Nadchodzą wielkie zmiany. Darmowe turnusy w sanatorium dla nowych grup pacjentów. Kto skorzysta?

gazeta.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl


Już od 1 lutego 2025 coraz więcej Polaków będzie miało szansę skorzystać z darmowych turnusów rehabilitacyjnych finansowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Kto będzie zwolniony z opłat za pobyt w sanatorium? Zmiany zaczną obowiązywać nowe grupy.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozszerza listę schorzeń uprawniających do bezpłatnego pobytu w sanatorium. Wszystko w ramach prewencji rentowej. Dotyczy to osób, które są zagrożone utratą umiejętności pracy, jednak jest szansa, iż odzyskają ją po rehabilitacji. Jak czytamy na stronie ZUS muszą również zostać spełnione poniższe warunki:

REKLAMA






jesteś objęty ubezpieczeniem w ZUS (posiadasz aktywne zatrudnienie),
otrzymujesz zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne,
pobierasz czasową rentę z tytułu niezdolności do pracy,
podczas kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywasz, lekarz orzecznik uzna, iż jest to konieczne,
ubiegasz się o świadczenie rehabilitacyjne lub rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Zainteresuje cię też: Podróżniczka wskazała nam ulubione perełki. Odwiedź, zanim staną się popularne. "Jeszcze niezadeptane"


Zobacz wideo Kryzys w NFZ, szpitale odwołują wizyty. Rząd mówi: pieniędzy nie będzie



Komu przysługuje darmowe sanatorium? Szykują się duże zmiany w 2025 roku
W ramach prewencji rentowej organizowane są specjalne turnusy. Wyjazd do sanatorium odbywa się w ciągu kilku tygodni od otrzymania skierowania. ZUS finansuje rehabilitację obejmującą leczenie, zakwaterowanie oraz wyżywienie. Dodatkowo refunduje koszty dojazdu najtańszym środkiem transportu publicznego z miejsca zamieszkania do ośrodka rehabilitacyjnego i z powrotem.





ZUS Fot. Michał Ryniak / Agencja Wyborcza.pl


Jak podaje portal money.pl, w 2024 roku wydatki na prewencję rentową w ramach ZUS wyniosły 321 mln zł. W tym roku kwota ta ma wzrosnąć do 415 mln zł. Zwiększony budżet oznacza również zmiany w zakresie profili pacjentów kwalifikujących się skorzystanie z darmowej rehabilitacji. Według informacji przekazanych przez fakt.pl, od 1 lutego wejdą zmiany, zgodnie z którymi będzie możliwa realizacja wczesnej rehabilitacji powypadkowej. Z kolei już od 1 kwietnia ruszy rehabilitacja osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego (w systemie stacjonarnym, jak i ambulatoryjnym).



Jakie choroby kwalifikują do sanatorium z ZUS? Lista schorzeń
Rehabilitacja trwa 24 dni, jednak ordynator ośrodka może zdecydować o jej przedłużeniu lub skróceniu, pod warunkiem uzyskania wcześniejszej zgody ZUS. Są dwa możliwe rodzaje skierowań. W systemie stacjonarnym lub ambulatoryjnym. Jakie schorzenia można rehabilitować?

Rehabilitacja w systemie stacjonarnym (pobyt całodobowy w ośrodku rehabilitacyjnym) dotyczy schorzeń: narządu ruchu, narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa), układu krążenia, układu oddechowego, psychosomatycznych, onkologicznych po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego, narządu głosu, ośrodkowego układu nerwowego;
Rehabilitacja w systemie ambulatoryjnym (codziennie dojeżdżasz na rehabilitację w wyznaczonych godzinach) dotyczy schorzeń: narządu ruchu, układu krążenia, w tym monitorowanego telemedycznie, ośrodkowego układu nerwowego.
Idź do oryginalnego materiału