Najdłuższe jezioro w Polsce kryje tajemnice i niezwykłą przyrodę. Był tu choćby Pan Samochodzik

g.pl 4 dni temu
Najdłuższe jezioro w Polsce potrafi zaskoczyć choćby doświadczonych podróżników. Na pierwszy rzut oka kusi spokojną taflą i malowniczymi krajobrazami, ale im dłużej się nad nim zatrzymać, tym więcej odsłania tajemnic. To nie tylko raj dla żeglarzy i wędkarzy, to także miejsce, gdzie historia miesza się z legendą, a natura wciąż gra pierwsze skrzypce. 16 wysp rozsianych po jeziorze, średniowieczne ruiny na Wielkiej Żuławie, opowieści o duchach i ukrytym skarbie na dnie wody - wszystko to sprawia, iż Jeziorak wciąga bardziej niż niejeden bestseller.
Choć w Polsce nie brakuje pięknych jezior, to Jeziorak wyróżnia się na tle pozostałych i to nie tylko długością. Położony na Pojezierzu Iławskim, zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, czystą wodą, bogactwem przyrody i niezwykłą historią, która wciąż żyje w lokalnych opowieściach. To jedno z tych miejsc, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Jedni przyjeżdżają tu, by cieszyć się ciszą i kontaktem z naturą, inni po aktywny wypoczynek, a jeszcze inni po odrobinę przygody. Jeziorak to nie tylko punkt na mapie - to przestrzeń, która inspiruje, zachwyca i zostaje w pamięci na długo po zakończeniu wakacji.


REKLAMA


Zobacz wideo Miłosz Wiatrowski-Bujacz niszczy twoje fantazje o podróżach: Nikt nie wraca z wakacji odmieniony


Wielka Żuława - największa śródlądowa wyspa Europy. To fascynujące miejsce pełne tajemnic
W północno-wschodniej części Jezioraka - najdłuższego jeziora w Polsce, mierzącego aż 27,5 kilometra - znajduje się Wielka Żuława, największa śródlądowa wyspa w Europie. Zajmuje 82,4 hektara i przyciąga nie tylko rozmiarem, ale również bogatą historią oraz aurą tajemniczości. To właśnie tutaj archeolodzy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odkryli fragmenty dawnych murów oraz ślady osadnictwa sprzed wieków. Wyspa miała prawdopodobnie strategiczne znaczenie już we wczesnym średniowieczu, służąc jako punkt obronny lub schronienie dla okolicznej ludności.
Zobacz też: Ukryta "perełka" Dolnego Śląska oczaruje każdego. To malownicze jezioro otaczają dwa zamki
Wielka Żuława, która jest tylko jedną z aż 16 wysp znajdujących się na tafli Jezioraka, nie tylko imponuje wielkością, ale też rozbudza wyobraźnię. Krążą o niej legendy - jedna z nich mówi o ukrytym skarbie strzeżonym przez ducha rycerza, inna o tragicznych losach kochanków, których groby rzekomo spoczywają na pobliskim Lipowym Ostrowie. Opowieść tę spisał Wiesław Niesiobędzki w książce "Kochankowie z Lipowej Wyspy". To właśnie ta mieszanka historii i baśni sprawia, iż jezioro przyciąga nie tylko turystów, ale i marzycieli.


Jeziorak: żagle, wędki i duch przygody. To miejsce, gdzie natura łączy się z historią
Jeziorak od lat przyciąga żeglarzy, kajakarzy i fanów sportów wodnych. Jego liczne zatoki, półwyspy i ukryte wśród trzcin wyspy stanowią raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Nic dziwnego, iż to tutaj Zbigniew Nienacki umieścił akcję powieści z cyklu o Panu Samochodziku. Swoje miejsce znajdą tu również wędkarze - w wodach jeziora żyją węgorze, sumy, szczupaki i karpie. Lokalne kluby promują odpowiedzialne podejście do połowów, organizując zawody i festyny. Co ciekawe, po akwenie pływa jedyny w Polsce statek asenizacyjny, który odbiera nieczystości z łodzi i pomostów.


Jeziorak to więcej niż jezioro - to miejsce, które łączy naturę, historię i rekreację. A jeżeli ktoś potrzebuje dodatkowej zachęty, to w 2012 roku czytelnicy National Geographic Travel uznali akwen za jeden z siedmiu nowych cudów Polski.


Jezioro Jeziorak - zdjęcie ilustracyjneFot. PrzemysBaw SkrzydBo / Agencja Wyborcza.pl


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.


Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału