Na przykładzie butów Loro Piana pokazuję, jak rozpoznać luksusowe podróbki

mrvintage.pl 1 rok temu

Włoska marka Loro Piana przez wiele dekad znana była głównie w środowisku bogatych koneserów dobrego stylu, ale od kilku lat jej popularność dynamicznie rosła. Stało się to głównie za sprawą trendu o nazwie cichy luksus (odsyłam do tego artykułu: Czym jest cichy luksus), czyli ubraniach obrzydliwie drogich, fenomenalnie jakościowych, o prostym wzornictwie, bez widocznych logotypów. Loro Piana jest wręcz synonimem tego określenia. Ich wzornictwo jest ponadczasowe, „czyste”, a same produkty doskonałej jakości.

Rosnąca popularność tej marki spowodowała, iż na rynku zaczęły się pojawiać podróbki, których wcześniej w zasadzie nie było.

A dlaczego nie było? Z dwóch podstawowych powodów. Po pierwsze, jakość Loro Piana była i jest tak wysoka, iż trudno było produkować podróbki, które byłyby zbliżone jakością do oryginału, a jednocześnie dawały zarobek tym, którzy takie podróbki wprowadzają na rynek. Przypomnę, iż marka ta przez dekady słynęła głównie z artykułów kaszmirowych, zatem nie tak łatwo zrobić tanią podróbkę takich produktów.

Po drugie, poza bardzo wąskim środowiskiem ludzi bogatych, marka ta nie budziła powszechnego pożądania, porównywalnego z topowymi markami luksusowymi, a to jednak jest warunek konieczny opłacalności takiego czarnego rynku. Torebka Louis Vuitton, pasek Hermes, polo Lacoste – to przykłady takich produktów powszechnie pożądanych, dlatego są one tak często podrabiane. Produkty Loro Piana dotychczas nie zaliczały się do tej kategorii, ale to się zmieniło.

Szczególnie pożądane stały się ich buty z linii Summer Walk i ich inne odmiany m.in. Open Walk, Urban Walk. Za oryginał trzeba w tej chwili zapłacić około 4000 zł, więc nie każdego na to stać. To miejskie mokasyny o minimalistycznym wzornictwie, które są w ich ofercie od wielu lat, ale dopiero teraz na rynku pojawiło się bardzo dużo podróbek tego modelu. Warto dodać, iż są to podróbki wysokiej jakości, które naprawdę są trudne do odróżnienia od oryginału.

A zainteresowałem się tym tematem i postanowiłem się z wami podzielić po tym, jak sam prawie dałem się złapać na taki egzemplarz na portalu Vinted. Buty te były bardzo dobrą kopią oryginału (m.in. pudełko, metki, worki płócienne) i dopiero po kilkudziesięciu minutach researchu udało mi się potwierdzić, iż nie jest to egzemplarz oryginalny. Ja ich nie kupiłem, ale po kilku godzinach kupił je ktoś inny i takich ofert widuję sporo na portalach z ogłoszeniami (Vinted, OLX), gdzie oferty wystawiają osoby prywatne. Przez ostatnie miesiące przyglądałem się temu i przygotowałem poradnik o tym jak rozpoznać podróbki tych słynnych butów.

Zanim pokażę wam te podrobione egzemplarze, których zdjęcia sobie zapisałem, to kilka uwag ogólnych, jak się zabrać do takiego śledztwa, gdy macie wątpliwości czy dany produkt jest oryginalny, a nie macie dużego doświadczenia w identyfikacji produktów danej marki.

Bo te moje porady można wykorzystać przy identyfikacji innych produktów i marek, ponieważ większość podróbek produktów z wysokiej półki łączy to samo – drobne detale na któryś ktoś poległ albo przyoszczędził. Wynika to głównie z tego, iż cały proceder produkcji podróbek musi być dość tani, by wszyscy po drodze na tym zarobili, a klient docelowy i tak otrzymał cenę co najmniej 50% niższą od oryginału (a zwykle jeszcze dużo niższą tj. 20-30% ceny oryginału). Dlatego te oszczędności najbardziej widać na małych szczegółach, których przeciętny klient nie dostrzega. Gdybym ten poradnik miał podsumować jednym zdaniem, to brzmiałoby ono: Detale prawdę ci powiedzą.

