest przeogromny i tak ciekawy, iż można tu spędzić cały dzień. Ale jeżeli nie masz tyle czasu, warto zaplanować sobie to tak, by szybszym tempem obejrzeć zbiory i ruszyć na poznawanie okolicy.

Polecamy obejść zamek i przedzamcze dookoła. Tutaj nie ma złych kadrów. Z każdej strony, w każdym miejscu zamek wygląda naprawdę imponująco.

Muzeum Warmińskie w Lidzbarkim Warmińskim

Dziś w zamku znajduje się Muzeum Warmińskie. Najlepiej odwiedzić je z przewodnikiem. Naszym był Pan Damian Zawada, który opowiedział nam o wszystkich ciekawostkach wartych poznania.

A jest wśród nich chociażby obraz napoleońskiej bitwy pod Heislbergiem (bo tak nazywał się Lidzbark Warmiński). Obraz uważany za zaginiony, odnaleziony został w prywatnej kolekcji, a odrestaurowany można dziś podziwiać w jednej z sal.

Znajdujące się na pierwszym piętrze sale wystawiennicze są pięknie zdobione. Przyjrzyj się uważnie malunkom jakimi są pokryte. Zdecydowanie odróżniają lidzbarski zamek od pozostałych, nadają ciepła i sprawiają, iż jest on bardziej przytulny.

Na pewno najcenniejsza w zbiorach lidzbarskich jest kapa liturgiczna z altembasu, zdobiona srebrnymi i złotymi nićmi. Biskupi warmińscy używali jej podczas podczas najważniejszych uroczystości. W Polsce są tylko dwie tak dobrze zachowane kapy, o takiej wartości.

Wrażenie zrobił na nas wielki refektarz, gdzie wokół okien widać portrety wszystkich biskupów warmińskich. Przepięknie zdobiona sala z bogatym sklepieniem pełniła funkcję wielkiego sądu.

Refektarz na zamku w Lidzbarku Warmińskim

Najsłynniejszym mieszkańcem zamku był zdecydowanie książę poetów – hrabia Ignacy Krasicki.

Wśród zamkowych pomieszczeń wyróżnia się rokokowa kaplica, która dziś bywa wykorzystywana na śluby.

Na drugim piętrze znajduje się wystawa malarstwa polskiego XIX i XX wieku a na trzecim malarstwo współczesne w tym obrazy Jerzego Dudy Gracza.

A gdy wejdziesz na szczyt Wieży Wysokiej, zobaczysz piękną panoramę miasta i widok na otoczenie zamku.

Przedzamcze czyli Hotel Krasicki w Lidzbarku Warmińskim

Z upływem lat zamek nie był już tak wygodny do mieszkania. Dlatego biskupi budowali przy nim swoje pałace. Zachowało się z nich jedynie przedzamcze w formie dziedzińca otoczonego z trzech stron budynkami.

W 2011 roku powstał tu Hotel Krasicki, który z jednej strony jest świetnym miejscem do mieszkania ale też i zwiedzania, bo kultywuje tradycje miejsca i dba on o pamięć ludzi, którzy tu bywali.

Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim

Z wieży wysokiej zamku, widać w linii prostej ten pięknie położony na wzniesieniu budynek. Budynek oranżerii znajduje się w dawnych ogrodach biskupich. Zbudował go w XVII wieku biskup Zbąski, po potopie szwedzkim odbudował biskup Potocki a rozbudował Ignacy Krasicki.

To on stworzył tu kaskady, które ozdobił rzeźbami. Rozwinął ogród, który goście opisywali w wierszach, a rosyjski dwór carski zamierzał skopiować. Dziś Oranżeria to Biblioteka Miejska, galeria sztuki i miejsce spotkań.

Olsztyn – zamek kapituły warmińskiej

Kolejny z zamków, który chcemy Ci pokazać to zamek w Olsztynie. Podobnie jak ten w Lidzbarku Warmińskim nie należał do Krzyżaków, a był własnością Kapituły Warmińskiej.

