Muzeum przyrodnicze Funes/Villnöss – Centro Visite Puez-Odle

neverendingtravel.pl 1 rok temu

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek czy da się oblicze gór zamknąć w jakichś „ramach” tak, aby dało się je poznać i poczuć niekoniecznie wybierając się na wędrówkę po nich? Bo my odwiedziliśmy miejsce, w którym takie zadanie zostało zrealizowane! Zapraszamy Was zatem do przeczytania relacji z wizyty w Centro Visite Puez-Odle, czyli Muzeum przyrodniczym Funes/Villnöss w Dolomitach.

Park krajobrazowy Parco naturale Puez Odle,

Park Krajobrazowy Puez-Odle/Pues-Geisler zawdzięcza swoją nazwę szczytom Sass Rigais (3025 m), Furchetta (3030 m), Sass da L’Ega/Wasserkofel (2924 m), na których Reinhold Messner stawiał pierwsze kroki we wspinaczce.

Masyw występuje pod nazwami: Geisler (po niemiecku), Odle (po włosku), Odles (po ladyńsku).

Park Przyrody Puez-Odle graniczy od północy z Passo delle Erbe, a od południa z Passo Gardena, na wschodzie park rozciąga się do Val Badia (Longiarü, Antermöia), na zachodzie z Valli di Funes i Gardena . W północnej części dominują kompleks Odle di Eores, Funes i Sas da Pütia, w południowej części płaskowyże Gherdenacia, Sassongher, grupa Puez z Vallunga i grupa Cir.

Park założony został w 1978, powiększony w 1999 roku i ma w tej chwili powierzchnię 10 722 hektarów.

Od 2009 roku jest częścią światowego dziedzictwa UNESCO w Dolomitach. Jest to wyjątkowo interesujący pod względem geologicznym obszar, ponieważ występują w nim wszystkie warstwy skalne charakterystyczne dla Dolomitów. Geolodzy mogą tu badać skały, wstrząsy tektoniczne i najbardziej charakterystyczne zjawiska erozji. Również z punktu widzenia krajobrazu istnieje duża różnorodność: pustynie wapienne płaskowyże, żyzne pastwiska alpejskie, dziwacznie poszarpane szczyty, majestatyczne ściany, głęboko wyrzeźbione przez erozję wąwozy i gęste lasy iglaste tworzą kalejdoskop krajobrazów i kształtów rzadko spotykanych na tak ograniczonym terytorium.

Muzeum przyrodnicze Funes/Villnöss

Muzeum przyrodnicze w St. Magdalena w Funes (Muzeum przyrodnicze Funes/Villnöss), otwarte zostało w 2009 r.

To dwukondygnacyjny budynek w kształcie sześcianu, wykonany z betonu w kolorze papirusu. Znajduje się ww Włoszech w malowniczej miejscowości S. Maddalena di Funes, w centrum miasta.

Głównym zadaniem Centro Visite Puez-Odle (Muzeum przyrodnicze Funes/Villnöss) jest przybliżenie zwiedzającym lokalnej przyrody Dolomitów.

Przestrzeń wystawiennicza „Dotknij gór” opowiada o głównym temacie parku przyrodniczego, czyli geologii Dolomitów. Zobaczymy tu wszystkie rodzaje skał i uwarstwienia w ich najbardziej typowej postaci. Lornetki pozwalają realistycznie przyjrzeć się krajobrazom, w których znaleziono te kamienie.

W przestrzeni wystawienniczej „Cuda natury” jest wiele do odkrycia: futra zwierząt, jaja i ptasie pióra, odlewy tropów zwierząt, zioła lecznicze, a nawet… odchody mieszkańców lasu! Wszystko to można podziwiać, a po części choćby dotknąć ręką :D.

Sala „Podbij góry” poświęcona jest przede wszystkim alpinizmowi. To właśnie z Val di Funes pochodzi jeden z najsłynniejszych alpinistów na świecie: Reinhold Messner. W krótkim filmie opowiada nam o swoich doświadczeniach w górach. „Kino górskie” oferuje program dzienny i tygodniowy, z filmami o parkach przyrody Południowego Tyrolu.

Na piętrze znajduje się też przestrzeń, gdzie możemy obejrzeć makietę parku oraz rozsiąść się na kanapie i prze lornetkę obserwować wspaniały widok rozpościerający się z panoramicznych okien na majestatyczny masyw Odle.

Godziny otwarcia i dojazd do Muzeum przyrodniczego Funes/Villnöss (Centro Visite Puez-Odle)

Muzeum przyrodnicze Funes/Villnöss jest czynne:
od początku maja do końca października
oraz od końca grudnia do początku marca,
od poniedziałku do soboty włącznie,
w godz. 9.30 – 12.30 oraz 14.30 – 18.00.
W lipcu i sierpniu muzeum przyrodnicze jest otwarte również w niedziele.

Wstęp bezpłatny!

Kontakt
Parco naturale Puez Odle
Trebich 1, St. Magdalena
39040 Funes
Tel. +39 0472 842 523
Fax +39 0472 842 677
[email protected]

Informacja.

Dojazd

autobusem:

samochodem na bezpłatny parking

Co warto jeszcze zobaczyć w okolicy Centro Visite Puez-Odle?

Polecamy Wam kilka szlaków hikkingowych – tras do wędrówki po Dolomitach i rejonie Parku krajobrazowego Parco naturale Puez Odle, które zrealizowaliśmy i bardzo miło wspominamy.

  1. z ZANS do Gampenalm / Malga Gampen
  2. z ZANS do Rifugio Odle Geiseralm – kultowy szlak z 3 schroniskami
  3. SECEDA – pieszy jednodniowy szlak
  4. Santa Maddalena w Val di Funes, spektakularny punkt widokowy na kościół w Dolomitach.
  5. Lago di Sorapis – najpiękniejsze jezioro w Alpach
  6. Tre Cime di Lavaredo, trekking pętlą z noclegiem w samochodzie.

Jeśli ten wpis się Tobie spodobał, to będzie nam mega miło, gdy zostawisz komentarz i np. postawisz nam kawę!

A jeżeli uważasz, iż wpis warto pokazać światu będzie super, gdy udostępnisz go na swoim Facebooku, Twitterze lub Instagramie

Ponadto zachęcamy, abyś obserwował nas na naszych kanałach społecznościowych, aby żaden nowy wpis Cię nie ominął:)

Facebook

TikTok

Twitter

Youtube

Promowane posty

Kampinos – 15 miejsc, które musisz zobaczyć

8 lutego 2022
Polska, wpis
5 komentarzy

21 rzeczy, które musisz wiedzieć, gdy chcesz spać w aucie.

1 lutego 2022
Lifestyle, organizacja, wpis
10 komentarzy

Lago di Sorapis – najpiękniejsze jezioro w Alpach

8 października 2020
Europa, góry, wpis, Włochy
4 komentarze
Reklama
Najnowsze komentarze
  • Santa Maddalena w Val di Funes, spektakularny punkt widokowy na kościół w Dolomitach. - Never Ending Travel - Muzeum przyrodnicze Funes/Villnöss – Centro Visite Puez-Odle
  • Muzeum przyrodnicze Funes/Villnöss - Centro Visite Puez-Odle - Never Ending Travel - Rifugio Odle Geisleralm, kultowy szlak z 3 schroniskami i widokiem na Masyw Odle w Dolomitach.
  • Muzeum przyrodnicze Funes/Villnöss - Centro Visite Puez-Odle - Never Ending Travel - Gampenalm / Malga Gampen, lekki spacer – pętla z Zans w Dolomitach.
  • Kriss1410 - Zmiana warty w Atenach- popis evzonów. (Video)
  • gOSIA - Santa Maddalena w Val di Funes, spektakularny punkt widokowy na kościół w Dolomitach.
Autorzy
Aga Lisiecka
Photographer - owner
Jarek Nowakowski
Video Maker - owner
Idź do oryginalnego materiału