Lubię odwiedzać muzea! Muzeum Morskie w Pizie wyróżnia się tematyką i lokalizacją w niezwykłych wnętrzach. Odwiedzając miasto „Krzywej Wieży” wiedzieliśmy, iż chcemy odkryć w nim coś więcej niż tylko ten znany na cały świat klasyk. Muzeum Morskie było jednym z pierwszych miejsc, do którego skierowaliśmy nasze kroki.
Muzeum Morskie w Pizie to adekwatnie Muzeum Starożytnych Statków (Museo delle navi antiche di Pisa), aczkolwiek tematyka ekspozycji jest dużo szersza niż tylko statki i opowiada ona o historii Pizy, jej roli jako portu morskiego i wielu innych ciekawych aspektach takich jak wykopaliska archeologiczne czy rodzaje amfor w basenie Morza Śródziemnego.
Lokalizacja i dojazd
Muzeum Morskie w Pizie zlokalizowane jest blisko centrum miasta. adekwatny adres to Lungarno Ranieri Simonelli, 16, 56126 Pisa. Najprościej dostać się tutaj spacerując północnym brzegiem rzeki Arno. o ile chcecie się tutaj dostać z lotniska to musicie wziąć autobus lini S1, a następnie z dworca kolejnego przejść się spacerem (ok. 1 km). Opcji jest kilka, ale pamiętajcie, iż Piza nie jest ogromna i nawet, gdybyście chcieli pójść z lotniska do samego muzeum to dzieli Was od niego tylko 2,6 kilometra.
Muzeum Morskie w Pizie – godziny otwarcia i bilety
Muzeum Morskie w Pizie, podobnie jak wiele obiektów tego typu, ma różne godziny otwarcia w zależności od sezonu. Poza sezonem, czyli od października do maja czynne jest w czwartki od 9.00 do 13.00 oraz w piątki, soboty i niedziele od 10.30 do 20.30.
Bilety do muzeum kosztują 11,50 Euro dla osoby dorosłej oraz 6,5 Euro dla dzieci i młodzieży (6-18 lat). Możecie zaopatrzyć się także w bilet rodzinny w cenie 21,50 Euro, a obejmuje on dwójkę dorosłych i maksymalnie 3 dzieci w wieku 6-18 lat. Bilet możecie kupić na miejscu w kasie lub online na stronie muzeum.
Zwiedzanie – Piza na przestrzeni lat
Muzeum Morskie w Pizie zajmuje pomieszczenia tzw. Arsenału Medycejskiego. Powstały one ponad 400 lat temu i robią wrażenie. Spacerując po nich wędrujemy po historii Pizy i zmieniających się ekspozycjach. Zaczynamy od historii Pizy z czasów Etrusków i Rzymian, a następnie przenosimy się nieco w przyszłość, gdzie czekają na nas informacje dotyczące rzemiosła i życia codziennego miasta. Dowiecie się tam sporo o rybołówstwie, garncarstwie ale także rolnictwie czy wyrębie lasów.
Z dalszej części wystawy dowiemy się więcej o samych statkach, ale też wykopaliskach, dzięki, kt^rym ujrzały one światło dzienne. Pierwsza część wystawy zlokalizowana jest w boksach dla konia – każdy boks opowiada inną historię. Znajdziecie tam sporadycznie multimedia, ale czeka na Was bardzo dużo artefaktów i informacji. Przed wejściem do każdego boksu, macie informację po włosku i angielsku, czego dotyczy opowiadana w nim historia, Na całej ekspozycji informacje są w dwóch językach.
Pod koniec wystawy (część VII) znajdziecie także niewielkie planetarium, gdzie dowiecie się więcej o nawigacji i gwiazdozbiorach. W tej samej sali możecie obejrzeć też fajnie zrobioną (żartobliwą) tablicę odjazdów i przyjazdów rejsów – wraz z czasem trwania i innymi informacjami niezbędnymi dla podróżnych z epoki. Ostatnia część wystawy dotyczy samego życia na pokładzie statków – wyposażenia marynarzy, ich bagażu, oświetlenia i kuchni.
