Na Karaibach samoloty lecą tuż nad plażowiczami. Też tak chcesz? W Europie jest jedno takie miejsce

gazeta.pl 1 tydzień temu
Na Karaibach znajduje się oryginalna plaża. Wbrew pozorom nie chodzi o wyjątkowy piasek czy kolor wody. Prawdziwym fenomenem są samoloty, które przelatują tuż nad głowami turystów. Mało kto wie, iż w Europie też istnieje bardzo podobne miejsce.
Międzynarodowy Port Lotniczy Juliana znajduje się na karaibskiej wyspie Sint Maarten. Jego cechą charakterystyczną jest nietypowa lokalizacja. Pas startowy po obu stronach jest oddzielony od wody zaledwie kilkudziesięciometrowym pasem plaży. Turyści oraz fani lotnictwa bardzo często przychodzą tam, żeby obserwować i fotografować samoloty, które podchodzą do lądowania na wysokości 10-20 metrów nad ziemią.


REKLAMA


Zobacz wideo Lotnisko w Katarze zachwyca. Przepych, drogie marki i... park


Z czego słynie Sint Maarten? Plażowicze mają niesamowite widoki
Osoby przebywające na plaży instynktownie pochylają głowy, gdy widzą nadlatujący samolot. Jest to naturalny odruch w obawie przed zderzeniem z maszyną. Ze względów bezpieczeństwa policja ostrzega, żeby nie przebywać przy barierce oddzielającej lotnisko od plaży.


Niestety w 2017 roku doszło tam do tragicznego wypadku. 57-letnia turystka z Nowej Zelandii obserwowała starty i lądowania samolotów zza płotu zlokalizowanego na końcu pasa startowego. W wyniku podmuchu silników startującej maszyny uderzyła głową w ścianę oporową. Kobieta zmarła.


Sint Maarten na Karaibach unsplash.com/Robin Canfield


Grecja jak Karaiby. Ma jedno z najkrótszych pasów startowych na świecie
jeżeli podoba ci się wizja oglądania samolotów z tak bliskiej odległości i na plaży, wcale nie musisz jechać na Karaiby. Podobne widoki są dostępne w Europie, a dokładniej w Grecji. Mowa o wyspie Skiathos i znajdującym się tam porcie lotniczym. Ma on jeden z najkrótszych (1628 m) i najwęższych pasów startowych na świecie. Większe maszyny nie mogą startować z niego w pełni zatankowane, bo im większa masa, tym dłuższą drogę muszą pokonać, żeby wzbić się w powietrze. Przelatują tuż nad głowami plażowiczów, samochodów oraz turystów z aparatami.
Idź do oryginalnego materiału