Najpiękniejsze przyrodnicze skarby na mapie Polski. W tych miejscach zanurzysz się w pięknie natury

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Wyborcza.pl


Polska kryje niezwykłe skarby natury - od pierwotnej Puszczy Białowieskiej, przez bajeczne krajobrazy Tatr, aż po bagna Biebrzy. Parki narodowe to wyjątkowe miejsca, gdzie natura ukazuje najpiękniejsze oblicze. Są idealne do odpoczynku, spacerowania i podziwiania różnorodnych ekosystemów. Które z nich warto odwiedzić w naszym kraju?
Polskie parki narodowe to prawdziwe perły przyrody oferujące niepowtarzalne widoki i możliwość obcowania z dzikimi zwierzętami w ich naturalnym środowisku. Każdy z tych obszarów ma unikalny charakter - od górskich szlaków po malownicze rzeki, lasy, plaże.


REKLAMA


Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku


Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce. Będziecie nimi oczarowani
Białowieski Park Narodowy jest jednym z najstarszych w Polsce, został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Największą powierzchnię zajmują lasy grądowe. Charakterystyczne są też duże ilości martwego drewna.
Popularnym terenem jest również Tatrzański Park Narodowy, który ma typowo alpejski klimat. Wysokie szczyty, malownicze doliny i strome klify przyciągają miłośników górskich wędrówek. Kasprowy Wierch, Dolina Kościeliska i Morskie Oko to bez wątpienia najpopularniejsze miejsca do zwiedzania.
Warto zajrzeć także do największego parku w Polsce - Biebrzańskiego Parku Narodowego. Obejmuje rozległe bagna i torfowiska nad rzeką Biebrzą. To istny raj dla ornitologów, ponieważ występuje tutaj wiele rzadkich gatunków ptaków. Spływy kajakowe i piesze wycieczki po drewnianych kładkach to popularne atrakcje tego terenu.


Wyjątkowe miejsca przyrodnicze. Na nie też warto zwrócić uwagę
Najmniejszym w Polsce jest Ojcowski Park Narodowy, który znajduje się niedaleko Krakowa. Zachwyca bogactwem form skalnych, jaskiń i zabytków. Jego wizytówką są wapienne ostańce, takie jak Maczuga Herkulesa i Brama Krakowska. Park jest również domem dla licznych gatunków nietoperzy i innych dzikich zwierząt. Będąc w okolicy, warto odwiedzić ruiny zamku w Ojcowie oraz Zamek w Pieskowej Skale.


Kolejną propozycją jest Poleski Park Narodowy, położony na Lubelszczyźnie. Jest on wyjątkowym obszarem pełnym rozległych bagien, torfowisk i jezior. Można tu spotkać wiele rzadkich gatunków ptaków, takich jak żurawie czy wodniczki. To miejsce słynie z malowniczych szlaków pieszych i ścieżek edukacyjnych, które prowadzą przez drewniane kładki nad podmokłymi terenami.


Ojcowski Park Narodowy (zdj. ilustracyjne) fot. Jakub Włodek / Agencja Wyborcza.pl


Wyjątkowym terenem jest też Słowiński Park Narodowy, położony na wybrzeżu Bałtyku w województwie pomorskim. Znany jest z unikalnych ruchomych wydm. Piasek zasypuje lasy, tworząc pustynne pejzaże, a wędrujące wydmy mogą przesuwać się choćby o kilka metrów rocznie.
Ostatnią propozycją jest Roztoczański Park Narodowy. Znajduje się w regionie Roztocza na Lubelszczyźnie i wyróżnia łagodnymi wzgórzami, gęstymi bukowymi lasami i krystalicznie czystymi rzekami. To także kraina wąwozów lessowych oferująca liczne szlaki piesze i rowerowe. Wśród drzew kryją się również wodospady, zwane szumami. Powstają na rzece Tanew oraz jej dopływach, gdzie woda przelewa się przez liczne progi skalne, tworząc urocze kaskady. jeżeli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału