Nasze prababcie wiedziały, jakie prozdrowotne skarby można znaleźć na łące czy w ogródku. Chętnie wykorzystywały zioła, takie jak estragon, mięta lub szałwia. Na szczególną uwagę zasługuje jednak pewna roślina, którą często mijamy podczas spacerów. Babka lancetowata jest niedoceniana, a stanowi remedium na wiele dolegliwości.
Zioła od wielu lat były wykorzystywane w kuchni i w medycynie naturalnej. Często są też składnikami różnych suplementów, gdyż mają wiele adekwatności leczniczych. Z roślin, które spotykamy na swojej drodze, możemy zrobić różnego rodzaju maści lub wywary. Skarbnicą witamin i minerałów jest pewien niepozorny chwast. Słodki syrop z babki lancetowatej pomaga między innymi w walce z objawami przeziębienia — a to tylko jedna z jego zalet.
Babka lancetowata ma wiele prozdrowotnych adekwatności
Ciekawostką jest fakt, iż roślinę tę zalicza się do chwastów. Możemy ją spotkać dosłownie wszędzie, choćby blisko własnego podwórka. Babka lancetowata to właśnie te liście, które przykładaliśmy sobie do kolana, kiedy się przewróciliśmy. Okazuje się, iż był to dobry pomysł, gdyż roślina ta przyspiesza gojenie ran oraz łagodzi ból związany ze stłuczeniami. Zmniejsza również opuchliznę po ukąszeniu przez owady. Jakie jeszcze adekwatności mają języczki polne? Lista jest bardzo długa.
Pyszności – Fot. Adobe Stock
Babka lancetowata bardzo dobrze radzi sobie z przeziębieniem, grypą i podobnymi infekcjami. Łagodzi kaszel i katar oraz przyczynia się do obniżenia gorączki. Picie wywaru lub syropu ułatwia odkrztuszanie, dlatego często polecany jest na tak zwany kaszel palacza. Roślina pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit i wspomaga leczenie wrzodów żołądka. Warto też wspomnieć o tym, iż języczki polne mają działanie przeciwpasożytnicze i przeciwbakteryjne.
Syrop z babki lancetowatej to remedium na przeziębienie. Jak go zrobić?
Wystarczy tylko 1-2 łyżeczki tego specyfiku, by zacząć czuć się lepiej. Samo przygotowanie mikstury nie jest trudne. Wystarczy tylko przygotować odpowiednie składniki i zacząć pracę.
Składniki:
- kilku garści babki lancetowatej,
- pół kilograma cukru,
- 0,2 kg miodu,
- wody.
Sposób przygotowania:
- Liście zmiel (możesz to zrobić dzięki moździerza lub maszynki do mielenia mięsa) i zalej je wodą.
- Następnie dodaj cukier oraz miód i zacznij gotować. Ustaw palnik na niską moc. Mieszaj wywar do momentu, w którym się zgęstnieje.
- Gorący syrop przelej do wyparzonych wcześniej słoiczków lub buteleczek. Miksturę z babki lancetowatej przechowuj w chłodnym miejscu.
Wypróbuj przepis na fantastyczną przekąskę do filmu: