__
Bywa, iż oglądając eksponaty z nich wykonane, nie zwracamy uwagi na ich pochodzenie z morskich głębin – tymczasem my podczas spaceru poszukamy obiektów, które wykreowano z użyciem skarbów z morza.
__
W ramach naszego wydarzenia chcielibyśmy zaprosić na dyskusję na temat ambiwalencji granicy, która z założenia powinna oddzielać od siebie, jednak czasem zdaje się łączyć skoncentrowane po obu jej stronach społeczeństwa. Oprócz aspektu historycznego ustanowienia granicy i rozwoju stosunków na pograniczu polsko-niemieckich, w dyskusji poruszymy także aktualne tematy – sytuację na granicy podczas pandemii oraz obecnych migracji spowodowanych wojną. Udział w dyskusji wezmą socjologowie, historycy i politolodzy.
__
9 grudnia (sobota), 11:00-12:30, Muzeum Narodowe w Poznaniu
Wykład: „Średniowiecze: bardziej współczesne niż nam się wydaje!”
Czy średniowiecze to były „wieki ciemne”, ponure i bezbarwne? Czy ludzie żyli w brudzie i wierzyli, iż Ziemia jest płaska? Czy literatura i sztuka pozostawały pod kontrolą Kościoła, a artyści tworzyli niemal wyłącznie dzieła religijne? Czy aspekty związane z seksualnością, zwłaszcza z seksualnością kobiet, były cenzurowane? Te pytania nawiązują do wciąż popularnych mitów na temat społeczeństwa i kultury europejskiej Wieków Średnich – mity te obali w swym wykładzie historyk sztuki dr Magdalena Łanuszka. Może się choćby okazać, iż pod wieloma względami średniowiecze bliższe było współczesności, niż późniejsze czasy nowożytne.
__
9 grudnia i 10 grudnia (sobota i niedziela), 12:00-14:00, Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu
Tajniki pracy złotnika. Spotkanie-pokaz z mistrzem i konserwatorem przedmiotów srebrnych.
Srebra Funduszu Obrony Narodowej to w większości przedmioty codziennego użytku – biżuteria, sztućce, naczynia stołowe, galanteria męska i damska. Ten ogromny zasób pozwala podejrzeć pracę rzemieślnika – złotnika. Jak wykonywało się te przedmioty, które z technik są dziś zapomniane, jakich używano narzędzi i jakich umiejętności i narzędzi wymagała ta praca, o tym dowiemy się podczas pokazu i warsztatów złotniczych z mistrzem i konserwatorem przedmiotów srebrnych Marianem Klabiszem.
__
