Najlepsze pierogi ruskie

ania-gotuje.pl 3 lat temu

Sprawdzony przepis na ruskie pierogi, najlepsze jakie w życiu jadłam. jeżeli myślisz, iż Twoja mama lub babcia robi lepsze, to … jesteś w błędzie :). Pierożki idealne jako pyszny obiad oraz przede wszystkim na Wigilię. Testowałam kilka różnych przepisów na ruskie pierogi i te są najlepsze. Zobacz jak krok po kroku przygotować najlepsze pierogi ruskie z świetnym farszem i jędrnym ciastem.

Składniki na farsz i ciasto

Z podanych składników otrzymasz około 60 pierogów. Pierogi przygotujesz w 60 minut. 1 pieróg w zależności od wielkości to 55 – 65 kcal. Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Składniki na ciasto

  • 500 g mąki pszennej typ 500
  • 200 ml gorącej wody
  • 2 jajka
  • 2 łyżki masła
  • 1 łyżka oleju
  • płaska łyżeczka soli

Składniki na farsz

  • 600 g ugotowanych ziemniaków ( około 800 g surowych, nieobranych ziemniaków)
  • 400 g twarogu tłustego lub półtłustego
  • 300 g cebuli (2 średniej wielkości)
  • 2 łyżki oleju lub masła klarowanego
  • pół łyżeczki soli
  • 0,5 – 1 płaską łyżeczkę świeżo zmielonego pieprzu (w zależności od akceptacji pikantności)

Zobacz jak krok po kroku zrobić najlepsze ruskie pierogi

Do wycinania krążków na pierogi będziesz potrzebować szklanki lub specjalnej wykrawaczki na pierogi. Przygotuj także stolnicę / blat, wałek do ciasta, szeroki garnek, cedzak oraz ściereczkę bawełnianą. Zapraszam do wspólnego przygotowania najlepszych pierogów ruskich.

Przygotowuję farsz na pierogi

Krok 1. Przygotowuję masę z ziemniaków.
Obieram ziemniaki (800 g) i gotuję w osolonej wodzie aż będą miękkie. Ugotowane odcedzam i odparowuję do suchości (uzyskasz około 600 g). W misce dzięki tłuczka rozgniatam ziemniaki na drobną, jednolitą masę. Ciepłe ziemniaki bardzo ładnie się rozgniatają, z zimnymi z pewnością jest problem ponieważ są twarde. Możesz także zmielić ziemniaki lub wykorzystać praskę. Ważne by w farszu nie było dużych kawałków ziemniaków, które źle wpływają na smak potrawy.

Krok 2. Przygotowuję cebulkę.
Cebulę (300 g) obieram i kroję w drobną kostkę. Na patelni rozgrzewam olej lub masło klarowane. Wrzucam pokrojoną cebulę i zarumieniam na średnim ogniu przez 10 minut.

Podsmażana cebulka.

Krok 3. Przygotowuję twaróg.
Do farszu na ruskie pierogi używam oczywiście tylko i wyłącznie twarogu w kostce. Mielony twaróg sernikowy z wiaderka nie nadaje się z powodu mało zwartej struktury. Mielę 400 g tłustego lub półtłustego twarogu. Możesz też przepuścić twaróg przez praskę.

Krok 4. Łącze wszystkie masy i otrzymuję gotowy farsz na ruskie pierogi.

Farsz na pierogi ruskie oraz składniki na ciasto.


W misce mieszam ze sobą: masę ziemniaczaną, zmielony twaróg oraz zeszkloną cebulę. Farsz jest już gotowy, wystarczy jedynie sprawdzić czy odpowiada nam ilość przypraw.

Przygotowuję ciasto na pierogi

Krok 5. Ciasto na pierogi.
Ciasto oczywiście możesz wyrabiać na stolnicy, mi jest wygodnie w misce. Do miski przesiewam mąkę (500 g). Wsypuję płaską łyżeczkę soli, 1 łyżkę oleju, 2 łyżki masła oraz 2 jajka. Całość delikatnie mieszam łyżką dolewając co jakiś czas ostrożnie gorącej wody. Gdy połączę składniki, zaczynam manualnie wyrabiać ciasto przez około 10 – 15 minut. W tym czasie ciasto „pochłonie” całą mąkę i z pewnością nie powinno kleić się do rąk. Otrzymuję elastyczne, delikatne i gładkie ciasto na pierogi.

