Muzeum Lotnictwa w Kunovicach – podniebne maszyny na ziemi

tymrazem.pl 1 rok temu
Zdjęcie: muzeum lotnictwa w kunovicach


Różne placówki muzealne są na świecie. Jedne ciekawe, a drugie mniej. Forma podania i tematyka ma znaczenie. Muzeum Lotnictwa w Kunovicach, podobnie jak inne obiekty tego typu są w obszarze zainteresowań całej naszej rodziny. Postanowiliśmy odwiedzić to miejsce, skuszeni m.in. informacją, iż Do wielu z obiektów (kiedyś) latających można wejść do środka!

Zwiedzając Wschodnie Morawy odwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc o różnych profilach. Nie zabrakło zamków, muzeów, pałaców, ale także uzdrowisk, góry czy interesujących miast i miasteczek. W zaplanowano naszego pobytu pomogło nam Biuro Promocji Turystycznej Wschodnich Moraw.

Muzeum Lotnictwa w Kunovicach znajduje się niedaleko lotniska Kunovice. o ile macie ochotę i możliwości finansowe to można skorzystać z lotów widokowych, ale o szczegóły musicie pytać w Aeroklubie Kunovice.

Lokalizacja i dojazd do Muzeum Lotnictwa w Kunovicach

Muzeum Lotnictwa w Kunovicach zlokalizowane jest na Wschodnich Morawach (Kraj Zliński). Położone jest ono przy południowej granicy miasta, a najłatwiej dojechać do niego skręcając z drogi 55. Większym miastem jest Uherské Hradiště graniczące z Kunovicami, a muzeum od stolicy regionu – Zlina oddalone jest o 30 kilometrów.

Jadąc samochodem bez problemu znajdziecie miejsce do zaparkowania tuż przy muzeum. Podczas naszego pobytu odbywał się właśnie Piknik i ilość ludzi była ogromna, ale muzeum zorganizowało dodatkowe parkingi. W normalny dzień raczej nie będziecie mieć z tym problemu.

Godziny otwarcia i bilety

Muzeum czynne jest od kwietnia do czerwca, we wrześniu i październiku, codziennie od 9.00 do 17.00. W lipcu i sierpniu otwarte jest codziennie od 9.00 do 20.00, a w pozostałych miesiąca muzeum jest zamknięte. O wydarzeniach, które realizowane są w muzeum, poczytacie na stronie muzeum.

Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 120 CZK, a bilet ulgowy to koszt 100 CZK. o ile wybieracie się rodzinnie, to czekają na Was różne opcje biletów rodzinnych. Rodzic z dzieckiem na bilecie rodzinnym płaci 180 CZK, a rodzina 2+2 to wydatek rzędu 360 CZK. Muzeum utrzymuje się z biletów i sprzedaży pamiątek, warto to docenić. Za bilet możecie zapłacić kartą i gotówką.

Eksponaty

Miasto Kunovice od wielu lat związane jest z lotnictwem i przemysłem lotniczym. Muzeum lotnictwa w Kunovicach naturalnie wpasowuje się w tę historię. Już w latach trzydziestych XX wieku powstała tu fabryka samolotów.

Do najbardziej popularnych samolotów, które zostały zaprojektowane lub wykonane w Kunovicach, należą L-13 Blaník, samolot silnikowy L-200 Morava, odrzutowy samolot szkolny L-29 Delfín, samolot rolniczy Z-37 Čmelák i L- Samolot transportowy 410 Turbolet.

Początki muzeum sięgają 1970 roku, kiedy powstało jako organizacja wolontariacka pod nazwą Słowackie Muzeum Lotnictwa. Początkowo miało zawierać tylko samoloty wyprodukowane na miejscu, ale dzisiaj kolekcja ta obejmuje szerszy obszar. Jiří Marek – jeden z założycieli muzeum, zmarł 10 lipca 1980 roku, a drugi, Alois Hřáček zmarł 27 maja 2001 roku. Od kwietnia 2006 roku, muzeum rozpoczęło działalność pod obecną nazwą – Letecké muzeum Kunovice.

Ekspozycja w muzeum jest w większości zewnętrzna. Na terenie placówki czekają na Was latające taksówki, samoloty sportowe, pasażerskie, transportowe i wojskowe oraz jeden helikopter. W sumie jest to ponad 30 jednostek latających. Samoloty stojące na zewnątrz z czasem niszczeją, ale Aeroklub Kunovice stara się o nie dbać, aby jak najdłużej zachwycały fanów lotnictwa.