Kapituła zbudowała go w połowie XIV wieku na wzgórzu, nad brzegiem Łyny i była jego właścicielem do 1772 roku.

Zamek w Olsztynie

Zamek budowano etapami. Najpierw powstało skrzydło północno-wschodnie, to z murowanymi krużgankami, które zostały zamknięte i przeszkolone na początku XX wieku.

Wówczas umieszczono tu Muzeum, które funkcjonuje tu do dziś.

Później dobudowano skrzydło południowo-zachodnie a na końcu pałacowe, które dziś wyróżnia się otynkowaniem i żółtymi malowaniami.

Zamek, pełnił funkcje obronne, ale był też siedzibą administratora dóbr kapituły. Najsłynniejszym administratorem czyli kanonikiem olsztyńskich dóbr kapitulnych w latach 1516-1521 był wybitny polski astronom Mikołaj Kopernik.

Ciekawostki związane z zamkiem w Olsztynie

Mikołaj Kopernik na zamku w Olsztynie

To on zorganizował w 1521 roku obronę zamku przed Krzyżakami tak sprawną, iż po jednym, nieudanym zresztą szturmie Ci odpuścili. Co interesujące do XV wieku zamek był pod opieką właśnie wojsk krzyżackich.

Mikołaj Kopernik mieszkał w północno-wschodnim skrzydle, skąd miał widok na Łynę, zamkowy młyn i dziedziniec. Obok znajdowały się przestronne komnaty urzędowe. Warto tu spojrzeć w górę na pięknie zdobione sklepienie kryształowe.

W olsztyńskim zamku Mikołaj Kopernik napisał rozprawę o monecie. Zachowała się też olsztyńska taksa chlebowa, która miała regulować ceny chleba, psute właśnie przez słaby pieniądz, o którym pisał.

Tutaj też pracował nad swoim najsłynniejszym dziełem – „O obrotach sfer niebieskich”, które zrewolucjonizowało wiedzę o wszechświecie.

W zamkowych krużgankach zachował się jedyny na świecie instrument astronomiczny Kopernika. Otrzymał on papieskie zlecenie zmodernizowania kalendarza, a jego podstawą miało być wyznaczenie wiosennych i jesiennych zrównań dnia z nocą.

Wyznaczał je właśnie na tablicy znajdującej się na ścianie, rysując kolejno linie odbitego światła słonecznego.

Tablica astronomiczna Mikołaja Kopernika

Bractwo Rycerskie Zamku Olsztyn

W Olsztynie działa najstarsze w regionie bractwo rycerskie, którego pełna nazwa to Stowarzyszenie Kultury Średniowiecza „Bractwo Rycerskie Zamku Olsztyn”. Powstało w 1987 roku i jest w nim około 25 osób. Chociaż nie ma stałej siedziby to popisy ich umiejętności można obserwować podczas rycerskich spotkań na Warmii, Mazurach i w kraju. Lub też umówić się na taki pokaz indywidualnie. O Stowarzyszeniu i jego działalności opowiadał nam jego szef Bartłomiej „Bartas” Głąb.

Namiary do „Bractwa Rycerskiego Zamku Olsztyn” – Bartłomiej „Bartas” Głąb

Co zobaczyć niedaleko zamku w Olsztynie?

O Olsztynie i atrakcjach tego miasta pisaliśmy w kilku tekstach. Między innymi w tym o Szlaku Jakubowym, który biegnie tuż obok zamku i wiedzie do Santiago de Compostela.

  • Szlak Jakubowy w Olsztynie – najciekawsze miejsca i knajpki, które warto poznać

Ostróda – zamek komturski

Ostródzki zamek był zamkiem komturskim – początkowo jedynym tej rangi na Warmii i Mazurach. Budowę tej potężnej, czteroskrzydłowej warowni bez wieży zakończono w 1380 roku.

