Na pewno słyszałaś, by nigdy nie golić się pod włos. Oto, jaka jest prawda

natemat.pl 3 dni temu
Golenie to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych wśród kobiet. Niezależnie od tego, czy chodzi o nogi, pachy czy okolice bikini, zależy nam na gładkości skóry, ale też braku podrażnień i komforcie. I tu pojawia się rada, którą każda z nas słyszała – "nie gól się pod włos". To jeden z największych kosmetycznych mitów.


Czy golić się z włosem czy pod włos? Wyjaśniamy mit


Oczywiście, rada by nie golić się pod włos także ma swój sens. Golenie zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów to metoda uważana za delikatniejszą. Jest szczególnie polecana dla osób o wrażliwej skórze oraz dla tych, które borykają się z problemem wrastających włosków czy podrażnień.

Ostrze maszynki sunie wtedy po powierzchni skóry w sposób bardziej naturalny, co minimalizuje ryzyko mikro urazów i zaczerwienień. Ten sposób ma też inną istotną zaletę – ogranicza problem wrastających włosków.

Tyle iż są też wady – golenie może nie być tak dokładne, jak przy goleniu pod włos i częściej wymaga poprawek, co może prowadzić do szybszego zużycia maszynki.

Golenie pod włos, czyli przeciwnie do naturalnego kierunku wzrostu włosków, daje efekt wyjątkowo gładkiej skóry. To dlatego wiele kobiet preferuje tę metodę, zwłaszcza przed ważnymi wydarzeniami, kiedy chcą mieć perfekcyjnie gładkie nogi czy pachy.

Włoski są ścinane bliżej skóry, co sprawia, iż efekt utrzymuje się nieco dłużej. Ten sposób golenia nie wymaga też częstych poprawek. Jednak to rozwiązanie nie jest pozbawione wad – często wiąże się z większym ryzykiem podrażnień, a także wrastania włosków. Poza tym może powodować dyskomfort, zwłaszcza przy wrażliwej skórze.

Golenie – którą metodę wybrać?


Obydwa sposoby golenia mogą być skuteczne i bezpieczne. Musisz dobrać je do siebie. jeżeli masz skórę wrażliwą i skłonną do podrażnień, lepszym wyborem może być golenie z włosem.

Natomiast jeżeli zależy ci na idealnie gładkiej skórze i nie masz problemów z wrastającymi włoskami, golenie pod włos będzie skuteczniejszym rozwiązaniem. Możesz też połączyć obie techniki – najpierw golić się z włosem, a następnie wykonać delikatne poprawki pod włos tam, gdzie to konieczne.

Każda skóra jest inna, dlatego warto testować różne sposoby i znaleźć ten, który najlepiej sprawdzi się w twoim przypadku. Niezależnie od wybranej metody, najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie skóry i jej późniejsza pielęgnacja.

Idź do oryginalnego materiału