Na święta zrób pierogi z takim farszem. We Włoszech uważają, iż przynosi bogactwo

top.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /Pixel


Pierogi to przewodnie danie na wigilijnym stole. Najczęściej robimy tradycyjne z kapustą i grzybami, jednak w tym roku warto pokusić się o zrobienie innego, ale równie pysznego farszu. We Włoszech ma on szczególne znaczenie - przynosi bogactwo. O jakie nadzienie chodzi? Sprawdź już teraz.

Znudziły ci się tradycyjne pierogi z kapustą i grzybami? Zaskocz w tym roku swoich gości i zaserwuj to danie, ale z farszem z soczewicy, cebuli i czosnku. Takie połączenie smaków zachwyci dosłownie każdego.

Soczewica - wyjątkowe znaczenie i bogactwo wartości odżywczych

Tradycja związana z soczewicą sięga swoimi korzeniami starożytnego Rzymu. Kształt ziaren jest soczewkowaty, podobny do monety, dlatego uznano je za symbol bogactwa i dobrobytu. Włosi zajadają się daniami z soczewicą zwłaszcza w Sylwestra i Nowy Rok.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nadziać nią polskie pierogi serwowane na Wigilię. To świetny sposób na połączenie polskiej tradycji z włoską symboliką. Dzięki temu prostemu zabiegowi można dodać kolacji wigilijnej nowoczesnego akcentu.

Oprócz wyjątkowego znaczenia soczewica jest bogata w wartości odżywcze, zwłaszcza w białko. W swoim składzie ma minerały tj. żelazo, potas, fosfor, magnez. Zawarte w niej witaminy z grupy B wspomagają proces metabolizmu i produkcji krwinek czerwonych. Dobrze wpływają także na układ pokarmowy. Z kolei związki taninowe działają przeciwnowotworowo.

Przepis na farsz z soczewicy do pierogów

Pierogi najlepiej zrobić z czerwoną soczewicą, która jest łatwa do rozgotowania i dobrze się przyswaja. jeżeli masz zieloną albo żółtą, to też możesz jej użyć.

Jakich składników potrzebujemy do zrobienia farszu z soczewicy do pierogów? Oto lista:

  • 1 szklanka soczewicy;
  • 1 cebula;
  • 2 ząbki czosnku;
  • 1 jajko;
  • przyprawy: sól, pieprz, majeranek, papryka ostra.

Na początek przelewamy wodą surową soczewicę i gotujemy ją do miękkości. W międzyczasie podsmażamy na patelni pokrojoną w kostkę cebulę. Te dwa składniki łączymy z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, jajkiem i przyprawami.

Tak przygotowany farsz wykładamy na ciasto pierogowe. Następnie formujemy pierogi i gotujemy je we wrzącej wodzie.

W Wigilię podajemy pierogi z soczewicą z zarumienioną cebulką albo z kwaśną śmietaną. Na co dzień możemy serwować je ze skwarkami.

Zobacz też:

Nie wyrzucaj buraków z zakwasu. Zrobisz z nich najlepszą sałatkę

​Siostra Salomea dodaje tę przyprawę do makowca. Pierwszy znika ze stołu

Zapomnij o wodzie. Wymocz w tym śledzie, a będą kruche i delikatne w smaku

Idź do oryginalnego materiału