Od czego zatem zacząć? Po pierwsze, staraj się jak najlepiej poznać charakterystyczne cechy oryginalnych produktów danej marki. jeżeli masz możliwość, to oczywiście na żywo, a jeżeli nie, to obejrzyj jak najwięcej zdjęć produktów ze sprawdzonych sklepów internetowych. Chodzi o detale, na które normalnie nie zwracasz uwagi: sposób wszycia metek i ich wygląd, staranność haftów, nadruków, wykończenia krawędzi i ściegów (wystające nitki), gęstość szwów, rodzaje guzików, suwaków i metalowych okuć, proporcje znaków graficznych i napisów.

Po drugie, w oficjalnym sklepie internetowym danej marki (lub w innych zaufanych sklepach) staraj się odnaleźć taki sam lub podobny produkt do tego, który chcesz kupić i masz wątpliwości co do jego oryginalności. Ściągnij sobie zdjęcia oryginalnego produktu i przyjrzyj się uważnie detalom, które wymieniam powyżej. Porównaj je ze zdjęciami produktu, który zamierzasz kupić. Wyczul wzrok maksymalnie, jak tylko się da i zabaw się w „Znajdź 3 różnice”, bo to właśnie po drobnych detalach najłatwiej poznać dobre podróbki.

I po trzecie, jeżeli mowa o produktach z wysokiej półki, to pamiętaj, iż ich cena nie bierze się z palca, ale zwykle stoi za tym ponadprzeciętna jakość ukryta w najdrobniejszych detalach, dlatego musisz nauczyć się wyłapywać tę jakość wzrokiem. Również tam, gdzie zwykle wzrok nie dociera (podszewki, lamówki, wkładki, zapiętki). Poza wymienionymi detalami, to także jakość materiałów, skór, sposób w jaki one „pracują” i jak się układają. Umiejętność dostrzegania takich detali przychodzi z czasem, ale to, co pokażę na poniższych grafikach z butami Loro Piana można wyłapać choćby gdy nie macie dużego doświadczenia. Zresztą zobaczcie sami.

STARANNOŚĆ WYKOŃCZENIA WNĘTRZA, WKŁADEK, ZAPIĘTKÓW

Czyli wszystko to, co nie jest widoczne z zewnątrz – to tu szukają oszczędności firmy produkujące podróbki. W ubraniach będą to również wystające nitki z wewnętrznych szwów , niestarannie obszyte dziurki guzikowe.

STARANNOŚĆ WYKONANIA LOGOTYPÓW

To jest coś po czym bardzo łatwo poznać podróbki. Często brakuje tu precyzji, staranności, detale się ze sobą zlewają, a litery często mają inne proporcje i krój niż w oryginale. Zwróć zawsze uwagę na malutkie szczegóły, ogonki przy literach, odstępy między poszczególnymi składowymi logotypu.

JAKOŚĆ SKÓRY

Możecie wierzyć lub nie, ale marki luksusowe naprawdę nie oszczędzają na skórach. Są one wyraźnie lepszej jakości niż u marek ze średniej półki cenowej, choć mało doświadczone oko może tego nie wychwycić na zdjęciach. Zobaczcie moje podpowiedzi na grafice.

METALOWE OKUCIA

Klamry pasków, elementy ozdobne, suwaki, karabińczyki – to elementy, które w markach luksusowych są jak biżuteria, więc nie oszczędza się na nich. Są ciężkie, bardzo starannie odlane i wypolerowane. Mają idealne proporcje, a krawędzie są starannie wykończone.

POZOSTAŁE DETALE

Przy podróbkach butów Loro Piana dość często zdarzają się potknięcia na detalach z pięty. Jest tam charakterystyczny znaczek LP, który bywa źle odwzorowany (inny krój liter, złe proporcje, grube kontury) albo umieszczony za nisko.


Dajcie znać w komentarzach czy chcielibyście taki poradnik dotyczący innych marek, które są często podrabiane. Mam dość pokaźny folder ze zdjęciami podróbek Polo Ralph Lauren, które od czasu do czasu wpadają mi w oko na Vinted.

Idź do oryginalnego materiału