Jak większość krzyżackich zamków tak i ten powstał w miejscu o cechach wybitnie obronnych, w rozwidleniu rzeki Drwęcy, niedaleko jeziora Drwęckiego. Ma drewniane krużganki, które w części zostały odtworzone.

Zamek posiadał artylerię, której repliki dziś można zobaczyć przy wejściach. Była ona wykorzystywana m.in. w słynnej bitwie pod Grunwaldem.

Najciekawszy epizod związany z zamkiem to czas wojen napoleońskich, gdy przez 40 dni, od 21 lutego 1807 roku w zamku urządzono główną kwaterę wojsk francuskich. Napoleon Bonaparte mieszkał w pokoju na pierwszym piętrze i pisał do swojej żony, iż jest mu zimno i brak mu wygód.

Jednocześnie zapraszał do odwiedzenia swoją kochankę jaką była Maria Walewska. Jej związek z cesarzem był uważany za najgorętszy romans XIX wieku.

W pierwszym weekend lipca odbywa się tu biwak napoleoński, podczas którego można podziwiać żołnierzy pruskich ubranych w mundury z tej epoki.

W jednej z sal na parterze znajduje się wystawa napoleońska prezentująca artefakty znalezione na polach bitewnych w okolicach Pruskiej Iławki, gdzie Napoleon stoczył zwycięską bitwę.

Artefakty z bitwy pod Iławką Pruską

Co zobaczyć w Ostródzie w okolicach zamku?

Idąc z zamku na wprost trafisz nad jezioro Drwęckie wzdłuż, którego biegnie piękna promenada, a od niej odchodzi ostródzkie molo.

Obok znajduje się przystań statków Żeglugi Ostródzkiej, którymi można ruszyć na jedyne na świecie zachowane pochylnie, gdzie statki poruszają się po trawie.

Więcej o atrakcjach Ostródy możesz przeczytać w tym tekście:

  • Ostróda na Mazurach Zachodnich – co zobaczyć w mieście i okolicy

Zamek krzyżacki w Nidzicy

Gdy zatrzymasz się pod zamkiem w Nidzicy, w okresie od wiosny do jesieni nie zobaczysz nic oprócz szpaleru drzew gęsto porastającego wzgórze, na którym znajduje się zamek.

Jesienią dodatkowym atutem jest to, iż wzgórze płonie różnymi kolorami liści.

Zamek w Nidzicy zlokalizowany jest bowiem na sporym wzniesieniu, z którego widać było okolicę i pogranicze. Gród i miasto powstały na granicy obecnych Mazur i Mazowsza. Dawniej otoczony był bagnami i rozlewiskami rzeki Nidy.

Jego budowę rozpoczęto w 1370. Od 1409 urzędował tu już krzyżacki prokurator, który jednak nie miał szczęścia, bo rok później zamek został zdobyty przez wojska polskie idące na Grunwald. Zamek jest czteroskrzydłowy, na wysokiej kamiennej podmurówce.

U wejścia chronią go dwie potężne wieże, od których rozchodzą się pod dachem obronne krużganki na dwie strony.

Wokół dziedzińca znajdują się również drewniane krużganki.

A dziś zamek w Nidzicy funkcjonuje jako hotel – Zamek Nidzica i to kolejny powód by tu przyjechać, zatrzymać się w niebanalnych wnętrzach i pozwiedzać okolicę i piękną Puszczę Napiwodzko-Ramucką.

Co interesującego czeka nas na zamku w Nidzicy?

Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej

Na zamku w Nidzicy możesz spotkać tych dżentelmenów. To rycerze Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej. Powstało ono w 1999 roku. Dziś zrzesza około 30-40 osób, 6 z nich walczy.

Ale są też tacy, którzy rozwijają tradycje łucznicze. Co ciekawe, do założenia Bractwa skłoniła ich chęć podróżowania po Polsce, poznawania ludzi, spotykania się na turniejach rycerskich. Skąd my to znamy? Za to cenimy i szanujemy ludzi z pasją.

