Najlepsze polskie blogi podróżnicze od lat stanowią bogate źródło inspiracji dla osób pragnących odkrywać nowe miejsca, zarówno w kraju, jak i za granicą. Wpisy publikowane na tych stronach często łączą pasję do podróżowania z wartościowymi informacjami praktycznymi.
Autorzy blogów dzielą się swoimi doświadczeniami, opowiadając o mniej znanych zakątkach, ukazując lokalne tradycje, kulturę oraz codzienne życie. Dzięki temu, czytelnicy mają okazję poznać nie tylko popularne destynacje turystyczne, ale i te, które pozostają poza głównym nurtem turystyki.
Najlepsze polskie blogi podróżnicze – rankingi i subiektywne oceny
Czy istnieje coś takiego jak najlepsze polskie blogi turystyczne? I tak i nie. Zależy co mamy na myśli, mówiąc o najlepszych. Tutaj patrzymy albo na liczby wyświetleń, obserwacji w mediach społecznościowych, pozycjach w wyszukiwarce, albo na subiektywne oceny. Każdy może mieć inne zdanie, jeżeli mówimy o subiektywnych opiniach i każdy lubi innych twórców. My w kilku rankingach najlepszych polskich blogów podróżniczych się znaleźliśmy.
- W 2020 roku mieliśmy 2. miejsce w największym rankingu blogów podróżniczych w Polsce. Był to ranking 500. blogów podróżniczych z największą widocznością w organicznych wynikach wyszukiwania Google. Stworzyli go autorzy bloga crolove.pl. Wtedy też była ostatnia edycja takiego rankingu.
- Podobny ranking pojawił się na stronie tuitam.pl z 2024 roku. Tutaj również zajęliśmy 2. miejsce i tutaj także decydowała widoczność w wyszukiwarce.
- Inny ranking polskiej podróżniczej blogosfery, w którym także się znaleźliśmy stworzyli autorzy bloga readyforboarding.pl. I tutaj już mamy obiektywną ocenę, na którą składa się wiele czynników.
Czy ktoś jeszcze pisze blogi podróżnicze?
Gdy zaczęliśmy pisać bloga podróżniczego w 2012 roku, to istniały może 2-3 blogi piszące o górach, o których my na początku głównie pisaliśmy. Potem od 2015 do 2017 roku powstało wiele nowych blogów. Sporo z nich albo do teraz nie przetrwało, albo mało kto coś na nich pisze. pozostało grupa polskich blogerów podróżniczych tworzących regularnie treści, jednak nie jest ich tak bardzo dużo, jak jeszcze kilka lat temu. Wydaję mi się, iż większość twórców przeniosła się do portali społecznościowych. Są blogerzy, którzy piszą np. 10 tekstów na rok, ale za to tworzą na Instagramie oraz Facebooku i tam odnoszą sukcesy, zdobywając tysiące obserwacji.
My w 2023 roku napisaliśmy ponad 300 nowych wpisów na bloga. W sumie mamy już ponad 1400 tekstów i cały czas tworzymy nowe z naszych podróży. Równolegle sporo publikujemy w mediach społecznościowych. Najwięcej na Facebooku, potem na Instagramie, TikToku oraz YouTube. Blog jest jednak naszym głównym miejscem, gdzie dzielimy się ze szczegółami naszymi wycieczkami.
Teraz śmiało mogę powiedzieć, iż do tworzenia bloga potrzebna jest pasja. Nigdy nie podchodziliśmy do blogowania w kontekście zarabiania. Fajnie jeżeli wpadną pieniądze reklam, które się tutaj pojawiają i możemy je przeznaczyć na utrzymanie strony czy dołożyć do naszych podróży. W tym roku mieliśmy także wspaniałą współpracę z województwem podlaskim oraz Marką Roztocze, dla których tworzyliśmy teksty.
Polska podróżnicza blogosfera
Wielu blogerów podróżniczych stawia na autentyczność i subiektywne spojrzenie na odwiedzane miejsca. Często można przeczytać o wyjątkowych przygodach, osobistych odkryciach, a także o wyzwaniach, które napotkali w trakcie swoich podróży. Przykładowo, niektórzy autorzy blogów skupiają się na podróżach budżetowych. Oferują porady dotyczące taniego podróżowania, znalezienia niedrogich noclegów czy atrakcji, które nie wymagają dużych wydatków.