Krok 6. Ciasto leżakuje przez 10 – 15 minut.
Po wybronieniu odkładam ciasto na około 10 – 15 minut pod przykryciem z bawełnianej ściereczki by odpoczęło. Dzięki temu ciasto z pewnością nie będzie się kurczyć w trakcie wałkowania. Po tym czasie ciasto na pierogi jest już gotowe.

Lepienie i gotowanie ruskich pierogów

Krok 7. Wycinam kółka i nakładam farsz.
Ciasto dzielę na 3 części. 2 kawałki przykrywam oczywiście bawełnianą ściereczką by nie schło. Pierwszą część ciasta wałkuję cienko na obsypanej mąką blacie lub stolnicy. dzięki szklanki lub wykrawaczki do pierogów wycinam kółka. Na każde kółko nakładam czubatą łyżkę farszu i dokładnie sklejam, aby podczas gotowania nie wypłynął z nich farsz. Po sklejenie zabezpieczam dzięki falbanki lub naciskając widelcem na połączone ciasto pieroga.

Pierogi kładę obok siebie na oprószonej mąkę stolnicy lub tacce i przykrywam wilgotną, bawełnianą ściereczką by nie obsychały.

Ulepione pierogi układam na tacy.

Pozostałą część z wykrojonego ciasta łączę rozwałkowuję i wykrawam nowe krążki. Czynność powtarzam dla pozostałych 2 części kuli ciasta. Łącznie uzyskasz około 60 pierogów. Gdyby zostało ci ciasto możesz zrobić z nich kluski, a z nadmiaru farszu możesz z pewnością ulepić 1 większego pieroga 🙂

Krok 8. Gotowanie serii pierogów w osolonej wodzie.
W szerokim garnku do wrzącej i osolonej wody wrzucam serię pierogów. Gotuję pierogi na średnim ogniu, tak aby woda nie bulgotała.

Gotowanie pierogów w szerokim garnku.

W trakcie gotowania pierogi wypłyną na powierzchnię. Po 3 minutach od wypłynięcia wyławiam je dzięki łyżki cedzakowej i dodatkowo odcedzam na durszlaku aby pozbyć się wody z gotowania. Pozostałe pierogi gotuję i odcedzam oczywiście w ten sam sposób.

Krok 9. Podanie pierogów.
Pierogi podaję na ciepło polane zeszkloną cebulką (przygotowaną w identyczny sposób jak do farszu – patrz krok 3). W wersji niewigilijnej dodatkowo podsmażam pokrojony w kostkę boczek i polewam wraz z zeszkloną cebulką. Niebo w gębie, palce lizać!

Najlepsze pierogi ruskie.


Pierogi możesz także po ugotowaniu ostudzić i odstawić pod przykryciem w chłodne miejsce lub zamrozić. Tak przechowane idealnie nadają się do podsmażenia na patelni.

Mrożenie pierogów

Możesz mrozić ostudzone ugotowane oraz surowe – nie ugotowane pierogi. Przed mrożeniem delikatnie wysmarowuję tackę olejem i układam na niej pierogi. Surowych pierogów nie trzeba smarować olejem. Tackę wkładam do piekarnika na 1,5 godziny. Po tym czasie przekładam zamrożone pierogi do opakowań. Dzięki takiemu procesowi pierogi z pewnośćią nie będą się do siebie kleić. Nie ma nic gorszego niż rozerwane pierogi podczas gotowania po rozmrożeniu.

W każdej chwili gdy najdzie Was ochota na pyszne pierogi ruskie, możesz je wyciągnąć z zamrażalki i wrzucić do osolonego wrzątku. Na początku gotuj je na małym ogniu do czasu, aż ciasto zmięknie. Surowe pierogi gotuj dłużej, a gotowane wcześniej tylko do zagrzania. Zamrożone, ugotowane pierogi możesz także po rozmrożeniu usmażyć na patelni. Polecam odsmażanie, które jest łatwiejsze.

Pochodzenie ruskich pierogów

PS. Ruskie pierogi oczywiście nie pochodzą z Rosji. Popularne są przede wszystkim w Polsce, Białorusi i Ukrainie. Można śmiało powiedzieć, iż są tradycyjną polską potrawą, która z pewnością bardzo często gości na wigilijnych stołach obok pierogów z kapusta i grzybami. Ruskie pierogi to uniwersalna potrawa na każdą okazję. Lubią je zarówno dorośli jak i dzieci. Masę ziemniaczane doprawiam solą oraz pieprzem i odstawiam do ostudzenia. Ilość przypraw sprawdzam próbując farsz.

Idź do oryginalnego materiału