Namiary do Bractwa Rycerskiego Komturii Nidzickiej

Jarosław Komoszyński – prezes Stowarzyszenia

Zamki gotyckie na Warmii i Mazurach – Działdowo

Zamek w Działdowie, podobnie jak ten w Nidzicy jest zamkiem pogranicza. W średniowieczu okolice Działdowa wraz z ziemią sasińską znajdowały się na pograniczu prusko-mazowieckim. Zamek powstał na morenowym wzniesieniu, otoczony z trzech stron bagnami. Z czwartej dostępu broniła rzeka Działdówka.

Budowany był etapami całą, drugą połowę XIV wieku. Pierwszy powstał, istniejący do dziś, najbardziej okazały Dom Duży.

W 1409 okazał się być mocną warownią, gdy najechały go wojska księcia mazowieckiego. Rok później jednak został zdobyty bez walki, ponieważ był bez załogi, która ruszyła na spotkanie z wojskami polskiego króla idącego pod Grunwald.

Zamek ten był wielokrotnie najeżdżany i niszczony. Ostatni raz został ciężko uszkodzony w czasie II wojny światowej. Dlatego niezwykle istotny okazał się zakończony w 2018 remont, największy w powojennej historii i musimy przyznać, iż różnica, jaką widzieliśmy na starych zdjęciach, a dziś robi wrażenie.

Zamek w Działdowie

Co prawda nie odbudowano pełni murów i baszt, ale i tak wygląda to bardzo dobrze.

Co interesujące zobaczymy w okolicach zamku w Działdowie?

Muzeum Pogranicza

Jednym z powodów by odwiedzić zamek w Działdowie jest Muzeum Pogranicza. Po wielkim remoncie, który zakończył się w 2018 Muzeum wzbogaciło się o mnóstwo ciekawych ekspozycji.

Właściwie na ekspozycjach zorganizowanych w zamku można prześledzić nie tylko historię Krzyżaków, ale i dzieje tych ziem we wcześniejszych wiekach.

Obok zamku znajduje się Urząd Miasta Działdowo, a refektarz zamku służy dziś jako sala sesji Rady Miasta.

Rynek w Działdowie

Po zakończeniu zwiedzania zamku i Muzeum warto przejść się na rynek w Działdowie, gdzie znajduje się druga część Muzeum. Tam możesz zobaczyć m.in. interaktywną wystawę Państwa Zakonu Krzyżackiego.

Działdowskie Bractwo Rycerskie

Z pewnością jedną z większych atrakcji zamku są oni – Działdowskie Bractwo Rycerskie. Dlatego, iż jest to grupa pasjonatów średniowiecza, która kultywuje tradycje tamtego okresu. Liczy około 30 osób. W tym 12 rycerzy i dziewczyny strzelające z łuków. Bractwo wyróżnia się tym, iż regularnie ćwiczy i walczy bardzo serio, bez inscenizowanych, udawanych układów.

Działdowskie Bractwo Rycerskie

Mieliśmy przyjemność obserwować ich pokazy, które zrobiły na nas duży wrażenie.

Namiary do Działdowskiego Bractwa Rycerskiego

Piotr Cherkowski – Prezes Stowarzyszenia

Zamki gotyckie na Warmii i Mazurach – kilka dodatkowych informacji

Pokazaliśmy Ci wybrane, najpiękniejsze zamki gotyckie na Warmii i Mazurach. Ale to nie wszystko. jeżeli zaliczasz się do grona pasjonatów gotyku, którzy chcą dowiedzieć się więcej zdecydowanie polecamy tę książkę, która jest naszym zdaniem skarbnicą wiedzy na ich temat:

„Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach – Powiśle, Górne Prusy, Warmia, Mazury”.

Warto też zajrzeć do województwa pomorskiego a pomogą Ci w tym prawdopodobnie te dwa teksty naszych zaprzyjaźnionych blogerów.

Idź do oryginalnego materiału