Największym eksponatem jest Tupolew TU-154M „Nagano Express”, którym z Nagano wrócili złoci medaliści olimpijscy w hokeju na lodzie – drużyna narodowa Republiki Czeskiej. Znajdujący się na wystawie JAK 40 przywiózł do Kunovic w 1990 roku papieża Jana Pawła II, skąd udał się do Velehradu.

Więcej zdjęć eksponatów na końcu tekstu

Hangar

Na terenie Muzeum Lotnictwa w Kunovicach czeka na Was także ekspozycja w niewielkim hangarze. W środku czeka na Was lekki myśliwiec Aero L-39 ZA Albatros, samolot szkoleniowy Zlín Z-126 Trenér II OK-IFG i bezzałogowy statek powietrzny Sojka III TVM. Hangar nie jest duży, ale warto obiektom w nim znajdującym również się przyjrzeć.

Wnętrza

Muzeum chwali się, iż nie ma w nim barier, które oddzielają zwiedzających od eksponatów. Do wielu z nich można wejść, a większość można dotknąć. W kokpitach samolotów siedzieć nie wolno, ale nie ma co się dziwić – ilość przełączników i elementów do potencjalnego zepsucia jest tam ogromna. Możemy zajrzeć do samolotów pasażerskich, w których warto zaobserwować, jak zmieniały się np. fotele na przestrzeni lat i jak prezentowała się I klasa dla bogatszych pasażerów.

Fajną opcją jest możliwość zajrzenia do kokpitów stojących na ekspozycji myśliwców. W większości placówek tego typu można podziwiać całe samoloty, ale ciężko zajrzeć do nich. Tutaj przy wielu z nich znajduje się drabinka, po której możemy wejść i podejrzeć, jakie „luksusy” czekały na pilotów myśliwców sprzed lat.

Niewidzialny odrzutowiec

W muzeum macie niepowtarzalną okazję zobaczyć niewidzialny dla radarów (i nie tylko ;)) bombowiec Stealth. Niestety w muzeum chyba nie doczytali instrukcji i nie potrafią włączyć go z powrotem :)

Atrakcje czasowe i wydarzenia

Podczas naszej wizyty w Muzeum Lotnictwa w Kunovicach miał miało miejsce interesujące wydarzenie – Dzień Wojskowy. Skupiło ono wielu gości, którzy korzystając z okazji mieli ochotę zobaczyć nie tylko stojące tam na co dzień samoloty. Pojawili się pasjonaci z ciekawymi samochodami i stoiskami bezpośrednio lub pośrednio związanymi z lotnictwem. Dzień Wojskowy odbywał się pod koniec sierpnia, szukajcie za rok informacji o nim, bo dzieje się wtedy w muzeum sporo.

Co w okolicy?

Okolica Kunovic jest bardzo interesująca i możecie spokojnie zaplanować dłuższy przyjazd w te strony. Całkiem niedaleko macie zamek Buhlov – wielu historyków twierdzi, iż to niezdobyta twierdza, na pobliskim wzgórzu. Nieco bliżej czeka na Was pałac Buchlovice. Niedaleko macie również Velehrad – jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowy w Republice Czeskiej.

W nieco dalszej okolicy możecie odwiedzić Kromieryż z wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO Pałacem Biskupim oraz Ogrodem Kwiatowym czy też Holešov z interesującym pałacem i niezwykłą Synagogą Szacha i cmentarzem żydowskim. Jednym słowem, jest w czym wybierać!

Warto odwiedzić?

Muzeum Lotnictwa w Kunovicach nie jest dużą placówką, ale spokojnie możecie spędzić tam trochę czasu! Zdecydowanie warto tam zajrzeć, bo interesujące samoloty czekają na obejrzenie. Wiele z nich możecie obejrzeć od środka, a do niektórych wejść co jest ciekawym i fajnym przeżyciem. Porada na koniec jednak taka, iż w przypadku wakacyjnych miesięcy z upałami, wyposażcie się w wodę, bo teren ekspozycyjny to niezła „patelnia”.

Jeżeli tematyka lotnicza Was ciekawi i szukacie podobnego miejsce w Polsce, to koniecznie odwiedźcie największą placówkę tego typu w kraju – Muzeum Lotnictwa w Krakowie.

Idź do oryginalnego materiału