Mycie okien octem w pochmurny dzień. Dodaj składnik z łazienki, a szyby będą lśnić, jak nigdy wcześniej

kobieta.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Melena-Nsk/Istock.com


Jedną z najczęstszych domowych prac z okazji wiosennych porządków jest mycie okien. Przed świętami w wielu domach jest to rzecz równie ważna, co przygotowywanie kulinarnych specjałów na wielkanocny stół. Tradycyjnie używamy do tej czynności płynu do mycia, jednak coraz częściej sięgamy po bardziej ekologiczne, a równie skuteczne rozwiązania. Mowa tutaj oczywiście o occie. Jak wykorzystywać go do mycia szyb i dlaczego warto? Wyjaśniamy.
Ocet to produkt, który znajdziemy w większości, o ile nie w każdym gospodarstwie domowym. Znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też podczas prac porządkowych. Skutecznie usuwa zanieczyszczenia z różnych powierzchni, w tym te pojawiające się na oknach. jeżeli wymieszasz go z wodą w proporcji 1:1, to uzyskasz silnie działającą mieszankę, która świetnie poradzi sobie choćby z największym brudem.


REKLAMA


Zobacz wideo Za oknami czuć wiosnę! Pszczoły i kwiaty budzą się do życia


Mycie okien wodą z octem ma wiele zalet. Dowiedz się, dlaczego warto
Pierwsze wiosenne promienie słońca zawsze cieszą, ale też przypominają o pracach porządkowych. Zanieczyszczenia na szybach oświetlone przez poranne lub popołudniowe słońce, skutecznie motywują do mycia okien. Z wodą i octem wykonasz to zadanie perfekcyjnie. Dlaczego?


ocet rozpuszcza tłuszcz, brud i inne zanieczyszczenia, które osiadają na szybach okien
ma adekwatności antybakteryjne
jest równie skuteczny, co środki chemiczne, a jednocześnie tańszy i bardziej ekologiczny


Woda z octem do mycia szyb - proporcje mają znaczenie
Wiemy już, dlaczego warto sięgać po ten prosty patent na czyste szyby. Pora zatem dowiedzieć się, jakie proporcje wody z octem do mycia szyb należy zastosować, aby skutecznie uporać się z zabrudzeniami. A wszystko zależy od ilości zanieczyszczeń:


jeżeli szyby mają dużo zabrudzeń, bo np. myte są po raz pierwszy po zimowej przerwie, to należy zastosować najsilniejszą mieszankę w proporcji 1:1
w przypadku mniejszych zanieczyszczeń można ograniczyć ilość octu, zgodnie z proporcją 1:2 (2 części wody na 1 część octu) lub choćby 1:3 (3 części wody na 1 część octu)


Aby lepiej rozpuścić brud i nadać lepszego poślizgu ściereczce (szybciej myję się okna) dodaj do mieszanki pół łyżeczki mydła w płynie.
Woda z octem do szyb. Sposób na pozbycie się duszącego zapachu
Ocet ma charakterystyczny, ostry i nieco duszący zapach, za którym nie każdy przepada. Jest jednak skuteczny sposób na to, aby woda z octem do szyb była znośna także dla osób wrażliwych na zapachy. Na 2-3 dni wcześniej, do octu można dodać skórkę startą z pomarańczy lub cytryny (przed użyciem odcedzamy). Zapach domowego detergentu będzie wówczas znacznie przyjemniejszy, a przy tym nie straci nic ze swoich adekwatności.


Zobacz też: Wachowicz do wielkanocnego barszczu nie dodaje zakwasu, tylko coś całkiem innego. Smak jest obłędny
Jak myć okna octem? Nie rób tego przy pełnym słońcu, jeżeli nie chcesz mieć smug
Na skuteczne mycie okien wpływ na kilka czynników, a oprócz użytych do tego celu środków, bardzo duże znaczenie ma także pogoda. Jak myć okna octem czy innym preparatem, to tylko w suchy, ale pochmurny dzień. Do porządków zachęca zwykle słoneczna pogoda, jednak gdy do pracy zabierzemy się w pełnym słońcu, to istnieje duże ryzyko, iż zbyt gwałtownie schnący środek pozostawi na szybach niechciane smugi, a tego efektu chcielibyśmy oczywiście uniknąć.


Jak umyć okna octem? Wykorzystaj spryskiwacz, a praca przebiegnie gwałtownie i przyjemnie
Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na to, jak umyć okna octem, jest wymieszanie obu składników w odpowiednich proporcjach, a następnie przelanie domowego detergentu do spryskiwacza.


szyby spryskujemy wodą z octem i wycieramy do sucha ściereczką z mikrofibry
następnie używamy drugiej ściereczki, aby ''wypolerować'' szybę do czysta i wzmocnić efekt.


Myjesz okna octem czy specjalnym płynem? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Idź do oryginalnego materiału