Inni natomiast koncentrują się na luksusowych podróżach, dzieląc się informacjami o ekskluzywnych hotelach, wykwintnych restauracjach czy nietypowych formach turystyki. Są także blogerzy, którzy piszą głównie w ramach współprac komercyjnych. jeżeli są gdzieś zaproszeni, to pojadą tam, przygotują materiały i później opublikują u siebie. Innych wpisów, tak od siebie nie dodają. Każdy działa inaczej i tak jak mu jest wygodniej.
Blogi podróżnicze to przewodniki w skróconej formie
Blogi podróżnicze często pełnią także rolę przewodników, oferując szczegółowe opisy tras podróży, praktyczne wskazówki dotyczące transportu, a także rekomendacje miejsc do zwiedzenia, restauracji czy atrakcji turystycznych. Także dzięki obecności w mediach społecznościowych, blogerzy mogą na bieżąco relacjonować swoje podróże, a także angażować swoją społeczność, zachęcając do dyskusji i wymiany doświadczeń.
Blogi podróżnicze i fotografia
Wspólna cecha wielu polskich blogów podróżniczych to pasja do fotografii. Wiele osób prowadzących takie blogi tworzy piękne zdjęcia i stara się uchwycić najpiękniejsze momenty swoich podróży, co sprawia, iż blogi stają się nie tylko skarbnicą wiedzy, ale także miejscem, gdzie można obejrzeć przepiękne fotografie. Zdjęcia niejednokrotnie stanowią najważniejszy element wpisów, nadając im wyjątkowego charakteru i umożliwiając lepsze zanurzenie się w atmosferę opisanych miejsc.
Blog podróżniczy, pasja, zarobki i sposób na życie
Niektóre polskie blogi podróżnicze są także doskonałym przykładem na to, jak pasja może stać się sposobem na życie. Wiele osób, które zaczynały jako hobbyści, z czasem zyskały popularność, współpracując z firmami turystycznymi, organizując warsztaty podróżnicze czy publikując książki o tematyce podróżniczej.
Gdy tworzyliśmy naszego bloga podróżniczego, to z myślą o zapisywaniu wspomnień z podróży oraz jako inspirację dla innych i przewodnik ułatwiający planowanie wycieczek. Wtedy nie myśleliśmy, iż będziemy na nim zarabiać, rzucimy pracę i skupimy się tylko na podróżach.
Wiele blogów powstawało bez pasji, ale z myślą o zarabianiu. Napisanych było kilka tekstów i zakładka współpraca, w której szczegółowo opisane były formy współpracy. Później okazuje się, iż współprac nie ma, zarobków także i autor traci ochotę na pisanie treści. Bo trzeba sobie jasno powiedzieć, iż prowadzenie bloga, to także praca, na którą składają się np. odwiedzenie ciekawych miejsc, zrobienie zdjęć, filmów, później opisanie wszystkiego, obróbka zdjęć, publikacja i promocja dalej. Właśnie dzięki naszej pasji wiemy, iż będziemy robić to nadal.
Blog i jego czytelnicy
Czym byłby blog bez czytelników? Bardzo się cieszymy, iż nasze treści się Tobie podobają i iż tutaj zaglądasz. Dziękujemy, iż robisz to tak często. Piszemy od 2012 roku i wiemy, iż niektórzy są z nami od samego początku. Najlepiej to widać po komentarzach w naszych social media, zwłaszcza na Facebooku. Wiele nazwisk dobrze już znamy. Bardzo nam miło, gdy ktoś pisze do nas wiadomości, iż czyta bloga, nasz wpis mu pomógł na górskim szlaku czy podczas zwiedzania ciekawych miejsc w Polsce. Jesteśmy dumni, iż możemy dzielić się naszą górsko-podróżniczą pasją. W 2023 roku nasz blog podróżniczy zanotował 7 mln wyświetleń.