Najciekawsze szlaki turystyczne Warmii i Mazur

szalonewalizki.pl 7 miesięcy temu

Weekend na Warmii i Mazurach – co warto zwiedzić

Warmia i Mazury są od lat jednym z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych regionów Polski. Co do tego nikogo nie trzeba przekonywać. Szczególnie w okresie późnowiosennym, letnim i wczesnojesiennym zatłoczone są Mazury. Rosną ceny noclegów i wyżywienia. Obok tego jest cicha i niezwykle piękna Warmia, która ma do zaoferowania dużo i jest miejscem wybieranym często na wyciszenie i relaks w otoczeniu natury. W tym tekście zebraliśmy najciekawsze, naszym zdaniem, szlaki turystyczne Warmii i Mazur, które są warte bliższego poznania. I mogą być ciekawą alternatywą dla najbardziej zatłoczonych miejsc w regionie.

Są wśród nich znane perły, szlaki mniej uczęszczane i znane tylko koneserom. A także coś dla miłośników wody, do których sami się zaliczamy i bez tego nie wyobrażamy sobie wypoczynku w tym regionie Polski. Na to jak dziś region wyglądała miała wpływ natura, lodowce, człowiek i burzliwe historia. I każdy może tu znaleźć coś dla siebie – no może oprócz gór – ale tu piękną namiastką będą znajdujące się na samej północy – Mazury Garbate.

W zestawieniu opowiemy co nieco o każdym z nich, a gdy przy którymś mocniej zabije Wam serce podrzucamy linki, żeby rozwinąć temat i żebyście poznali lepiej te interesujące miejsca.

Szlak Zamków Gotyckich Warmii i Mazur

O ile Pomorze może poszczycić się największym, ceglanym zamkiem świata jakim bez wątpienia jest zamek gotycki w Malborku to Warmia może pochwalić się najlepiej zachowanym i najbardziej oryginalnym zamkiem gotyckim jakim jest zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim. Od 2024 roku powód do jego odwiedzenia jest szczególny. Po latach remontów, odtwarzania otoczenia zamkowego i ogrodów Krasickiego wszystkie prace zostały ukończone i zamek można podziwiać w całej okazałości.

To zdecydowanie perła szlaku zamków gotyckich Warmii i Mazur, która została uznana za pomnik historii. Zamek nazywany bywa „Wawelem Północy” z powodu piętrowych, murowanych krużganków, który przypominają te znajdujące się na Wawelu.

Polecamy zresztą odwiedzenie nie tylko samego zamku, ale i Lidzbarka Warmińskiego, który w ostatnich latach szczególnie wypiękniał.

A także pozostałych zamków szlaku na Warmii i Mazurach, które znajdziecie w tym tekście. Na zdjęciu niżej widoczny jest zamek w Olsztynie.

Najpiękniejsze zamki gotyckie na Warmii i Mazurach

Warto na ten szlak spojrzeć z różnych perspektyw, bo to zarówno dobra opcja dla zmotoryzowanych poruszających się samochodem, ale również to szlak, który można przejechać rowerem lub wybrać opcję pieszą. Oczywiście wówczas nie uda nam się tego zrobić nie tylko w weekend ale i w tydzień. Ale szczególnie latem to może być świetna propozycja.

Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach

Tak naprawdę szlak obejmuje trzy województwa: warmińsko-mazurskie, pomorskie i kujawsko-pomorskie. Jedna z ciekawszych jego części znajduje się na Warmii i fragmencie Ziemi Chełmińskiej, który leży na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

Nasz wybitny astronom Mikołaj Kopernik większość życia, bo aż 40 lat spędził na Warmii. Tu stworzył swoje najwybitniejsze dzieło opisujące teorię heliocentryczną. Szlak powstał z okazji przypadającej w 2023 roku 550 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Najciekawsze miejsca Szlaku Kopernikowskiego na Warmii i Mazurach znajdziecie przede wszystkim na wzgórzu katedralnym we Fromborku. Ale również w Olsztynie, którego administratorem był Mikołaj Kopernik i gdzie bronił zamku przed Krzyżakami.

Z interesujących miejsc na tym szlaku polecamy odwiedzić Elbląg, wspominany wcześniej Lidzbark Warmiński, a także Lubawę. W tym ostatnim mieście, o czym mało kto wie, Kopernik podjął decyzję o wydaniu dzieła „O obrotach sfer niebieskich”.

Po więcej informacji zapraszamy do tego tekstu na naszym blogu:

Szlak Kopernikowski na Warmii i Mazurach – najciekawsze miejsca

Szlak Połamanych Semaforów na Mazurach Garbatych

To absolutna perła regionu, mało znana, rzadziej uczęszczana, więc może być dobrą alternatywą na zatłoczone Mazury. Szlak który jest piękny o każdej porze roku, a jesienią staje się jeszcze bardziej magiczny i tajemniczy. Najbardziej znanym i rozpoznawalnym jego elementem są mosty w Stańczykach.

Szlak Połamanych Semaforów na Mazurach biegnie po dawnej linii kolejowej, która do końca II wojny światowej łączyła Żytkiejmy z Gołdapią. Zbudowana przez Niemców trasa, miała początkowo znaczenie gospodarcze, ale gwałtownie okazało się, iż nabiera również wymiaru turystycznego, ponieważ szczególnie w weekendy, podróże nią wybierali amatorzy spacerów na łonie natury, zbieracze runa leśnego i wędkarze.

Pozostały po niej nasypy biegnące przez piękne pofałdowany teren Mazur Garbatych i Puszczę Romincką.

