Na święta umyj okna wodą z tym składnikiem. W mig będą czyste jak łza

top.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Świąteczne porządki realizowane są w najlepsze, a wiele osób zamierza na dniach umyć okna, co jest prawdziwym wyzwaniem. Najgorsze są pozostające po czyszczeniu smugi. Można jednak użyć pewnego produktu, za pomocą którego będą czyste jak łza. Wcale nie chodzi o ocet.

Każdy z nas chce, aby okna na Wielkanoc były czyste, pozbawione smug i zacieków. Niestety czasem choćby popularne, drogie detergenty nie spełniają naszych oczekiwań. Właśnie dlatego wiele osób sięga po ocet o drażniącym zapachu. Istnieje jednak lepszy środek, jakim jest...amoniak.

Smugi na oknach - od czego powstają?

Przyczyn powstawania smug jest naprawdę wiele. Mogą się pojawić, gdy używamy zbyt dużo płynu, niewłaściwej ścierki czy choćby wykonujemy tę czynność o nieodpowiedniej porze dnia. Mało komu przyszłoby do głowy, iż roztwór gwałtownie paruje w pełnym słońcu, pozostawiając nieestetycznie wyglądające ślady.

Stosujmy więc z umiarem płyn myjący i używajmy ściereczki z mikrofibry, a przy dużych zabrudzeniach - gazety. Czasem warto też najpierw przetrzeć szybę na sucho, aby pozbyć się luźnych zanieczyszczeń. Gdy odpowiednio rozprowadzimy roztwór z amoniakiem, to też możemy być pewni, iż nie powstaną żadne ślady.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Domowe sposoby na wyczyszczenie dywanu — wypróbuj patent z kapustą kiszoną

Mycie okien amoniakiem krok po kroku

Amoniak to niezwykle skuteczny środek do mycia okien. Usuwa osad, zacieki po deszczu i nie powoduje powstawania smug. Poza tym działa silniej niż ocet, a mimo to nie pozostawia ostrego, nieprzyjemnego zapachu. Jak umyć nim szyby?

Żeby skutecznie umyć okna, należy wymieszać 1 szklankę amoniaku z 3 szklankami wody. Taką mieszankę przelewamy do butelki ze spryskiwaczem. Roztwór rozpylamy na szybach i przecieramy je ściereczką z mikrofibry. Zanieczyszczenia w mig zostaną usunięte, a o smugach i zaciekach nie będzie mowy.

Nieco inaczej myjemy bardzo zabrudzone okna, które nie były czyszczone po zimie. W tym przypadku przygotowujemy szybę, a więc usuwamy z niej na sucho wszelkie zanieczyszczenia. Dopiero w kolejnym kroku spryskujemy ją roztworem i przecieramy gazetą.

Szyby myjemy partiami. Nie czekamy, aż roztwór zaschnie - musimy dość gwałtownie rozprowadzić go na powierzchni.

Tak jak wspomniano, amoniak to substancja o silnym działaniu, dlatego należy stosować go wyłącznie w dobrze przewietrzanych miejscach i trzymać z dala od dzieci. Może działać drażniąco na skórę i oczy, więc najlepiej używać tego środka w rękawiczkach ochronnych.

Zobacz też:

Nie tylko łupki z cebuli. Zanurz jajka w tym naparze, a zyskasz najpiękniejsze pisanki

​Tymi owocami też zafarbujesz pisanki. Będą mieć piękny, głęboki kolor

Goście w drodze, a na kanapie plama? Tak pozbędziesz się jej w kwadrans

Idź do oryginalnego materiału