Starożytne okręty
Osobna część ekspozycji (VI i V) poświęcona jest starożytnym statkom. To właśnie tutaj były one budowane i naprawiane. Na wystawie zobaczyć możemy oryginalne fragmenty statków znalezione w Pizie i w okolicy, wraz z ich wyposażeniem oraz ładunkiem. Położenie Pizy nad rzeką i morzem sprawiało, iż spotkać tutaj można było zarówno statki do żeglugi dalekomorskiej jak i śródlądowej. Oba te typy przedstawione i omówione są na wystawie. Niektóre z odkrytych resztek dzisiaj nie przypominają w stu procentach statku, ale dzięki zastosowanym rekonstrukcjom i planszom, na pewno uda Wam się je wyobrazić. W części pokazującej starożytne statki znajdziecie sporo informacji na temat tego, w jakim stanie były odnalezione i w gdzie.
W części tej dowiemy się także sporo na temat wyposażenie statków. Idąc dalej, do sali numer VI dowiemy się więcej o handlu. Na mnie największe wrażenie zrobiło zestawienie amfor, znajdowanych w Pizie i w różnych okresach. Pomimo tego, iż ich kształt ulegał niewielkim zmianom, to cały czas miały one spełniać swoją rolę – być idealnym zbiornikiem na wino, oliwę lub inny płyn. W tej części czeka na Was także informacja dotycząca transportu towarów luksusowych takich jak marmury czy szlachetna ceramika.
Archeologia
Miasto było wielokrotnie nawiedzane przez powodzie i Muzeum Morskie w Pizie również o tym fakcie sporo mówi. Na przestrzeni lat niektóre części maista znajdowały się regularnie pod wodą, ale dzięki wykopaliskom archeologicznym udało się odtworzyć wiele z przeszłości.
Możecie przyjrzeć się rekonstrukcji stanowiska archeologicznego oraz poznać specyfikę pracy archeologia w środowisku wilgotnym. Na wystawie znajdują się skrzynie, takie, jakich używają archeologowie podczas zbierania okazów. Możemy też tam zobaczyć jakie artefakty, z różnych okresów odsłaniają się dzięki badaniom. Te wszystkie elementy znajdują się w części III ekspozycji.
Co w okolicy?
Muzeum Morskie w Pizie leży w zachodniej części centrum miasta. Częściowo zajmuje obiekty zwane Arsenałem Medycejskim. Była to starożytna forteca wchodząca w skład murów miejskich. Nazywane jest również Starą Cytadelą (w późniejszym czasie zbudowano nowszą). W skład założenia wchodzi również pochodząca z XV wieku, ale zniszczona i odbudowana w połowie XX wieku wieża Torre Guelfa.
Po drugiej stronie rzeki Arno znajduje się interesujący kościół – Chiesa di Santa Maria della Spina. Jest to bogato zdobiona z zewnątrz, marmurowa świątynia pochodząca z 1230 roku.
Inne Muzea Morskie
Jeżeli lubicie obiekty tego typu, to polecę Wam jeszcze dwa obiekty tego typu. Różnią się od siebie, ale oba zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Pierwsze to Muzeum Morskie w Kalrksronie. Zlokalizowana tuż nad brzegiem morza opowiada historię szwedzkiej marynarki wojennej i floty handlowej. Możecie w nim obejrzeć i wejść do prawdziwej łodzi podwodnej, ale tuż przy muzeum zacumowane są także inne statki muzealne. interesująca ekspozycja i sporo eksponatów czeka na Was.
Drugim obiektem, który Wam polecam jest Muzeum Morskie w Barcelonie. Znajduje się ono blisko morza, i zlokalizowane jest w niezwykłych wnętrzach. Dowiecie się w nim wiele o historii hiszpańskiej floty, ale także o losach Barcelony jako miasta portowego.