Wiele z nich służy dziś jako ścieżki rowerowe i weszły w skład najpopularniejszej trasy rowerowej tej części Polski jaką jest Green Velo. Odcinek ten nazywa się Szlakiem Rominckiego Jelenia.

Wśród lasów natomiast ukryte są wyjątkowo piękne i mniej znane wiadukty, które w większości projektowali włoscy architekci i kształtem nawiązują do rzymskich akweduktów.

Najpiękniejsze po Stańczykach są na tej trasie mosty w Botkunach i wiadukty w Kiepojciach.

Polecamy wybrać się na kilka dni do Gołdapii, którą można potraktować jako bazę wypadową do poznawania najbliższej okolicy.

Szlak Połamanych Semaforów na Mazurach – najbardziej intrygująca trasa płn. Polski.

Najciekawsze szlaki turystyczne – Szlak Jakubowy

To najstarszy na Starym Kontynencie szlak pielgrzymkowy, który prowadzi do słynnego Santiago de Compostela w Hiszpanii. A konkretnie do grobu Jakuba Starszego. Rocznie przemierza go około stu tysięcy osób. Oczywiście, nie całą trasę ale jej znaczne odcinki. W planie przejście takiego odcinka ma również Dorotka i pewnie zdarzy się to w 2024 roku. Szlak ma ponad 3000 km długości. Najważniejszy jest odcinek polski, zwany Camino Polaco, od granicy z Litwą do Niemiec, długości ponad pół tysiąca kilometrów.

Szlak biegnie przez cały region, a my chcemy zwrócić uwagę na odcinek olsztyński. Dlatego, iż naszym zdaniem warto spojrzeć na stolicę Warmii i Mazur z tej perspektywy. Szlak to jedna z ciekawszych tras pieszych i rowerowych. Oczywiście związana jest ze świętym Jakubem, który jest również patronem Olsztyna. W tekście skupiliśmy się na rekreacyjno-kulinarnej jego części, które wydają nam się najbardziej atrakcyjne.

Miejski odcinek szlaku ma prawie 16 kilometrów długości i na gwałtownie można go przejść w 3 godziny. Oczywiście polecamy zwolnić i zapoznać się z najciekawszymi miejscami jakie się na nim znajdują.

Szlak Jakubowy w Olsztynie – najciekawsze miejsca i knajpki, które warto poznać

Szlaki kajakowe Warmii Mazur

Skoro jesteśmy w Olsztynie to podpowiadamy, iż przez miasto płynie rzeka Łyna, która na końcu miasta momentami przybiera charakter górski, płynąc przez Las Miejski. Las ten jest największym Lasem Miejskim, w granicach administracyjnych miasta w Europie.

Miasto z tej perspektywy wygląda niesamowicie i momentami mamy wrażenie, iż jesteśmy w jakiejś puszczy. Warto spróbować przepłynąć się kajakiem przez Olsztyn, szczególnie w upalne dni.

Kajakiem przez Olsztyn – pomysł na niebanalne popołudnie

Szlaki turystyczne Warmii i Mazur – Międzynarodowa Droga Wodna E70

MDWE70 to malowniczy szlak wodny łączący Europę Zachodnią od Antwerpii przez berliński węzeł i północną Polskę z systemem drogi wodnej Niemna. Przepłynęliśmy polski odcinek tej drogi i to była jedna z najbardziej niezapomnianych przygód życia. Nie trzeba było jechać na koniec świata, by doświadczyć piękna natury i cieszyć się błogim spokojem z dala od tłumów.

Warmińsko-mazurska część biegnie głównie po Zalewie Wiślanym obejmuje rzekę i miasto Elbląg.

Wysoczyzna Elbląska po wodzie – co zobaczyć nad Zalewem Wiślanym

Podczas gdy na większości trasy nie potrzeba uprawnień do pływania housebotem tak na Zalewie Wiślanym uprawnienia sternika motorowodnego są wymagane. A iż akwen jest patrolowany przez policję wodną, lepiej przestrzegać przepisów również dla własnego bezpieczeństwa.

Naszym zdaniem pływanie po warmińsko-mazurskim odcinku MDWE70 to piękna przygoda, dla wszystkich miłośników wody. Houseboaty do wyczarterowania spokojnie znajdziecie na Szkarpawie.

A jeżeli wolicie nieco spokojniejsze formy rekreacji to wokół MDWE70 można również popływać kajakiem o czym również piszemy na blogu:

Spływy kajakowe po Warmii i Powiślu – Pasłęką i Kanałem Jagiellońskim

Szlaki żeglowne Mazur

Kto nas obserwuje ten wie, iż jeżeli mamy do wyboru wypoczynek nad wodą czy w górach zawsze wybierzemy wodę. Pewnie dlatego żyjemy tu gdzie żyjemy, czyli na Warmii i Mazurach, gdzie pięknych jezior nie brakuje. Od lat uważamy, iż południowa część mazurskich szlaków jest do tego stopnia zatłoczona, iż w okresie postanowiliśmy je omijać.

Dlatego najczęściej wybieramy wszystko co znajduje się w okolicy Giżycka i powyżej. Osobom kochającym żagle polecamy Szlak Żeglowny z Giżycka do Węgorzewa. Podczas tej wyprawy można odwiedzić piękny Sztynort.

A także niezniszczony kompleks bunkrów Wermachtu w Mamerkach.

Po drodze miniecie jezioro Kirsajty, gdzie kręcono sceny na Nilu do filmu Faraon. Naszym skromnym zdaniem to jeden z piękniejszych szlaków żeglownych jakie są dostępne na Mazurach.

Weekend pod żaglami na Mazurach – trasą od Giżycka na północ

Jak podoba Wam się to zestawienie? Co jeszcze powinno się w nim znaleźć?

Idź do oryginalnego materiału